pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Dom

Parapety marmurowe we wnętrzach – czy warto na nie postawić?

Wydawać by się mogło, że wybór parapetu jest banalnie prosty. Dla wielu faktycznie tak jest, z tym że osoby te nie do końca zdają sobie sprawę z faktu, jak ogromny wpływ na wystrój wnętrza ma ten element. Nie tylko zwiększa funkcjonalność pomieszczenia, ale także wpływa na jego estetykę. Materiałów wykorzystywanych do produkcji parapetów jest wiele. W tym artykule skupimy się jednak na ponadczasowym marmurze. Czy materiał ten nie wyszedł z mody? Jakie są jego zalety?

Parapety marmurowe a wystrój wnętrza

Urządzając pomieszczenia we własnym domu, elementy stałe warto wykonać z ponadczasowych materiałów. Choć może nas kusić, by wybierać to, co króluje w aktualnych trendach, musimy brać pod uwagę, że szybko wyjdzie z mody. Drewno i marmur to zdecydowanie ponadczasowe materiały. Co najlepsze, doskonale się również ze sobą łączą. Parapety marmurowe dają więc wiele możliwości aranżacyjnych, idealnie łącząc się nie tylko z drewnem, ale również metalami i tworzywami sztucznymi.

 

Marmur to skała metamorficzna, a to oznacza, że występuje w wielu różnych kolorach. Marmurowe parapety możemy wykorzystać w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego, w jakim stylu zostało urządzone. Szeroki przekrój kolorystyczny zdecydowanie przemawia za wyborem tego materiału.

Trwałość parapetów marmurowych

Przy wyborze parapetów nie możemy zapominać o warunkach panujących w konkretnych pomieszczeniach. Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których mamy do czynienia z największą wilgotnością. Marmur to niezwykle trwały materiał odporny zarówno na działanie wilgoci, jak i wysokich temperatur, z którymi spotkamy się w kuchni. Marmurowe parapety mogą nawet stać się dodatkową przestrzenią roboczą w kuchni. Na ich powierzchni bez obaw możemy postawić nagrzane naczynia, które w najmniejszym stopniu nie uszkodzą materiału.

 

Choć parapety marmurowe nie należą do najtańszych rozwiązań, cechują się bardzo długą żywotnością – niemal najdłuższą ze wszystkich dostępnych rozwiązań. To, że więcej zapłacimy, nie musi oznaczać, że przepłacimy, a wręcz przeciwnie. Dzięki parapetom marmurowym możemy zaoszczędzić. Podczas gdy inni muszą wymienić tańsze parapety, my będziemy mogli nadal cieszyć się nienagannym wyglądem parapetów marmurowych.

Czy parapety marmurowe są łatwe w utrzymaniu czystości?

Powierzchnia marmuru jest wysoce odporna nie tylko na wchłanianie wody, ale również innych płynów. Po wylaniu na parapet dowolnego płynu – nawet w intensywnym kolorze – nie musimy od razu przystępować do czyszczenia. Marmur jest również banalnie prosty w czyszczeniu. Wszystkie te właściwości zachowuje, jednak kiedy kamień będziemy poddawać regularnej impregnacji.