pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Odpływ liniowy czy brodzik
Dom

Odpływ liniowy czy brodzik – co wybrać?

Decyzja dotycząca wyboru sposobu odprowadzania wody spod prysznica to istotny element projektowania łazienki, który znacząco wpływa nie tylko na domowy budżet, ale i komfort użytkowania. Jednym z najnowszych trendów w projektowaniu łazienek jest bez wątpienia odpływ liniowy. Brodzik, czyli bardzo tradycyjne rozwiązanie nie traci jednak na popularności. Jeśli nie wiesz, który z tych produktów wybrać, to tekst dla Ciebie! Obie opcje różnią się nie tylko pod względem wyglądu, ale i funkcjonalności, a wybór między nimi może być trudny dla osób, które niewiele wiedzą o technicznych aspektach aranżacji łazienek. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje!

Odpływ liniowy – nowoczesny trend

Minimalistyczny design wiedzie w ostatnim czasie prym w projektowaniu łazienek. Z tego powodu odpływ liniowy jako niezwykle dyskretne i eleganckie rozwiązanie również zyskał na popularności, idealnie wpisując się w najnowsze trendy. Ten produkt wyróżnia płaski, podłużny kształt i obecność otworów (mogą mieć różne wymiary i kształt), które skutecznie odprowadzają wodę i eliminują problem związany z pojawianiem się kałuż. Odpływ liniowy umieszcza się bezpośrednio w posadzce, najczęściej wzdłuż jednej ze ścian prysznica. Ze względu na to, że cała konstrukcja umieszczona jest pod płytkami o wiele łatwiej utrzymać łazienkę w czystości, dzięki czemu brud nie ma jak gromadzić się w trudno dostępnych miejscach. Dodatkowo brak progu sprawia, że branie prysznica np. przez osoby starsze staje się o wiele bezpieczniejsze – ryzyko potknięcia i poślizgnięcia jest o wiele mniejsze.

Brodzik – tradycyjne rozwiązanie

Wiesz już, jak działa odpływ liniowy, brodzik w tradycyjnym wydaniu nie powinien Cię w takim razie niczym zaskoczyć. W końcu to wciąż jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań przy projektowaniu i urządzaniu łazienek. Z czego wynika jego niesłabnąca popularność? Przede wszystkim z uniwersalności – w ofercie sklepów budowlanych bez trudu znajdziesz brodziki o różnych kształtach, wymiarach i stylu, które można dopasować do dowolnego wystroju. Najczęściej jednak przybiera formę kwadratu lub prostokąta i jest wykonany z materiałów takich jak akryl czy stal nierdzewna. Brodziki montuje się na posadzce, dlatego, aby wejść do kabiny prysznicowej należy podnieść nogę i zachować ostrożność.

Montaż i koszty – porównanie odpływu liniowego i brodzika

Odpływ liniowy często wymaga bardziej skomplikowanego i czasochłonnego montażu niż tradycyjny brodzik. Powód jest prosty, a mianowicie dotyczy bezpośredniej ingerencji w posadzkę i wiąże się z koniecznością precyzyjnego wypoziomowania podłogi. To bardzo istotne ze względu na to, aby zapewnić odpowiedni spadek w kierunku odpływu. W innym wypadku woda nie będzie odprowadzana tak, jak powinna. Średni koszt odpływu liniowego jest związany z jego jakością i wymiarem. Cena za modele wykonane z solidnych materiałów waha się między 1500 a 2000 zł.

Decydując się na tradycyjny brodzik, możesz zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Ten produkt od razu po zakupie jest gotowy do umieszczenia na przygotowanej wcześniej podłodze. Najtańsze modele kosztują ok. 150 zł, a te droższe – nawet 600 zł. Zasada jest prosta: im bardziej niestandardowy kształt, tym wyższa cena.

Odpływ liniowy czy brodzik – które rozwiązanie przyniesie więcej korzyści?

Wybór odpływ liniowy/brodzik nie należy do najprostszych. Obie opcje mają swoje wady i zalety, różnią się pod względem funkcjonalności i kosztów. Jak zatem wybrać najkorzystniejszą opcję? Skup się przede wszystkim na własnych potrzebach i oczekiwaniach. Warto zastanowić się również nad jaką przestrzenią w łazience dysponujesz i jak duże zmiany chcesz wprowadzić. Odpływ liniowy to stylowe rozwiązanie, aczkolwiek nie każdy ma ochotę i środki na to, aby podjąć się czasochłonnej ingerencji w posadzkę. Brodzik o wiele łatwiej zamontować, jednak próg może stanowić przeszkodę dla osób, które mają ograniczone ruchy i problemy z chodzeniem.

Materiał zewnętrzny