Woda, która zasila domową instalację wodociągową, musi spełniać ścisłe normy, zwłaszcza w kontekście bakteriologicznym. Niemniej jednak nawet w przypadku, gdy zostanie ona dopuszczona do użytku, nie zawsze spełnia wymogi domowników. Wielu uskarża się na nieestetyczny osad, jaki pozostawia na kubkach, a także nieprzyjemny zapach. Warto więc zainwestować w system, który pomoże uzdatniać wodę z kranu.
Na czym polega domowe filtrowanie wody?
Zła jakość wody kranowej wpływa nie tylko na walory smakowe napojów czy potraw przygotowywanych na jej bazie, lecz również na zdrowie domowników. Niestety, naturalnie czysta woda z kranu występuje w niewielu miejscach. Jej wątpliwą jakość możemy odczuć już po pierwszym łyku, za pomocą naszych zmysłów. Jeśli chcemy cieszyć się smaczną, czystą wodą, to konieczne będzie jej uzdatnianie. W domowych warunkach przyjmuje ono formę filtrowania, w którym pomocne są specjalne systemy. Uzdatnianie wody (https://arenalazienek.pl/pl/c/Uzdatnianie-wody/500/3) może odbywać się poprzez:
- instalację systemów filtrujących większe cząstki- tak zwane oczyszczanie mechaniczne,
- filtry działające za zasadzie odwróconej osmozy- usuwające zanieczyszczenia biologiczne,
- filtry zmiękczające- do usuwania zanieczyszczeń chemicznych.
Uzdatnianie wody w domowych warunkach- filtry czy stacja filtrująca?
Obecnie dysponujemy kilkoma sposobami domowego uzdatniania wody, przy czym sposób, jaki wybierzemy, zależy w dużej mierze od uwarunkowań technicznych budynku mieszkalnego oraz budżetu, jakim dysponujemy. Filtrowanie wody w domu może odbywać się za pomocą dzbanków filtrujących, niemniej jednak nie poradzą one sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Z drugiej strony, jest to najtańszy sposób uzdatniania- koszt dzbanka to zaledwie kilkadziesiąt złotych, do tego należy jeszcze doliczyć koszt wymiany filtrów. Innym rozwiązaniem jest montaż baterii filtrującej. Dobrym przykładem jest tutaj filtr Grohe, dzięki któremu czysta woda leci od razu po odkręceniu kranu. Najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem jest stacja uzdatniania wody, jednak jej instalacja to już koszt rzędu kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Czysta woda z kranu- marzenie czy rzeczywistość?
Rozwiązanie, jakie wybierzemy dla siebie i swoich domowników, w dużej mierze zależy też od tego, jaka dokładnie woda płynie z naszego kranu. Jeśli jej jakość jest stosunkowo dobra, to wystarczający okazuje się dzbanek filtrujący bądź specjalistyczny filtr, który montuje się bezpośrednio w instalacji. Niemniej jednak osoby, które na co dzień borykają się z bardzo złą jakością wody, powinny zainwestować w specjalistyczną stację filtrującą.