pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

łóżko piętrowe ze schodami
Dom

Łóżko piętrowe dla dzieci – czy jest bezpieczne?

W obecnych czasach bardzo popularnym rozwiązaniem stał się wybór łóżka piętrowego dla dzieci. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z aspektami związanymi z bezpieczeństwem.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć:

  • co jest najważniejsze przy wyborze łóżka piętrowego dla dziecka
  • jak sprawdzić jakość surowców i konstrukcję łóżka
  • jaki materac wybrać do takiego łóżka
  • jakie funkcjonalności są ważne w łóżku piętrowym dla dzieci

Jakość surowców

Bardzo istotną kwestią w przypadku wyboru łóżka piętrowego jest rodzaj zastosowanych surowców. Ich wysoka jakość gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z tego rodzaju produktów. W obecnych czasach meble dla dzieci najczęściej są wykonywane z takiego materiału, jak surowe, lite drewno. Charakteryzuje się ono dość wysoką jakością oraz przede wszystkim podwyższonym poziomem odporności na różnego rodzaju zniszczenia, wśród których można wymienić uszkodzenia mechaniczne.

łóżko piętrowe

Konstrukcja

Łóżko piętrowe dla dzieci powinno mieć odpowiednią konstrukcję, dzięki czemu będzie odpowiednie do korzystania przez najmłodszych. Tego rodzaju meble przeznaczone są dla dzieci powyżej szóstego roku życia, które znają podstawowe zasady korzystania z łóżek piętrowych. W przypadku każdego mebla przez producenta podane jest jego maksymalne obciążenie, którego nie powinno się przekraczać dla bezpieczeństwa. Dlatego waga osób korzystających z takich przedmiotów powinna być właściwa.

Ochronne barierki

Łóżka piętrowe zazwyczaj są wyposażone w ochronne barierki. Zapewniają one dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz minimalizują ryzyko upadku. Barierki mogą się znajdować zarówno na dolnym piętrze, jak i na górnym. Jednak górne barierki są dodatkowo wzmocnione i grubsze, co ma duże znaczenie podczas użytkowania danego mebla. Barierki najczęściej są wykonane z takiego samego materiału, jak pozostałe elementy łóżka, czyli z litego drewna.

Warto zobaczyć: https://pajo.pl/dekoracje-do-pokoju-mlodziezowego-jak-odmienic-wnetrze/

Drabinki

Taki mebel, jak łóżko piętrowe, bardzo często wyposażony jest również w drabinki. Dzięki temu istnieje bezpieczna możliwość wejścia przez dziecko na wyższe piętro łóżka. Zastosowanie łóżka piętrowego w pomieszczeniu umożliwia zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Dlatego jest to tak polecane rozwiązanie. Niektóre meble, zamiast drabinek, są wyposażone w schody. Łóżko piętrowe ze schodami to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w przypadku młodszych dzieci, które mogą mieć trudności z wejściem na górę.

Farby do malowania

Kolejnym istotnym aspektem podczas zakupu łóżka piętrowego z całą pewnością jest rodzaj farb, które zostały zastosowane do jego pomalowania. Farby powinny mieć przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa. Muszą spełniać odpowiednie normy oraz być przeznaczone do kontaktu z dziećmi. Nie powinny w swoim składzie zawierać żadnych toksycznych substancji, co jest niezwykle istotne w przypadku wyboru tego rodzaju materiałów.

łóżko piętrowe dla dzieci

Wybór materaca

W łóżku piętrowym powinno się również w odpowiedni sposób dopasować materac. Nie może być on ani zbyt cienki, ani też zbyt gruby. Taki przedmiot powinno się wybierać w odniesieniu do wysokości barierek, które są zamontowane przy meblu. Dodatkowo należy również zwrócić uwagę na jego parametry jakościowe, aby wygodnie można było z niego korzystać.

Funkcjonalność

Podczas zakupu mebla dla dziecka warto również zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. W sprzedaży dostępne jest na przykład łóżko piętrowe z biurkiem, które łączy w sobie szereg zastosowań. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno do nauki, jak i do odpoczynku. Dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ jest ono niezwykle korzystne w przypadku ograniczonej przestrzeni w domu lub mieszkaniu. Pod łóżkiem piętrowym może znajdować się spora ilość miejsca, które można w dowolny sposób wykorzystać.