pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Jak przygotować mieszkanie na wyjazd
Dom

Jak przygotować mieszkanie na wyjazd

Urlop powszechnie kojarzy się z przygotowaniami do wyjazdu i tym wszystkim, co się z nim wiąże: rezerwacją pobytu i pakowaniem. Zapominamy jednak o tym, że warto również przygotować nasz dom lub mieszkanie, by po powrocie nie czekała nas niemiła niespodzianka. O czym warto pamiętać? Jak przygotować mieszkanie przed wyjazdem na urlop? Radzimy w tym artykule.

Jak przygotować mieszkanie przed wyjazdem na urlop

W kultowej już scenie z filmu „Dzień świra”, tytułowy bohater – Adaś Miauczyński kilkukrotnie cofa się przed wyjazdem, by wszystko dokładnie sprawdzić. Choć epizod ten ma ukazać, że Miauczyński cierpi na nerwicę natręctw, jednak prawda jest taka, że zbytnia ostrożność i zapobiegliwość jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Sprawdź, jak przygotować mieszkanie na wyjazd.

Zamknij wszystkie okna

Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka będzie pogoda w miejscowości, w której mieszkamy. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, czy wszystkie okna są zamknięte. Inaczej, w przypadku silnego wiatru i ulewy, woda dostanie się do środka. Jeśli mieszkasz na parterze lub niskim pierwszym piętrze, zamknięte okna to również kwestia bezpieczeństwa i podstawowa ochrona przed włamaniem. Jeśli jednak zależy Ci na dodatkowej ochronie przed finansowymi konsekwencjami kradzieży z włamaniem, pomyśl o dobrym ubezpieczeniu mieszkania (sprawdź ubezpieczenia mieszkania).

Sprawdź, czy światła są wyłączone, odłącz elektronikę od prądu

Sprzęty elektroniczne, nawet wyłączone, pobierają prąd. Dlatego na czas wyjazdu warto odłączyć je od źródła zasilania. Dobrze to zrobić również na wypadek burzy, która latem zdarza się bardzo często. Chroniąc się przed wysokim i całkiem zbytecznym rachunkiem za prąd, pamiętaj, by sprawdzić, czy wszystkie światła są wyłączone. W przypadku takiej opcji, wyłącz czasowe uruchamianie lampy.

Zakręć zawory, gaz, wyłącz piec i włącz alarm

Jeśli nie chcesz ryzykować powodzią w mieszkaniu i zalaniem sąsiadów, zakręć zawory. W przypadku ogrzewania piecowego, pamiętaj o wyłączeniu pieca, by nie doszło do tragedii. O czym jeszcze warto pamiętać? By zminimalizować ryzyko włamania, włącz alarm.

Zasłoń okna

Chociaż nie jest to związane z kwestiami bezpieczeństwa, pozwoli zachować optymalną temperaturę w mieszkaniu. Zasłoń okna, dzięki temu do środka nie przedostają się promienie słoneczne i pomieszczenia nie nagrzewają się tak bardzo.

Jak przygotować mieszkanie na wyjazd – podsumowanie

Jeśli odpowiednio przygotujesz mieszkanie przed wyjazdem, będziesz mógł spać spokojnie i cieszyć się urlopem. A jeśli nie chcesz mieć wątpliwości, możesz dodatkowo poprosić rodzinę lub sąsiadów o podlewanie roślin i rzucenie okiem na całe mieszkanie.

Materiał zewnętrzny