pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Wybór okien do domu
Dom

Wybór okien do domu – na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy

Znalezienie odpowiedniego produktu stolarki otworowej nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej, że na polskim rynku znajduje się szeroki wybór okien i drzwi tarasowych. Do wyboru mamy profile drewniane, plastikowe oraz aluminiowe. Jak wybrać okna do mieszkania lub domu jednorodzinnego? Czym się kierować podczas zakupu? Na jakie parametry techniczne warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć w treści artykułu.

Jak wybrać okna do domu lub mieszkania?

Odpowiednio dobrana stolarka okienna zapewnia optymalny dostęp do światła słonecznego, jak również pozwala na ograniczenie strat ciepła. Współczesne okna posiadają doskonałe właściwości cieplne, a przy tym optycznie powiększają domowe wnętrze. Najbardziej wymagające w pielęgnacji są modele drewniane, ponieważ trzeba je poddawać okresowej konserwacji. W przeciwnym razie nie posłużą użytkownikom dość długo.

Wyjątkowo odporne na czynniki chemiczne oraz atmosferyczne są okna PCV. Modele plastikowe występują w wielu wariantach kolorystycznych – w wersji Classic lub Round ( z prostym bądź zaokrąglonym skrzydłem. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza energooszczędne okna PCV, które wyróżniają się doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Szczególnie polecane są konstrukcje bazujące na sześciokomorowym systemie profili oraz wyposażone w trzyszybowy pakiet z ciepłymi ramkami.

Zakup okien PCV – na co zwrócić uwagę ?

Istotne znaczenie mają parametry techniczne, takie jak: współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw), przez szybę (Ug) i ramę okienną (Uf). Okna powinny dostatecznie chronić przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, obciążeniem wiatrem i przeciekaniem wody opadowej. Nie bez znaczenia jest również parametr przepuszczalności powietrza, o którym informują klasy od 1 do 4. Wysoką szczelność zapewnią modele o wartości współczynnika Uw na poziomie 0,9 W/m2K.

Wybierając okna do domu, warto też zwrócić uwagę na właściwości akustyczne. Standardowe okna zapewniają dźwiękoszczelność na poziomie 30-32 dB. W budynkach zlokalizowanych w pobliżu ruchliwej ulicy czy torów kolejowych sprawdzą się modele o współczynniku Rw równym 45-50 dB. Wyznacznikiem odporności na włamania są klasy RC1-RC6. Na ten parametr powinni zwrócić szczególną uwagę właściciele mieszkań na parterze i domów jednorodzinnych. Im wyższa jest klasa, tym lepsze właściwości antywłamaniowe zachowują okna. Najlepiej zainwestować w modele z zabezpieczeniami antywyważeniowymi na całym obwodzie.

Jak wybrać dobre okna do domu?

Producenci wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami podczas wytwarzania profili okiennych. Współczesne okna znacząco różnią się od tych, które były dostępne kilkadziesiąt lat temu. Coraz popularniejszy staje się trend zwężania profili oraz ukrywania skrzydła okiennego. Nowoczesne okna tworzą jednolitą płaszczyznę o wyraźnych konturach harmonijny efekt wizualny. Wiele dostępnych modeli ma ujednolicony wymiar, co zapewnia spójny wygląd całego budynku mieszkalnego.

Producentem nowoczesnej stolarki okiennej jest firma Domel. W katalogu produktów premium znanej marki znajdują się okna energooszczędne i innowacyjne. Oferowane modele typu Energetic czy Energetic Silent wyróżniają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Konstrukcja okien energooszczędnych bazuje na sześciokomorowym systemie profili. Zalecany jest wybór pakietu trzyszybowego z ciepłymi ramkami, które obniżają ryzyko skraplania się pary wodnej wewnątrz pomieszczeń.

Jak wybrać okna do domu?

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z kartą produktu, w której zostały wyszczególnione najważniejsze parametry techniczne. Niezwykle ważny jest współczynnik przenikania ciepła i izolacyjności akustycznej, który określa wartość redukcji hałasu z zewnątrz. Okna PCV powinny być wyposażone w dodatkowe wzmocnienia stalowe, zabezpieczenia antywłamaniowe, sprawdzone okucia, ciepłe ramki dystansowe oraz uszczelki środkowe i oporowe.