pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Wybieramy nieckę basenową
Dom

Wybieramy nieckę basenową do przydomowego ogrodu

Twoje marzenia o własnym basenie w ogrodzie nie spełniają się dzięki popularnym konstrukcjom dmuchanym czy rozporowym? Na pewno nie gwarantują one tak przyjemnych doznań oraz estetyki, jak baseny wkopane w ziemię. Do ich montażu potrzebujesz oczywiście odpowiednio dobranej niecki. Dowiedz się, jaka będzie najlepsza.

Kiedy potrzebna jest niecka basenowa?

Oczywiście basen wkopany w ziemię można wykonać na wiele sposobów, różnymi technikami. Jednak najszybsza, najbardziej precyzyjna i skuteczna metoda polega na zamówieniu niecki basenowej na konkretny wymiar. Ma ona określony kształt i wielkość, dlatego idealnie wkomponuje się w ogrodowy krajobraz. 

Gotowa niecka basenowa sprawdzi się tam, gdzie chcemy szybko i efektownie zbudować  basen lub inne metody konstrukcyjnie nie znajdują zastosowania. 

Charakterystyka niecki basenowej

Oprócz idealnego dopasowania do ogrodu pod względem kształtu i rozmiaru, niecka basenowa ma jeszcze inne zalety. Jako gotowa, spójna konstrukcja wykonana zazwyczaj z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego zapewnia bardzo wysoką szczelność. Jest też estetyczna, łatwa w czyszczeniu, a zarazem solidna – odporna na działanie czynników pogodowych, w tym silne promieniowanie słoneczne. Z uwagi na charakter tworzywa sztucznego, w jego przypadku problemem nie okaże się również korozja.

Niecka basenowa – wskazówki montażowe

Zastanawiasz się, w którym miejscu zlokalizować nieckę basenową? Oczywiście musisz ustalić to już na początku, jeszcze przed złożeniem zamówienia na produkt, który zostanie wykonany na zamówienie. Oto kilka wskazówek:

  • umieść basen w miejscu nasłonecznionym, ponieważ w ten sposób woda naturalnie będzie ogrzewana i ograniczysz zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podniesienia temperatury,
  • odsuń nieckę od drzew, ulicy, ponieważ pochodzące z nich zanieczyszczenia – kurz, piasek, liście, odchody ptaków, gałązki będą szybko brudziły wodę i pogarszały jej jakość,
  • sugeruj się rozmieszczeniem instalacji wodno-kanalizacyjnych na terenie swojej parceli. Im bliżej znajdzie się niecka, tym niższy i mniej pracochłonny będzie proces jej podłączenia do sieci,
  • zadbaj o odpowiednie przygotowanie podłoża – to nie bez znaczenia, na jakim gruncie stanie niecka. Powinno być ono możliwie gładkie, a na pewno oczyszczone z kamieni i korzeni. Do wyrównania zastosuj żwir lub beton.

Istotny dla Twojego komfortu i stylistyki ogrodu będzie na pewno rozmiar oraz kształt niecki basenowej. Skorzystaj z sugestii głównego wykonawcy inwestycji.