Nitowanie jest jedną z najlepszych technik łączenia i mocowania elementów konstrukcyjnych, np. wykonanych ze stali nierdzewnej. To proces łatwy i tani, a gdy wybierze się odpowiednie nity, takie jak Norsteel, zapewnia duże bezpieczeństwo i trwałość wykonanej pracy. W jaki sposób można je wykorzystywać?
Czym są nity Norsteel?
Nity Norsteel to metalowe elementy złączne służące do połączenia ze sobą np. dwóch kawałków płacht blaszanych. Są wykonane z mocnego stopu metali i wyglądają jak małe szpilki z płaskim łebkiem.
Nity są umieszczane we wstępnie wywierconych otworach w łączonych materiałach. Nit jest następnie podgrzewany, aż będzie wystarczająco gorący, aby stopić metal po drugiej stronie otworu. To powoduje scalenie.
Nitów, wraz z nitonakrętkami, używa się podczas procesu nitowania. Aby było ono sprawne i spełniało swoje zadanie – najpierw trzeba wybrać nity, których producent jest godny zaufania, a następnie dobrać ich odpowiedni rodzaj. Wykonanie tych dwóch zadań będzie gwarancją, że element ulegający spojeniu będzie solidny i trwały.
Rodzaje nitów
Niezależnie od wybranego rodzaju, wszystkie nity Norsteel cechuje to samo – wysoka jakość. To ich główny czynnik wyróżniający, który sprawia, że są tak chętnie wybieranym przez fachowców produktem na terenie Polski.
Nity Norsteel dostępne są w wielu rodzajach. Ich podział dotyczy rozmiarów, długości, materiałów oraz tego, do jakiego typu prac są przeznaczone. Najczęściej wykorzystywanymi są nity:
- standardowe;
- szczelne;
- multigrip;
- rozprężne;
- wzmocnione.
Standardowe nadadzą się do większości pracy montażowych, zwłaszcza domowych, urządzanych przez osoby prywatne. Wzmocnione to najlepsza opcja dla pracowników specjalistycznych, których zadaniem będzie łączenie powierzchni niewymiarowych i nietypowych. Ich solidniejsza konstrukcja jest odporniejsza na ścieranie i inne czynniki przyśpieszające proces zużycia.
Jak wykorzystywać nity Norsteel?
Nity mają spiczasty koniec, który jest wkładany do wywierconego wcześniej otworu w konstrukcjach, które mają zostać spojone. Drugi koniec nitu jest następnie wbijany na płasko, co tworzy szczelne zamknięcie.
Nity są powszechnie stosowane podczas produkcji, zwłaszcza w budowie maszyn przemysłowych, samolotów i statków. Są również wykorzystywane podczas montowania samochodów, pociągów i innych środków transportu. Swoją rolę mają oczywiście także w budownictwie – używane są podczas konstrukcji mostów, czy budynków.
Materiał zewnętrzny