Z całą pewnością można stwierdzić, że nadmierna wilgotność w budynkach jest bardzo problematyczna. Jednak możliwe jest ich skuteczne osuszanie z wykorzystaniem przede wszystkim nieinwazyjnych metod. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z poszczególnymi sposobami.
Zasady postępowania
Podczas osuszania budynków warto pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach. Przede wszystkim związane są one ze stworzeniem odpowiedniej dokumentacji przed i powykonawczej. Powinny się w niej znaleźć takie elementy, jak ocena stanu technicznego budynku, a także ocena przegród, które znajdują się w danym budynku. Dość duże znaczenie w tym przypadku mają również takie aspekty, jak przeprowadzenie właściwych pomiarów zawilgocenia, a także wybór konkretnej metody osuszania.
Naturalne osuszanie budynków
W obecnych czasach najbardziej polecanym rozwiązaniem jest naturalne osuszanie budynków. Taki proces dotyczy w szczególności budynków, które są po powodzi lub po występujących awariach. Naturalne działanie jest bardzo skuteczne, jednak jego ostateczna efektywność zależna jest od kilku istotnych czynników. Cały proces można usprawnić dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju urządzeń. Wśród nich wymienia się na przykład wentylatory, dmuchawy, a także takie działanie, jak tworzenie przeciągów.
Metody nieinwazyjne
Budynki z powodzeniem można osuszać z wykorzystaniem różnych rodzajów metod. Wśród nich wymienia się zarówno sposoby inwazyjne, jak i nieinwazyjne. W obecnych czasach chętniej wykorzystuje się metody nieinwazyjne, ponieważ w żaden sposób nie ingerują one w konstrukcję budynku. Osuszanie budynków ceny to aspekt, który w dużej mierze związany jest z wyborem konkretnego sposobu osuszania. Dlatego warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.
Nagrzewanie
Wśród różnych nieinwazyjnych metod osuszania domów można przede wszystkim wymienić nagrzewanie. Proces ten przeprowadzany jest z wykorzystaniem takich urządzeń, jak nagrzewnice. Są one niezwykle efektywne. Urządzenia umieszcza się w pomieszczeniach, w których znajduje się nadmiar wilgoci. Dzięki podgrzewaniu możliwe jej skuteczne odparowanie oraz uzyskanie optymalnego poziomu wilgotności. Do przeprowadzenia procesu z powodzeniem mogą być wykorzystywane różne rodzaje nagrzewnic.
Absorpcja
Kolejną nieinwazyjną metodą osuszania budynków z całą pewnością jest absorpcja. Sposób ten w dużej mierze polega na usuwaniu wilgoci poprzez działanie suchego powietrza. Możliwe jest to poprzez zastosowanie urządzenia, które w swoim składzie zawiera środek absorbujący wodę. Może to być na przykład żel krzemionkowy lub silikonowy. Przez urządzenie przepuszczane jest wilgotne powietrze, które następnie zamienia się w suche i dalej może krążyć po pomieszczeniu.
Kondensacja
Wśród różnych metod osuszania budynków z nadmiaru wilgoci można również wymienić kondensację. Jest to sposób, który wykorzystuje skraplanie się wody. Dzięki temu wilgoć znajdująca się w murach ma możliwość odparowania, a wilgotność powietrza wzrasta. W całym procesie wykorzystywane są specjalne urządzenia, dzięki którym jest on możliwy do przeprowadzenia.
Mikrofale
Mikrofale to kolejny sposób, dzięki któremu możliwe jest osuszanie pomieszczeń. W tym przypadku nagrzewają się warstwy muru, co sprawia, że stają się one mniej zawilgocone. Wilgoć odparowuje zarówno na zewnątrz domu, jak i do wnętrz pomieszczeń, skąd jest dalej usuwana. Jednak ta metoda w obecnych czasach nie jest zbyt powszechnie stosowana, ponieważ częściej wybierane są inne.
Zobacz też: Jak zacząć przygodę z budową domku na narzędzia?