Jednostki pływające wszelkiego typu podczas swojej pracy narażone są na występowanie różnych uszkodzeń, które mogą wpłynąć na ich konstrukcję. Szczególnie niebezpieczny jest dla nich moment cumowania, ponieważ to właśnie podczas dobijania do brzegu lub pomostu, może dojść do niebezpiecznego kontaktu między jednostką pływającą a brzegiem. Na szczęście istnieją na rynku sprawdzone rozwiązania, dzięki którym można skutecznie zmniejszyć ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia. Szczególnie odbojnice do łodzi są w tej materii bardzo dobrym rozwiązaniem. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego warto montować odbojnice do łodzi.
Czym są odbojnice do łodzi?
Odbojnica do łodzi to element, który jest częścią systemu bezpieczeństwa, którego zadaniem jest zabezpieczenie łodzi, w trakcie cumowania lub postoju przy brzegach. Tego typu urządzania są montowane najczęściej jako zabezpieczenie brzegu, jednak skutecznie mogą być także montowane do poszycia jednostki pływającej. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii dzisiejsze odbojnice bardzo dobrze pochłaniają energię, która jest przekazywana przez łódź na brzeg. Dzięki tej właściwości siły, jakie działają na dwa obiekty, są zmniejszone, wiec istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do uszkodzenia łodzi. Odbojnice tworzone są z takich materiałów, które odporne są na występowanie trwałych odkształceń.
Trzeba zaznaczyć, że dostępne obecnie na rynku odbojnice wykonane są z różnych materiałów, dlatego mogą różnić się od siebie swoimi parametrami. Wyróżnić warto produkty, które wykonane są z elastomeru poliuretanowego. Materiał ten cechuje się bowiem bardzo dobrymi właściwościami i parametrami, dzięki czemu mamy większą pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia mechanicznego takiej odbojnicy.
Zamontowanie odbojnic w łodzi to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla załogi. Większe bezpieczeństwo bierze się w tym przypadku z tego, że łódź jest odpowiednio zabezpieczona przed ryzykiem urządzenia poszycia, gdy przebywa w porcie. Jak więc można zauważyć, montaż takich odbojnic do łodzi jest dość opłacalnym rozwiązaniem.
Montaż odbojnic do łodzi
Jak już powiedzieliśmy, odbojnice są niezwykle przydatne przy jednostkach pływających. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że aby takie odbojnice działały prawidłowo, to muszą one być odpowiednio dobrane do łodzi i zamontowane we właściwy sposób. Aby dokonać właściwego montażu takich odbojnic, to trzeba je w prawidłowy sposób dostosować do konstrukcji łodzi oraz warunków środowiska, w którym będą one wykorzystywane. Warto w tej kwestii poradzić się specjalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie w montażu odbojnic. Dzięki ich pomocy można dostosować odbojnice do wybranej konstrukcji, która posiada nawet bardzo nieregularne kształty.
Belki odbojowe
Belki odbojowe są mniejszymi urządzeniami należącymi do rodziny odbojnic. Są powszechnie wykorzystywane do zabezpieczania nabrzeży w portach, jednak mogą być również stosowane do zabezpieczania burt statków. To jakie rezultaty osiągniemy, montując takie belki, zależy oczywiście od materiału, z jakiego są wykonane oraz od samej budowy belek. Decydując się na montaż takich belek odbojowych do swojej jednostki pływającej, szczególną uwagę należy zwrócić na to, jak wykonana jest całość instalacji. Poszczególne belki muszą bowiem do siebie być dopasowane, aby spełniać swoje zadanie.
Odbojnica do łodzi – dlaczego warto je zamontować? Podsumowanie
Odbojnice do łodzi są niezwykle przydatne w portach i na samych jednostkach pływających. Po zainstalowaniu odbojnic łódź jest dodatkowo zabezpieczona, dzięki czemu ryzyko, że jej poszycie zostanie uszkodzone podczas cumowania, jest mniejsze.
Odbojnice to także dobre zabezpieczenie na czas, kiedy łódź stoi zacumowana przez dłuższy czas. Idealnie bowiem pochłaniają wszelkie siły, które mogłyby spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Montaż takich odbojnic to większe bezpieczeństwo dla załogi oraz łodzi.