pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Jak działa dźwig osobowy
Budownictwo

Jak działa dźwig osobowy?

W miastach nie brakuje budynków, które posiadają kilkanaście lub więcej kondygnacji. Wieżowce mają jednak liczne udogodnienia dla mieszkańców, dzięki którym nie trzeba codziennie wspinać się po schodach. Za transport mieszkańców między kondygnacjami odpowiadają dźwigi osobowe. Windy można jednak znaleźć nie tylko w budownictwie mieszkaniowym.

Kiedy budynek musi posiadać windę?

Jeżeli budynek posiada więcej niż 4 piętra, musi on posiadać windę. Przepis ten dotyczy wszelkiego rodzaju budynków, nie tylko mieszkalnych, ale też użytkowych. W wielu miejscach można jednak skorzystać z windy, mimo że budynek jest niższy. Dotyczy to szczególnych sytuacji, gdy obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie pokonać schodów, na przykład ze względu na poruszanie się na wózku inwalidzkim.

W poszukiwaniu informacji o serwisowaniu wind warto zajrzeć na http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-osobowe. Sam montaż windy w budynku nie oznacza jeszcze, że będzie można z niej bezpiecznie korzystać. Dźwigi osobowe to skomplikowane urządzenia, które wymagają regularnej konserwacji, napraw i wymiany części.

Czym wyróżnia się dobry dźwig osobowy?

Winda musi przede wszystkim spełniać swoje zadanie, czyli umożliwiać przejazdy osób między kondygnacjami budynku. Jej wybór nie jest jednak dla projektantów prostym zadaniem, ponieważ potrzebna jest optymalizacja kosztów. Dźwig osobowy zbyt duży względem zapotrzebowania będzie narażał administratora budynku na wysokie koszty obsługi, natomiast za mały utrudni mieszkańcom życie, a z czasem będzie stwarzał zagrożenie ze względu na zbyt wysoką eksploatację.

Ważna jest także jakość dźwigu i jego komponentów. Renomowani producenci dostarczają rozwiązania, które mogą sprawnie pracować przez wiele lat. Winda osobowa powinna także posiadać monitoring oraz system, który pozwala na komunikację z serwisem w razie awarii.

Zastosowanie dźwigów osobowych w mieszkalnictwie

W wysokich budynkach mieszkalnych ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez sprawnej windy. Często na jedną klatkę schodową przypada więcej niż jeden dźwig, żeby zapewnić mieszkańcom komfortowe warunki. Wielkość platformy powinna pozwalać nie tylko na zmieszczenie się kilku osób, ale też na przykład wjazd na wyższe piętro z wózkiem dziecięcym.

W mieszkalnictwie ważną rolę odgrywają także windy dla osób niepełnosprawnych. Dzięki nim ludzie, którzy nie mogą korzystać ze schodów, są w stanie dostać się na wyższe kondygnacje budynków. Takie windy mogą mieć specjalne oznaczenia lub spełniać obie role – dźwigu dla mieszkańców i osób niepełnosprawnych.

Jak dbać o dźwig osobowy?

Prawidłowa praca windy jest możliwa tylko wtedy, gdy administrator budynku pamięta o regularnych przeglądach technicznych. Z dźwigów korzystają całe rodziny, każdego dnia pokonując nimi drogę z domu i do domu, dlatego muszą być one w pełni bezpieczne. Cykliczne przeglądy techniczne pozwalają ustalić, jaki jest stan faktyczny dźwigu. Ponieważ windy pracują często pod dużym obciążeniem, ich elementy napędowe się zużywają. Zadaniem administratora budynku jest zapewnienie mieszkańcom bezpiecznego i wygodnego transportu windą.

W dźwigach osobowych znaleźć można wiele nowoczesnych elementów, które mogą ulec awarii. Każda winda posiada jednak dodatkowe zabezpieczenia, które mają uchronić ją przed upadkiem nawet w razie zerwania liny. Wszystkie te zabezpieczenia są sprawdzane podczas przeglądów technicznych przez uprawnionych do tego fachowców. Producenci wind nie tylko je dostarczają, ale też zapewniają ich serwisowanie.

Materiał zewnętrzny