Branża budowlana to ogromny potencjał, który pozwoli na pozyskanie całkiem sporych zarobków. Warto więc sprawdzić, jak założyć taką firmą. Tym bardziej, że niektórzy mają szansę na to, aby pozyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Czas na działanie
Jak założyć firmę budowlaną z dofinansowaniem? Pytanie, jakie chodzi po głowie wielu osobom. Nie ma się czemu dziwić. Tak, wiele osób mówi „chciałbym”, ale nie biorą się do działania. Nie można więc tak myśleć. Czas na to, aby zabrać się za działanie. Jeżeli ktoś chciałby założyć firmę budowlaną, zyskując jednocześnie możliwość dofinansowania, powinien rozpocząć od wizyty w urzędzie pracy. Dofinansowania pozyskuje się właśnie z tego miejsca. Co najważniejsze – najczęściej są to dofinansowania bezzwrotne, więc tą kwestią nie trzeba się przejmować. O ile jednak pieniądze są wydane w odpowiednim celu.
Co jest ważne? Urzędy pracy często ogłaszają projekty/konkursy, gdzie można zgłaszać się w celu pozyskania takich pieniędzy. Warto zorientować się, czy takich konkursów miejscowy UP nie organizuje. Warto się więc do niego zgłosić. Tym bardziej, że zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na wsparcie finansowe. UP zapewnia pomoc doradców, którzy pomagają przejść przez cały proces. Od początku napisania dobrego biznesplanu (opis firmy, zasady działania itp.), przez zgłoszenie do właściwych urzędów. Trzeba jednak być świadomym tego, że każda osoba, która myśli o założeniu własnej firmy, nie może liczyć na dofinansowanie z UP (a dokładnie z UE). Każdy potencjalny przedsiębiorca musi posiadać tzw. wkład własny.
Czas na prace budowlane
Udało się! Firma nie tylko została założona, ale także udało się pozyskać dofinansowanie, dzięki czemu można było zakupić maszyny, itd. Czas więc teraz zabrać się do realnej pracy. Gdzie szukać zleceń budowlanych? Wszędzie. Warto zacząć od internetu, gdzie ludzie często poszukują fachowców do wykonania drobnych i większych prac budowlanych. Może więc będzie to dobry początek? Wiele ogłoszeń znaleźć można na grupach lokalnych, w serwisach społecznościowych.
Nie można zapomnieć także o tzw. poczcie pantoflowej. Warto powiedzieć bliskim, że otwarło się taką firmę i szuka się pracy. Jest to chyba najlepsza forma reklamy, która sprawi, że wieść poniesie się dalej. No i nie można pominąć tradycyjnej formy reklamy, jak chociażby ulotki, wizytówki, jakie będzie roznosić się po pobliskich domach. Rozkręcenie własnej firmy nie jest łatwe, dlatego trzeba pogodzić się z tym, że trzeba będzie poświęcić na to trochę swojego czasu.