pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

remont
Dom

Remont w domu – samemu czy z ekipą?

Pytanie to zadaje sobie większość z osób, które rozpoczynają przygotowania do remontu. Samodzielny remont jak i ten z ekipą fachowców ma swoje wady i zalety. Kluczowe podczas wyboru jak go przeprowadzimy jest kilka aspektów, które rozwiniemy w tym artykule. Mamy nadzieję, żę dzięki temu decyzja to stanie się o wiele prostsza i pewniejsza!

Zastanów się, jaki jest twój budżet

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest budżet, jaki zaplanowaliśmy na nasz remont. Powinniśmy dokładnie zastanowić się i obliczyć, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na materiały jak i robociznę. Zazwyczaj końcowy koszt jest wyższy od wstępnego kosztu nawet o 10-20%. Wynika to nie tylko z rzeczy o których zapomnieliśmy, ale również i z komplikacji jakie staną nam drodze. 

Można śmiało stwierdzić, że remont to sprawa przy której nie warto oszczędzać. Tańszy materiał może o wiele  szybciej się zużyć i za parę lat wymagać wymiany. Podobnie jest i z wyborem fachowców. Wybierając ekipę, która oferuje niską cenę, może nam się zapalić w głowie czerwone światełko. Wykonując pracę zbyt szybko, nie da się osiągnąć zaplanowanych efektów na wysokim poziomie. W ten sposób również będziemy zmuszeni do korekty, co wiąże się z dodatkowymi nerwami i wydatkami – chyba że firma przyjmie reklamację.

Korzyści pracy bez ekipy

Najbardziej przemawiającym argumentem za remontem domu bez ekipy jest oszczędność pieniędzy. W ten sposób, oczywiście w zależności od czasu pacy, możemy zaoszczędzić tysiące złotych, które mogą się przydać na dodatkowe materiały. 

Poza kwestią budżetu, remont domu samemu pozwala nam na lepszą organizację czasu. Nie musimy tutaj martwić się w jakich godzinach wpuścimy ekipę do domu czy też kiedy wreszcie znajdą dla nas czas. Sami zorganizujemy własny grafik, plan działania. Możemy w ten sposób pracę rozciągnąć bardziej w czasie, jak tylko nam pasuje. Jeżeli wolimy remontować w nocy lub w weekend – nikt nam tego nie zabroni.

Co może pójść nie tak przy samodzielnym remoncie?

Samodzielny remont ma również swoje minusy. Nie da się ukryć, że nie każdy się do niego nadaje. Nie potrzebujemy tutaj oczywiście specjalnego wykształcenia –  wszystkiego da się nauczyć ale nie od razu. Warto podpytać znajomych, rodzinę jak wykonać dane czynności zanim weźmiemy się za pracę. Internet również nie będzie złym źródłem wiedzy, jeżeli korzystamy ze sprawdzonych stron. 

Zanim rozpoczniemy nasz remont, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć otoczenie. Folia, taśmy czy kartony mogą być tutaj niezbędne. Jeżeli na przykład planujemy pierwszy raz pomalować ścianę, musimy zachować szczególną ostrożność. Łatwo o coś zahaczyć, wylać farbę czy też wyjechać za daleko pędzlem. Nie ma oczywiście co się stresować. Nawet specjalistom zdarza się czasem zagapić i coś uszkodzić. 

Czy remont z ekipą to zawsze dobry wybór?

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy nasz remont przebiegnie zgodnie z planem – ekipa fachowców poradzi sobie właściwie z każdym zadaniem. Bez większego doświadczenia może nam być ciężko rozwiązać dany problem jaki napotkamy podczas pracy. Doświadczony pracownik odpowie nam na pytania, na które szybko nie znaleźlibyśmy odpowiedzi. Doradzi jakie wyjście z sytuacji będzie najkorzystniejsze i pomorze podczas doboru materiałów. Samodzielny dobór płytek, farb i innych produktów jest często bardzo problematyczny i może zakończyć się niepowodzeniem. Oczywiście problemem może być tu wyżej opisany budżet. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy jaki i odpowiedniej wprawy w takich zadaniach, może lepiej zaczekać i zaoszczędzić większą sumę?

Kolejną istotną kwestią jest ogromna oszczędność czasu. Remont domu z ekipą 3-5 osób w ciągu jednego dnia zająłby nam samym  parę tygodni i kosztowałby również sporo nerwów. Niestety problemem związanym z czasem może być dostępność. Często trzeba się liczyć z koniecznością wyczekiwania kilku tygodni a nawet miesięcy na wolny termin. Jeżeli jest on podejrzanie krótki, warto zorientować się, czy firma ta cieszy się dobrą opinią.

Zastanów się dwa razy

Remont to temat który nieraz może nas zaskoczyć. To nieprzewidywalne zadanie które wymaga od nas czujności. Dobierając sprzęt, materiały i ekipę możemy wpaść w nie jedną pułapkę,która może nas sporo kosztować. Zbyt atrakcyjne ceny danych artykułów mogą być świetną okazją aby zaoszczędzić pewną sumę, ale jak wyżej wspomniano – może to również wyjść na naszą niekorzyść. Podobnie jest również w temacie pracowników budowlanych. Na ten temat warto więcej poczytać w artykule https://dom.wp.pl/jak-znalezc-wlasciwa-ekipe-remontowa-podpowiadamy-na-co-zwrocic-uwage-6752082326850496a. Znalezienie godnej uwagi ekipy często graniczy z cudem, ale to oczywiście temat do ogarnięcia. Powinniśmy zastanowić się nie raz zanim podpiszemy umowę lub kupmy coś w większej ilości. Warto w tej kwestii być przede wszystkim cierpliwym i uważnym.