Bardzo dużo uwagi poświęcane jest jesiennym zabiegom fungicydowym i insektycydowym w rzepaku ozimym, które należy wykonać w tym okresie. Są one dedykowane przeciwko „starym” zagrożeniom — dobrze znanym szkodnikom i chorobom, jednak często niedoceniane są stosunkowo „nowe”. Mogą one powodować straty w plonie nasion, a nawet uniemożliwić uprawę rzepaku na danym polu.
Czym są nowe zagrożenia?
Eksperci z firmy Osadkowski śledzą uważnie przebieg rozwoju upraw rzepaku w wielu regionach kraju i coraz częściej spotykają się z „nowymi” zagrożeniami, które mogą wpływać na powodzenie uprawy. Jednymi z nich jest choroba powodowana przez wirusy, czyli wirus żółtaczki rzepy (TuYV), a drugą kiła kapusty.
Kiła kapusty
Choroba powodowana przez pierwotniak Plasmodiophora brassicae, którego środowiskiem bytowania jest gleba. Jego szkodliwość nie ogranicza się tylko do upraw rzepaku, ale infekuje również inne gatunki z rodziny kapustowatych. Znaczący wzrost presji sprawcy kiły kapusty spowodowany jest niewłaściwym następstwem roślin nadanym polu. Może być to efektem zbyt krótkiego okresy pomiędzy kolejną uprawą rzepaku w tym samym stanowisku lub wykorzystaniem roślin poplonowych należących do tej samej rodziny.
Objawami choroby są guzowate narośla na korzeniach, które powodują spowolnienie wzrostu roślin i obniżają ich zimotrwałość. Porażone roślin mogą łatwiej wymarzać a te, które przetrwały okres zimowy znacznie gorzej plonują.
Obecnie nie ma rozwiązań chemicznym pozwalających na całkowitą eliminację tej choroby. W związku z tym bardzo duże jest znaczenie metod niechemicznych: zachowanie przerwy w uprawie roślin z rodziny kapustowatych oraz odpowiedni dobór odmian.
Wirus żółtaczki rzepy (TuYV)
Ciepła jesień sprzyja występowaniu mszyc. Są one problemem nie tylko w uprawie zbóż ozimych, ale również rzepaku. Przenoszą wirus TuYV, którego objawy widoczne są w postaci fioletowych przebarwień liści. Są one bardzo podobne do symptomów niedoboru fosforu, dlatego też trudno w jednoznacznie określić ich źródło.
Ważny dobór odmian
Dział Doradztwa i Rozwoju analizuje nowości odmianowe oferowane przez hodowców i weryfikuje ich profil odmiany pod kątem cech użytkowych, które są najbardziej potrzebne. Dlatego w ofercie firmy Osadkowski można znaleźć nasiona rzepaku ozimego odmian odpornych na kiłę kapusty (LG Tarantula F1) i wirus żółtaczki rzepy (LG Aphrodite F1, Metropol F1, DK Expose F1).
Nasion rzepaku ozimego o wysokim potencjale plonowania, dostępne są w sklepie dla rolnika na: https://osadkowski.pl/material-siewny/rzepak-ozimy–c-001135, gdzie można zapoznać się ze szczegółowym ich opisem.
Artykuł sponsorowany