pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

plac zabaw dla dzieci
Lifestyle

Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci

Plac zabaw to miejsce, w którym każde dziecko chętnie spędza czas. Kolorowe, bezpieczne, ciekawe, sprawiają, że nie ma czasu na nudę. Czym kierować się szukając odpowiedniego placu zabaw do przedszkola lub na osiedle koło bloku? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę wybierając plac zabaw?

Bez względu na to, czy plac ma zostać zainstalowany na prywatnym podwórku, ogrodzie przedszkolnym czy między blokami, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby był bezpieczny. Wyznacznikiem mogą być m.in. posiadane certyfikaty, które są gwarancją solidnego wykonania, wytrzymałości. Ciekawe propozycje można znaleźć na stronie https://www.avisplacezabaw.pl/, gdzie dostępne są sprawdzone, posiadające odpowiednie atesty, a jednocześnie kolorowe i przyciągające uwagę i zainteresowanie najmłodszych place zabaw.

Kolejną kwestią jest zwrócenie uwagi na wiek dziecka. Trzeba wiedzieć, że jest to miejsce, które przede wszystkim ma zapewnić doskonałą zabawę, ale jednocześnie pozwala wspierać rozwój motoryczny dziecka. Oczywiście pod warunkiem, że poszczególne elementy dobrane zostaną odpowiednio do wieku użytkowników. Place zabaw dostępne są w różnych konfiguracjach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Bez względu na wybór konkretnego wariantu uwagę zwrócić trzeba na stabilność i wytrzymałość poszczególnych elementów. Obecnie place wykonywane są m.in. z drewna, wysokiej jakości plastiku, ale też elementów metalowych. Jakość materiałów, z których zostały wykonane, wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowników.

Czego uczy się dziecko na placu zabaw?

Dorosłym wydaje się, że plac zabaw to wyłącznie miejsce relaksu i czas spędzony w miłej atmosferze z innymi dziećmi. Prawda jest jednak taka, że każda podejmowana czynność czegoś uczy. Podczas zabawy dzieci rozwijają kompetencje społeczne, uczą się funkcjonować w grupie rówieśniczej, nawiązują relacje, ale też dbają o swój rozwój fizyczny, koordynację wzrokowo-ruchową, uczą się kontrolować swoje ciało, planować ruch. Podczas dowolnej zabawy najmłodsi mogą również trenować swoją wyobraźnię i kreatywność.

Jakie wyposażenie powinno znaleźć się na placu zabaw?

Na tak postawione pytanie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy przede wszystkim od wieku użytkowników. Im młodsze dzieci, tym ich umiejętności są mniej rozwinięte, równowaga może jeszcze płatać figle, dlatego lepiej jest stawiać na spokojniejszą aktywność. Doskonałym rozwiązaniem będzie z całą pewnością piaskownica, wszelkiego rodzaju plastikowe domki, mniejsze zjeżdżalnie. Warto tak dobrać sprzęt, aby dziecko mogło poradzić sobie samodzielnie. Wpłynie to korzystnie na rozwój motywacji, wiary w siebie i we własne siły.

W wielu miastach dużą uwagę przywiązuje się do tworzenia miejsc przyjaznych dzieciom, gdzie mogłyby wspólnie spędzać czas na powietrzu. Place zabaw na osiedlach przyciągają najmłodszych, są kolorowe, interesujące i pełne innych dzieci. Obecnie dużym ułatwieniem jest to, że spółdzielnie mieszkaniowe mogą wybrać gotowe rozwiązania. Producenci placów zabaw dla dzieci w swoich ofertach przygotowują gotowe konstrukcje, dzięki którym można ciekawie zaaranżować przestrzeń.

Najbardziej popularne rozwiązania, to uniwersalne place zabaw, na których znajdują się m.in.:

  • piaskownice dla najmłodszych, dobrym rozwiązaniem są modele pozwalające szybko i wygodnie zasłonić piasek, aby uniknąć jego zabrudzenia;

  • huśtawki – dla najmłodszych w formie z krzesełka, dla starszych z samym siedziskiem lub bocianie gniazda;

  • zjeżdżalnie;

  • karuzele;

  • drabinki do wspinania.

Wybierając konkretne wyposażenie, trzeba wziąć pod uwagę również powierzchnię placu oraz przewidywaną ilość dzieci, jaka może jednocześnie korzystać z urządzeń. Jest to ważne, aby optymalnie rozplanować rozmieszczenie sprzętów, ponieważ wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowników.

Materiał zewnętrzny