Kanapy do spania czy kanapy narożne z funkcją spania to rewelacyjne wielozadaniowe meble wypoczynkowe, które sprawdzą się w każdym salonie. Kanapa z funkcją spania może być używana zarówno okazjonalnie, w razie potrzeby przenocowania niespodziewanych gości, jak i na co dzień, służąc jako łóżko w salonie. Ważne jest jednak, aby poza komfortem materaca dobrze sprawdzała się także do siedzenia. Jak wybrać odpowiedni model? Sprawdź!
Niezawodne kanapy rozkładane
Wygodne kanapy rozkładane do salonu powinny prezentować się elegancko jako złożone, ale jednocześnie dawać możliwość szybkiego i łatwego rozłożenia. Dzięki temu przekształcenie salonu w sypialnię i na odwrót staje się banalnie proste i nie sprawia najmniejszego kłopotu. Spore znaczenie ma tu łatwość obsługi i zastosowanie nowoczesnego systemu rozkładania kanap. Automat wspomagający rozkładanie (np. automat DL – wychylny podnośnik sprężynowy umożliwiający rozkładanie kanap i narożników bez potrzeby przesuwania po podłodze) z pewnością ułatwi szybkie rozłożenie kanapy i przemianę w wygodne łóżko. W kilku ruchach reprezentacyjna sofa, kanapa czy narożnik transformuje się w wygodny wypoczynek, porównywalny z dużym łóżkiem.
Kanapa tapicerowana do spania musi być też komfortowa. Zastosowanie sprężyn bonellowych sprawia, że nie zapadamy się w powierzchnię materaca i możemy wygodnie wypocząć. Sprężyny te są wytrzymałe i stanowią dobrą alternatywę dla materacy z wkładem kieszeniowym.
Kolejny ważny aspekt to pojemnik na pościel. To tu przechowasz zapasowy komplet kołder i poduszek czy swój ulubiony koc. Obecność schowka, a w przypadku większych narożników – nawet dwóch pojemników na pościel to też dodatkowe miejsce do przechowywania, tak pożądane szczególnie w niewielkich mieszkaniach.
Solidna konstrukcja kanapy z funkcją spania sprawi, że nawet po wielu latach intensywnego użytkowania śpiący w salonie na rozłożonej kanapie goście, nie będą budzić się od skrzypienia tapczanu.
Przy ścianie czy wolnostojąca?
Przed zakupem warto zaplanować ustawienie kanapy. Ma to o tyle duże znaczenie, że nie każda jest przeznaczona do ustawienia na środku pokoju z uwagi na to, że nie jest wyposażona w tylne obicie. Jeśli nie mamy pewności co do ustawienia kanapy, warto zdecydować się na mebel wolnostojący obity tkaniną z każdej strony. Mamy wówczas wolną rękę przy aranżacji i możemy dowolnie ustawiać, przesuwać i obracać kanapę w zależności od potrzeb i kaprysów.
Podobnie sprawa wygląda z narożnikami. Warto zwrócić uwagę, czy wybierana kanapa jest prawo, czy lewostronna. W razie wątpliwości co do ustawienia warto postawić na narożnik uniwersalny prawy/lewy, by móc go dowolnie obrócić. Nawet przearanżowanie pokoju, przeprowadzka czy zmiana pomieszczenia, w którym znajduje się wypoczynek, nie sprawi problemu, bo uniwersalność narożnika, pozwoli go dowolnie dopasowywać do wnętrza.
Alternatywa dla łóżka w pokoju gościnnym
Dysponując tak zwanym pokojem gościnnym, nie jesteśmy zobligowani do ustawiania w nim dużego łóżka do spania. Kanapy rogowe czy kanapy z funkcją spania to o wiele lepsze rozwiązanie. Nie zajmują tyle miejsca co łóżko, dzięki czemu łatwiej utrzymać pokój w czystości, a zapewniają równie wygodną i dużą powierzchnię do spania. Poduszki w zestawie z meblem, mogą stanowić dodatkowe podparcie pod głowę, a nowoczesna forma mebla podkreśli styl aranżacji wnętrza pokoju.
Kanapy dwu czy wieloosobowe w małym salonie
W zależności, jaką powierzchnią dysponujemy, dobieramy kanapy do konkretnego wnętrza. Jeśli nie mamy miejsca na duże zestawy mebli wypoczynkowych nawet dwuosobowa sofa może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dostępne są modele bez podłokietników albo sofy o niewielkiej szerokości z wąskimi boczkami, które oferują nam wygodną przestrzeń do siedzenia, a także do spania. Warto zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia, wysokość oparcia i głębokość siedziska. Ważna jest także kolorystyka – mebel w jasnych barwach pomoże nam optycznie powiększyć pomieszczenie.