pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Profile aluminiowe
Budownictwo

Profile aluminiowe w konstrukcjach ogrodów zimowych

Ogrody zimowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. To miejsce, które może być przedłużeniem domu lub wolnostojącym obiektem, jak np. altana. Dlaczego ogrody zimowe cieszą się coraz większą popularnością, jak są zbudowane i jak można je urządzić?

Zalety posiadania z ogrodu zimowego

Terminem ogród zimowy określa się szklaną konstrukcję, zbudowaną na drewnianej, aluminiowej lub stalowej konstrukcji, co sprawia, że często mylona jest ze szklarnią. Od szklarni różni się jednak funkcjonalnością, bo ogród zimowy powstaje przede wszystkim dlatego, aby móc w nim odpocząć i spędzić czas z bliskimi. Dzięki odpowiedniej szczelności i izolacji termicznej jest to miejsce, z którego z powodzeniem korzystać można przez cały rok. Dużym zainteresowaniem cieszą się ogrody, w których zimą można skorzystać z ogrzewania. Przyjemne ciepło ważne jest nie tylko dla użytkowników, ale także roślin, które będą uprawiane.

Jak zbudować ogród zimowy?

Przed rozpoczęciem budowy warto przede wszystkim zastanowić się nad oczekiwaniami oraz lokalizacją. W fazie koncepcyjnej najlepiej jest skupić się na dokładnym przemyśleniu szczegółów, co pozwoli także z wysoką precyzją zaplanować wydatki. Trzeba bowiem wiedzieć, że wykonanie niewielkiego ogrodu zimowego może być sporym wydatkiem.

Dużą pomocą może okazać się wsparcie specjalistów i architektów, którzy wykonywali już podobne projekty. Ich doświadczenie również może okazać się pomocne, szczególnie w doborze sprawdzonych rozwiązań. Jednym z czynników, o których należy pamiętać, jest szczelność konstrukcji, co osiągnąć można, wykorzystując dobrej jakości rozwiązania. Profile aluminiowe od https://www.aliplast.pl/ cechują się wysoką jakością wykonania. Zapewniają też doskonałą ochronę termiczną, dzięki zastosowanej izolacji.

Plany dotyczące budowy ogrodu zimowego często obejmują wykorzystanie istniejącej płyty tarasowej, warto mieć jednak świadomość, że nie zawsze będzie to rozwiązanie najlepsze. W wielu przypadkach okazuje się, że konieczne jest wykonanie poprawek związanych z istniejącym podłożem, a to, wbrew pozorom, może generować koszty. Istniejące podłoże nie w każdej sytuacji pozwoli na sprawny i szybki montaż całej konstrukcji. Fundamenty ogrodu zimowego muszą spełnić określone warunki, takie jak: wysoka izolacja przeciwwodna i termiczna, wytrzymałość. Elementy podłogi muszą zostać zabezpieczone przed pękaniem i przemarzaniem, a także skraplaniem pary wodnej. Nie bez znaczenia jest też wysokość fundamentu, który powinien znajdować się aż ok. 15 cm nad poziomem gruntu. Dlaczego? Aby szybko i skutecznie można było odprowadzić wodę z wnętrza.

Ogród zimowy to nie tylko fundament, ale także przeszklone ściany oraz dach. Dzięki takiej konstrukcji można optymalnie wykorzystać energię słoneczną, dzięki której można zadbać o wyższą temperaturę. Dopływ słońca ma też ogromne znaczenie dla roślin. Z tego powodu warto sprawdzić współczynnik przenikania ciepła wybranego wariantu szkła. Doskonale sprawdzą się szyby zespolone, wykonane z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Do wykonania dachu najlepiej jest wykorzystać szkło hartowane, o podwyższonym poziomie odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Ogród zimowy – jak go ciekawie urządzić?

Aranżacja ogrodu zimowego w dużym stopniu zależy od jego umiejscowienia. Jeśli zostanie on przygotowany jako dobudówka do domu, warto zadbać o utrzymanie zbieżnego charakteru w aranżacjach obu miejsc. Ze względu na rekreacyjno-wypoczynkowy charakter, w ogrodzie zimowym powinny znaleźć się meble, pozwalające miło i wygodnie spędzić czas samemu lub z bliskimi. Jednym z częściej wybieranych rozwiązań są meble rattanowe. To funkcjonalne, solidne, a jednocześnie bardzo estetycznie wykonane propozycje. Są one odporne na działanie promieniowania UV oraz wilgoci. Atutem jest to, że dostępne są w różnych wariantach – dwu lub trzyosobowe kanapy, narożniki, pufy, a także stoły. W prosty sposób można szybko urządzić wnętrze i cieszyć się swoim ogrodem zimowym w każdym momencie.

Materiał zewnętrzny