pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

BHP pracy przy komputerze
Dom

BHP pracy przy komputerze: zobacz, czy spełniasz warunki!

Ergonomiczne stanowisko pracy nie jest już wyłącznie kwestią zdrowia czy komfortu, ale również prawa. Od 17 listopada 2023 roku obowiązują nowe przepisy BHP, które określają, jak powinno wyglądać miejsce pracy, wyposażone w komputer. Jest to niezwykle ważna informacja dla wszystkich pracodawców – jeśli bowiem nie zapewnią pracownikom należytych warunków pracy zgodnych z nowym prawem, mogą otrzymać karę. Sprawdź więc, czy Twoja firma gwarantuje komputerowe stanowisko pracy, które spełnia wszystkie warunki BHP!

Dlaczego zmieniają się przepisy, dotyczące pracy przy komputerze?

Zmiany w BHP pracy przy komputerze są uzasadniane szybkim postępem technologicznym oraz koniecznością dostosowania prawa do zmieniającej się rzeczywistości. Jest to dość zrozumiałe, gdyż praca siedząca przy komputerze dotyczy coraz większej liczby pracowników. Tym samym obserwujemy nie tylko rosnące potrzeby takiej formy pracy, ale również potencjalne problemy zdrowotne, do których prowadzi. Istotne staje się zatem uregulowanie prawa w taki sposób, aby każdy pracownik mógł liczyć na maksymalnie bezpieczne stanowisko pracy, które zapewnia efektywność, komfort i ochronę zdrowia.

Ponadto warto również zwrócić uwagę na nowe rozwiązania: nie tylko technologiczne, ale również w branży meblowej. Wystarczy zauważyć, jak nowoczesne fotele biurowe, biurka z regulowaną wysokością czy profilowana mysz do komputera, różnią się od modeli sprzed kilku lat. To powoduje, że współczesny pracownik ma więcej możliwości, aby jak najbardziej spersonalizować swoje stanowisko pracy i dopasować je do indywidualnych potrzeb w sposób, który zapewni mu pełną wygodę i doskonałe zdrowie.

Komputerowe stanowisko pracy – co to znaczy?

Wszystkie zmiany w BHP dotyczą komputerowego stanowiska pracy, które przez ustawodawcę jest również definiowane jako „stanowisko pracy, wyposażone w monitory ekranowe”. Co jednak kryje się za tym określeniem? Zgodnie z prawem jest to stanowisko pracy, które zawiera:

  • podstawowe wyposażenie: monitor, klawiaturę, myszkę, oprogramowanie oraz pozostałe urządzenia wyjściowe,

  • krzesło i stół (biurko),

  • dodatkowe wyposażenie (opcjonalnie): drukarkę, skaner, podnóżek czy stację dysków.

Niezwykle istotna jest także informacja, która mówi, iż nowe przepisy BHP dotyczą tych stanowisk pracy z „ekranami monitorowymi”, z których pracownik korzysta przez minimum połowę dobowego czasu pracy. Oznacza to, że pracodawca musi zastosować nowe wymogi prawne, jeśli jego pracownik pracuje przy komputerze dłużej niż 4 godziny dziennie

Czy nowe przepisy dotyczą także home office?

Wielu pracodawców zastanawia się, czy nowe przepisy dotyczą również pracowników, którzy pracują zdalnie? Odpowiedź brzmi: tak, ale odpowiedzialność za organizację stanowiska pracy zgodnie z nowym prawem, leży po stronie pracownika. Pracodawca ma natomiast prawo skontrolować zgodność stanowiska pracy w home office z przepisami BHP.

Do kiedy trzeba wprowadzić zmiany w stanowisku pracy?

Wszyscy pracodawcy powinni znać termin dostosowania stanowiska pracy do nowych wymogów.

  • Stanowiska pracy, które powstały przed wprowadzeniem zmian w BHP 17 listopada 2023 roku, powinny zostać przystosowane do nowych przepisów w ciągu 6 miesięcy.

  • Stanowiska pracy, które powstały po 17 listopada 2023 roku, powinny być natomiast od początku zgodne z nowymi przepisami pracy.

Termin dostosowania stanowisk pracy, które powstały przed 17 listopada 2023 roku, mija zatem 17 maja 2024 roku.

Poznaj nowe wymagania pracy przy komputerze!

Nowe przepisy BHP dotyczą trzech głównych obszarów pracy:

  • Ergonomii

  • Bezpieczeństwa

  • Higieny pracy.

Każdy z powyższych wpływa natomiast na zdrowie, komfort i efektywność pracownika. Można więc powiedzieć, że głównym zadaniem zmian w BHP jest nie tylko poprawa jakości pracy, ale również życia osób, które wykonują swoją pracę za pomocą komputera. Przyjrzyjmy się teraz szczegółowym zapisom nowego prawa!

1. Praca na laptopie

Niektórzy pracownicy wykonują swoje obowiązki zawodowe nie na komputerze stacjonarnym, ale na laptopie. Nowe przepisy BHP uwzględniają również takie przypadki i mówią jasno, że pracownik, który minimum połowę dobowego czasu pracy spędza przed laptopem, powinien mieć na stanowisku pracy dodatkowy monitor stacjonarny lub podstawkę pod laptopa, a także klawiaturę i mysz. Istotne jest również, aby górna krawędź ekranu (zarówno laptopa, jak i monitora stacjonarnego) znajdowała się na wysokości oczu pracownika.

2. Stanowisko pracy z monitorem

Każdy monitor, który jest częścią stanowiska pracy, musi mieć opcję regulacji wysokości oraz kąta pochylenia. Poza tym jakość monitora powinna być na tyle wysoka, aby prezentowany obraz na ekranie był wyraźny, czytelny i pozwalał na zmianę koloru oraz kontrastu. Podobnie jak w przypadku pracy na laptopie, również i tutaj górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu pracownika. 

3. Dopasowanie biurka do pracownika

Nie ma wątpliwości, że biurko – razem z fotelem – odgrywają najważniejszą rolę w zachowaniu poprawnej postawy ciała podczas pracy przy komputerze. Biurko powinno być dopasowane do wzrostu pracownika, aby ten mógł zająć prawidłową pozycję i swobodnie umieścić nogi pod biurkiem. Nie bez powodu najlepszym rozwiązaniem są biurka z regulowaną wysokością, które pozwalają na pełną personalizację. W ten sposób biurko nie musi być przypisane do konkretnego pracownika, ponieważ każdy z nich może swobodnie dopasować wysokość blatu do własnych potrzeb.

4. Ergonomiczny fotel biurowy

Obok biurka to najważniejszy element pracy przy komputerze. Ergonomiczny fotel biurowy powinien charakteryzować się:

  • regulacją wysokości,

  • wymiarami, które pozwalają na zajęcie poprawnej pozycji ciała,

  • stabilnością,

  • podstawą jezdną, składającą się z pięciu kółek,

  • regulacją oparcia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,

  • regulacją kąta nachylenia oparcia,

  • wyprofilowanym oparciem i siedziskiem,

  • podłokietnikami (najlepiej ruchomymi, aby można je było dostosować do indywidualnych potrzeb),

  • obrotowym siedziskiem.

Krzesło biurowe, które spełnia powyższe wymagania, jest w stanie zapewnić pracownikowi ochronę zdrowia i zniwelować negatywne skutki długotrwałego siedzenia.

5. Dodatkowe aspekty stanowiska pracy, o których pracodawca musi pamiętać 

Nowe przepisy BHP nie ominęły również klawiatury i myszy – oba urządzenia powinny znaleźć się na powierzchni biurka. Istotna jest ich odległość od krawędzi mebla, gdyż pracownik powinien móc swobodnie oprzeć przedramiona o blat, zachowując przy tym kąt prosty w stawie łokciowym. Ustawodawca wskazuje ponadto, że powierzchnia klawiatury powinna być matowa, a jej symbole czytelne oraz kontrastujące z kolorem obudowy.

Warto także wiedzieć, że podnóżek nie jest obowiązkowym wyposażeniem stanowiska pracy, ale pracodawca musi go dostarczyć, jeśli pracownik sobie tego zażyczy. Główną funkcją podnóżka jest natomiast utrzymanie prawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia, zmniejszenie ucisku na podudzia, poprawa krążenia krwi oraz zniwelowanie ryzyka powstawania żylaków. 

Stanowisko pracy powinno być ponadto oświetlone w taki sposób, aby zapewnić pracownikowi komfort dla oczu. Najważniejsze jest zredukowanie refleksów świetlnych do minimum, które mogą odbijać się od ekranu monitora. Istotne jest również umiejscowienie stanowiska pracy w miejscu, które ma wystarczający dostęp do naturalnego światła dziennego.

Stwórz zdrowe i wygodne stanowisko pracy przy komputerze!

Cieszymy się, że nowe przepisy BHP dbają o zdrowie i komfort osób, które pracują przy komputerze. Nie da się bowiem ukryć, że długotrwałe siedzenie w jednym miejscu prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, zwłaszcza bólów pleców, kręgosłupa, ramion, nadgarstków i łokci. Dbałość o zdrowe i ergonomiczne stanowisko pracy potrafi natomiast zniwelować ryzyko schorzeń oraz urazów, a także zadbać o komfort pracowników. Zmiany prawne nie są również trudne do wprowadzenia: wymagają jedynie precyzji oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu, który sprawi, że praca przy komputerze stanie się zdrowsza, wygodniejsza i efektywniejsza.

Materiał zewnętrzny