Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Proces projektowania wnętrz – czego należy się spodziewać?

7 stycznia 2024 Proces projektowania wnętrz


Nowe mieszkanie lub dom stanowią swego rodzaju spełnienie marzeń, które pozwala na stałe pożegnać się z koniecznością wynajmu. Inwestorzy decydują się na skorzystanie z usług profesjonalnego architekta, który pomaga zaprojektować całą lub część przestrzeni mieszkalnej. Zlecając takie prace profesjonalistom, można wiele zyskać. Jak dokładnie przebiega proces projektowania wnętrz? Oto kilka wskazówek dla osób, które szukają odpowiedzi na to pytanie.

Ile trwa proces projektowania wnętrz?

Znalezienie odpowiedzi na to pytanie może być utrudnione. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie powierzchnią ma się do czynienia. Niekiedy proces ten trwać może do pół roku, jeżeli ma się do czynienia oczywiście z większymi obiektami, jak np. centra handlowe. Jednak w przypadku domów lub mieszkań nie trzeba obawiać się tak długiego czasu oczekiwania. Na ogół bywa tak, że projektowanie wnętrz w Lublinie trwa do trzech miesięcy. Chodzi o projekt, który zawiera już wszystkie poprawki i na dodatek zostaje zatwierdzony przez klienta. Wydawać się może długo, ale faktycznie warto poświęcić tą „chwilę” na to, aby móc zobaczyć efekty, które dla wielu osób mogą być oszałamiające. Domowe wnętrza mogą być zaprojektowane w każdym stylu – m.in. loftowym, industrialnym, skandynawskim, klasycznym.

Proces projektowania wnętrz – z jakich etapów się składa?

Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego, z jakim dokładnie biurem projektowym ma się do czynienia. Jest jednak kilka etapów, które są wspólne praktycznie przy każdym projekcie.

Wycena prac projektowych

Na ogół jest to spotkanie luźne, które jeszcze do niczego nie zobowiązuje. To w jego trakcie klient wyjaśnia czego oczekuje i jakie stawia wymagania wobec przyszłego projektu. W tym momencie architekt jest w stanie przygotować wycenę prac projektowych. Jeżeli zostanie zaakceptowana przez inwestora, można przejść do kolejnego etapu.

Umowa i dalsze kroki

Następnym krokiem jest podpisanie umowy, która powinna zawierać najważniejsze elementy odnoszące się m.in. do czasu zrealizowania projektu. Po podpisaniu umowy architekt wnętrz będzie zadawał pytania, chcąc poznać preferencje klientów. Tylko w ten sposób będzie on mógł przystąpić do tworzenia spersonalizowanego projektu.

Inwentaryzacja i zdjęcia

Zanim zostanie wykonanie projektowanie wnętrz, architekt musi bliżej poznać daną przestrzeń. W tym celu uda się on na miejsce, aby zrobić dokładną inwentaryzację pomieszczeń. Potrzebna będzie również dokumentacja fotograficzna – w szczególności, jeżeli dom lub mieszkanie już stoi i można wejść do środka.

Projekt koncepcyjny

Moment, w którym architekt przymierza się do wykonania projektu, który będzie stanowić o sukcesie. To właśnie wtedy klient będzie miał szansę na to, aby poznać trzy propozycje układu funkcjonalnego mieszkania. To w takich projektach będzie można poznać układy ścian, drzwi, okien oraz innych elementów wyposażenia.

Wizualizacje pomieszczeń

O ile w projekcie koncepcyjnym ma się do czynienia z zarysem, tak w tym momencie wszystko zaczyna dosłownie nabierać prac. Inwestor będzie miał szansę na to, aby zobaczyć jaki kolor ścian będzie w jogu domu, realnie będzie można przyjrzeć się wszystkim elementom, m.in. oprawom oświetleniowym.

Projekt wykonawczy

Powstaje na bazie wszystkich poprawek, które zostały zgłoszone przez klienta. Jest to ten projekt, który potem zostaje wzięty przy jego realizacji w danej przestrzeni. W skład projektu wykonawczego wchodzi także lista zakupów, która potrzebna jest do realizacji całego planu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja pajo.pl

Jestem pasjonatem szeroko pojętego budownictwa i wszystkiego, co związane z domem i ogrodem. Z entuzjazmem zagłębiam się w każdy temat – od nowoczesnych technologii budowlanych, przez urządzanie wnętrz, aż po pielęgnację roślin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak odnowić drzwi łazienkowe i nadać im nowe życie?
Czym odtłuścić metal przed malowaniem: najlepsze preparaty
Jaka farba do doniczek glinianych: poradnik malowania

Jesteś zainteresowany reklamą?