Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Planowanie ogrodu – na co zwrócić uwagę?

30 czerwca 2021 planowanie ogrodu

Kto nie marzy o pięknym ogrodzie, który cieszy oczy przez wiele miesięcy, sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, zbliżeniu się do natury? Nawet w przypadku ograniczonej powierzchni możliwe jest założenie ogrodu, sadzenie drzew i krzewów, posianie trawy, niektórzy decydują się też na uprawę warzyw. Możliwości jest wiele, ogród można zaaranżować na nieograniczoną ilość sposobów. Zacząć trzeba oczywiście od zastanowienia się nad tym, jak zaplanować ogród, mając na uwadze swoje preferencje, potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe. Centrum ogrodowe ma do zaoferowania niemalże wszystko do stworzenia wymarzonego zacisza.

ogród plan

Od czego zacząć planowanie ogrodu?

Mogłoby się wydawać, że zakładanie ogrodu jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym już różnie. Dobry plan to oczywiście podstawa, ale trzeba go jeszcze zrealizować, co pochłania sporo czasu, energii i środków finansowych. Na uwadze trzeba mieć oczywiście charakter miejsca, zanieczyszczenia środowiskowe, okoliczną zabudowę, usytuowanie działki i nawet sąsiedztwo. Jeśli dla kogoś znaczenie ma zachowanie harmonii, to powinien przy planowaniu ogrodu mieć na uwadze to, aby jego aranżacja tworzyła spójną całość z jego otoczeniem. Kolejną kwestią jest ukształtowanie terenu, co będzie miało spory wpływ na rozmieszczenie poszczególnych elementów. Inne możliwości ma się tylko w przypadku wyrównanego podłoża niż pagórków i skarp, które można kreatywnie zagospodarować. Planując ogród, powinno się zwracać uwagę na styl zabudowy, do której warto dopasować aranżację ogrodu, dzięki czemu stanie się on jej przedłużeniem.

Oczywiście można eksperymentować z różnymi stylami, ale trzeba robić to umiejętnie, bo łatwo o uzyskanie efektu odwrotnego do zamierzonego. Ważne będzie to, aby odpowiednio podzielić przestrzeń ogrodową, wydzielając konkretne strefy: relaksu, reprezentacyjną, użytkową, gospodarczą itd. Potem można przejść do wybierania roślinności, która ma znaleźć się w ogrodzie. Tutaj warto od razu zaznaczyć, że nie należy kierować się wyłącznie walorami estetycznymi i swoimi osobistymi preferencjami. Każda roślina ma swoje wymagania odnośnie klimatu, gleby, nasłonecznienia czy nawet nawodnienia. Do tego dochodzi jeszcze kwestia pielęgnacji, trzeba odpowiednio rozmieścić ścieżki ogrodowe. Podczas planowania ogrodu nie można zapomnieć o małej architekturze, którą chce się wkomponować w jego strukturę Chodzi tutaj między innymi o oczko wodne, huśtawkę, altankę, murowany grill, piec chlebowy itd. W planie trzeba też uwzględnić potrzebne materiały budowlane, które również powinny być odpowiednio dopasowane do dominującej stylistyki w ogrodzie.

planowanie ogrodu

Co należy mieć na uwadze, projektując ogród?

Nawet jeśli ma się dużą działkę i mnóstwo wolnej przestrzeni do zagospodarowania, to sadzenie roślin musi być dobrze przemyślane. każdego roku drzewa czy krzewy będą coraz większe, niektóre gatunki mogą rozrosnąć się do ogromnych rozmiarów. Można je oczywiście przycinać, nadawać preferowanych kształtów, ale z czasem stanie się to coraz trudniejsze. Trzeba wobec tego mieć na uwadze to, do jakiej konkretnie wysokości rozrastają się poszczególne gatunki roślin. Małe sadzonki wyglądają niepozornie, ale za już nawet kilka lat mogą być sporych rozmiarów, przez co staną się problematyczne, jeśli zostały posadzone zbyt gęsto. Zobacz również: https://pajo.pl/jak-sadzic-warzywa-porady/

Podczas aranżowania ogrodu należy też uwzględnić wszystkie ścieżki, podjazdy czy nawet zbiorniki z gazem. Na ogród składa się nie tylko roślinność, ale też ciągi komunikacyjne mała architektura ogrodowa, elementy wodne i świetlne. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia ogrodowego, kierując się walorami nie tylko estetycznymi, ale przede wszystkim użytkowymi. Oświetlenie stałe wymaga wyprowadzenia na zewnątrz przewodów do instalacji elektrycznej. Przed posadzeniem czegokolwiek powinno się najpierw sprawdzić jakość gleby pod kątem składu i rodzaju oraz jej odczyn i strukturę. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie próbki gleby do analizy, dzięki czemu będzie można dowiedzieć się dokładnie, w jakie jest zasobna mikro- i makroelementy. Na podstawie analizy będzie dokładnie wiadomo, jaki dobrać nawóz, aby uzupełnić potrzebne minerały do prawidłowego rozwoju gatunków roślin, które chce się mieć w swoim ogrodzie.

Redakcja pajo.pl

Jestem pasjonatem szeroko pojętego budownictwa i wszystkiego, co związane z domem i ogrodem. Z entuzjazmem zagłębiam się w każdy temat – od nowoczesnych technologii budowlanych, przez urządzanie wnętrz, aż po pielęgnację roślin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

robot koszący trawę
Kret wychodzący z ziemi

Jak pozbyć się kreta?

21 marca 2024

krzesła ogrodowe

Jesteś zainteresowany reklamą?