pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Oświetlenie sypialni
Dom

Oświetlenie sypialni w stylu industrialnym – propozycje lamp

Sypialnia to miejsce odpoczynku nocą, ale nierzadko również za dnia. Tutaj nie tylko urządzamy sobie regenerujące drzemki. Sypialnia bywa pomieszczeniem, w którym znajduje się duża szafa, a do tego toaletka. Przestrzeń ta jest zatem wielofunkcyjna, a to oznacza, że niezbędne są różne źródła światła. 

Jakie lampy sprawdzą się w sypialni, która została urządzona w stylu industrialnym? Podpowiadamy sprawdzone propozycje. 

Oświetlenie główne – nie tylko lampy wiszące

Oświetlenie główne ma za zadanie zapewniać równomierne rozprowadzanie światła po całej sypialni. Najczęściej wybieramy tu lampy wiszące, montowane w centralnym punkcie sufitu. Jeśli w grę wchodzi uzupełnienie sypialni, która ma wystrój industrialny bądź jest urządzona na wzór modnego loftu, można postawić na klasyczne lampy wiszące, ale nie tylko. Zacznijmy jednak od tych pierwszych. Jakie konstrukcje będą odpowiednie?

Wśród lamp wiszących warto szukać tych pojedynczych, na długich linkach, niekoniecznie zakończonych kloszem, choć wiele zależy od finalnego kształtu wystroju oraz oczekiwań użytkowników. Do stylu industrialnego nawiązują bowiem lampy, które mają duże żarówki, np. z widocznym żarnikiem. Są ozdobne same w sobie, dlatego nie wymagają zastosowania żadnej osłony w postaci klosza. Propozycje takich lamp wiszących można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/

Ciekawym rozwiązaniem są tego typu konstrukcje, lecz w większej liczbie. Przypominają zebrane w kiść punkty świetlne. Mogą mieć okrągłe, szklane klosze – transparentne bądź mleczne. Do tego zwisający przewód w kontrastowej czerni i ciepła barwa światła. Takie połączenie jest modne, oryginalne, a całość pozwala na funkcjonalne oświetlenie każdej sypialni, niezależnie od jej metrażu. 

Industrialnie z nutą nowoczesności

W sypialniach, które łączą charakterystyczne cechy aranżacji industrialnych i nowoczesnych, wiszące lampy można zastąpić minimalistycznymi, surowymi w swoim wydaniu plafonami. Ich atutem jest równomierne rozprowadzanie światła, ponadto konstrukcja, która zajmuje niewiele miejsca, jest bowiem niemalże płaska. To zaś sprawia, że plafon tego typu sprawdza się nie tylko w przestronnej sypialni, ale i tej małej, niewymiarowej, niskiej oraz bardzo skromnej pod względem metrażu. 

Plafon wprowadza nutę nowoczesności. Co więcej, można go zastosować również w formie oświetlenia bocznego, zamiast standardowego kinkietu. 

Oświetlenie boczne – kinkiety lub lampki nocne

Tuż obok łóżka powinna zagościć lampka nocna lub konstrukcja stołowa. Jeśli obok łóżka nie ma miejsca na stolik nocny, nad wezgłowiem można zainstalować kinkiet. I nie trzeba się martwić o stylistykę takich lamp. Na rynku można znaleźć konstrukcje kinkietów, lampek nocnych czy stołowych, które idealnie oddają charakter industrialnych wnętrz. 

Urządzając sypialnię w omawianym stylu, szukajmy prostoty, minimalizmu, geometrycznych kształtów i surowości. Nie musimy stronić od dekoracyjności, ale tutaj główną rolę odgrywać będą wspomniane elementy.