pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

klatka schodowa w domu
Dom

Klatka schodowa w domu – jak ją urządzić?

Mogłoby się wydawać, że aranżacja klatki schodowej nie jest niczym istotnym, ale trzeba ją dobrze przemyśleć, bo będzie wpływać na ogólny wystrój wnętrza. Klatka schodowa w domu oddziela zwykle salon i kuchnię od sypialni, jest to intensywnie użytkowana przestrzeń, którą warto ciekawie wykończyć. Dotyczy to zarówno schodów, jak i ściany. Istotne będzie to, aby tworzyła ona spójną całość aranżacyjną z sąsiadującymi z nią pomieszczeniami. Możliwości jest naprawdę wiele, a jedynymi ograniczeniami są własna kreatywność i ewentualnie środki finansowe.

Ten artykuł powie Ci:

  • co jest ważne w planowaniu klatki schodowej
  • jakie oświetlenie wybrać do klatki schodowej w domu
  • na jakie dekoracje postawić

Sprawdź także: https://pajo.pl/pomysly-na-nowoczesny-waski-przedpokoj/

O czym należy pamiętać podczas aranżowania klatki schodowej?

Poruszanie się po klatce schodowej generuje hałasy, co przyczynia się do zakłócania spokoju między parterem a piętrem. Jeżeli komuś zależy na tym, aby jak najbardziej wyciszyć hałas, to zaleca się wybrać klatkę schodową zamkniętą. Nie zawsze jest to jednak możliwe, niektórzy nie chcą zdecydować się na przebudowę i cenią sobie otwartą przestrzeń. W takiej sytuacji można wyciszyć klatkę schodową za pomocą okładziny ściennej lub podwieszanego sufitu wykończonego płytkami pochłaniającymi dźwięki. Innym trikiem jest postawienie na gładkie powierzchnie, od których dźwięki gorzej się odbijają i zwykle nie docierają nawet do wyższych kondygnacji. Zawsze można wyłożyć ściany i podłogi miękką wykładziną czy tapicerowanymi elementami.

Zobacz także: https://pajo.pl/jak-wybrac-nietypowe-ozdoby-na-sciane-ktore-ozywia-mieszkanie/

schody dom

Klatka schodowa w bloku i w domu – oświetlenie

Bardzo ważną kwestią w przypadku każdej klatki schodowej jest jej odpowiednie oświetlenie. Na uwadze trzeba mieć zarówno bezpieczeństwo, jak i estetykę. Nie poleca się jednak lamp sufitowych ze względu na nieregularne załamywanie się światła, zdecydowanie lepiej sprawdzi się oświetlenie naścienne. Godne uwagi są kinkiety, którymi można oświetlić całą ścianę wzdłuż schodów. Świetnie sprawdzą się też modne i nowoczesne punkty świetlne. Takie stylowe lampy można zamontować przy każdym stopniu, dzięki czemu oświetlą całe schody, co ułatwi poruszanie się po nich po zmroku. Coraz większą popularnością cieszą się taśmy LED, które mogą mieć światło o różnym natężeniu i zabarwieniu.

Klatka schodowa w domu jednorodzinnym inspiracje w różnym wydaniu

Jeśli klatka schodowa jest wysoka, to warto postawić na jednolite wykończenie, ożywiając całość pojedynczym akcentem dekoracyjnym. Wspaniały efekt pozwala uzyskać ściana wykończona betonem architektonicznym. Inną opcją będzie wyeksponowanie starej cegły lub pomalowanie ściany farbą strukturalną czy emulsją z efektem 3D. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wykończyć klatkę schodową płytkami, wybór jest obecnie ogromny, więc każdy dopasuje coś odpowiedniego do swoich preferencji i potrzeb. Płytki mogą nawet imitować drewno, kamień, beton czy cegłę. Zaleca się jednak dobrać kolorystykę do pomieszczeń sąsiadujących z klatką, aby stworzyć spójną całość aranżacyjną. Nie muszą być to jednakowe kolory, warto z tonacją i technikami dekoratorskimi.

klatka schodowa

Klatka schodowa – dekoracje

Świetny efekt uzyska się poprzez połączenie kilku tekstur. Jako że klatka schodowa jest intensywnie użytkowana, dla własnej wygody i estetyki warto pomalować ją farbą odporną ścieranie i łatwej do utrzymania w czystości. Jeśli stawia na prostotę i minimalizm, to najlepsze będą stonowane, neutralna kolorystyka. Nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do odcieni bieli, szarości, brązów czy błękitu. Gama kolorów jest bogata i zróżnicowana, barwy pastelowe zawsze będą dobrym wyborem. Nie można też zapomnieć o dodatkach dekoracyjnych typu fototapeta, kolorowa mozaika ze szkła, dywaniki czy wykładzina na schodach. Warto przyozdobić klatkę schodową obrazami, zdjęciami czy płaskorzeźbami. Pamiętać należy jednak o tym, aby wybrane ozdoby był stosunkowo płaskie, nie powinny nadmiernie wystawać.

Warto zobaczyć: https://pajo.pl/dekoracje-do-pokoju-mlodziezowego-jak-odmienic-wnetrze/