pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

wykrywanie wycieków
Dom

Wykrywanie wycieków za pomocą gazu znacznikowego

Gaz znacznikowy jest mieszanką azotu i wodoru, jest więc bezpieczny dla człowieka i niepalny. Metoda wykrywania wycieków za pomocą gazu znacznikowego oznacza się wysoką skutecznością w przypadku instalacji CO lub CWU, a także w przypadku nieszczelności instalacji kanalizacyjnej. Metoda ta odznacza się dużą skutecznością nawet w przypadku bardzo niewielkich nieszczelności.

Na czym polega metoda gazu znacznikowego?

Wykrywanie wycieku za pomocą metody gazu znacznikowego polega na wprowadzaniu gazu pod ciśnieniem do rurociągu. Gdy występuje jakaś nieszczelność, gaz wydostaje się poza rurociąg. Cechuje się niską gęstością, więc bez problemu przedostaje się przez grunt, asfalt, beton lub ceramikę. Następnie na powierzchni stosuje się specjalne czujniki gazu, które wykrywają miejsca nieszczelności bardzo precyzyjnie. 

Kiedy stosuje się gaz znacznikowy?

Gaz znacznikowy stosuje się do lokalizacji wycieków na rurociągach znajdujących się głównie poza budynkami, jak np. w gruncie, na sieciach sanitarnych (wodociągi, sieci grzewcze itd.). To sytuacje, w których badanie kamerą termowizyjną lub miernikami wilgoci może okazać się mało skuteczne. 

Wady i zalety

Wśród zalet metody gazu znacznikowego do detekcji przecieków w instalacjach można zaliczyć fakt, że sprawdza się ona tam, gdzie inne metody nie mogą sobie poradzić. Dodatkowo należy pamiętać o bezpieczeństwie badania dla człowieka – metoda gazu znacznikowego nie wpływa negatywnie na zdrowie domowników. Wyniki z badania gazem znacznikowym są jednoznaczne, nie trzeba więc go powtarzać lub stosować innych metod. Gaz znacznikowy jest w stanie zlokalizować nawet bardzo niewielkie nieszczelności, lokalizować je w głęboko osadzonych instalacjach, a także w poszyciach dachów płaskich.

Wśród wad tej metody wykrywania wycieków metodą gazu znacznikowego można wspomnieć o tym, że do badania nieszczelności na zewnątrz budynku, pogoda powinna być niemalże idealna (tzn. nie powinno być wiatru ani opadów). Dodatkowo trzeba pamiętać o uśpieniu alarmów przeciwpożarowych podczas badania obiektów w nie zaopatrzonych. Metoda gazu znacznikowego jest też droższa od np. badania przecieków kamerą termowizyjną.

Wykrywanie wycieków metodą gazu znacznikowego jest skuteczne i pozwala szybko pozbyć się problemu. Profesjonalna firma, która zajmuje się na co dzień wykrywaniem nieszczelności, z pomocą tej metody na pewno szybko zlokalizuje wyciek, dzięki czemu sprawnie będzie można przystąpić do naprawy nieszczelności.