Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Garaż z płyt betonowych – charakterystyka i zalety

21 września 2021 garaż z płyt betonowych

Przestronny i praktyczny garaż to obowiązkowy element każdego domu. Odpowiednio urządzony garaż stanie się nie tylko idealnym miejscem na zaparkowanie samochodu, ale także schowkiem na różnego rodzaju sprzęty.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • jakie są rodzaje garażów
  • jakie zalety ma garaż z płyt betonowych
  • jak zaprojektować garaż z płyt betonowych

Rodzaje i charakterystyka garaży

Wybór pomysłu na garaż to niesłychanie istotna sprawa – o dobry plan warto więc zadbać już na początkowym etapie budowy domu. Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele projektów garaży – rodzaj garażu będzie definiował przede wszystkim typ zastosowanej zabudowy. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą między innymi:

  • garaże wolnostojące – cechą charakterystyczną garażu wolnostojącego jest to, że nie przylega on bezpośrednio do budynku, zajmując oddzieloną, osobną przestrzeń. Garaż wolnostojący można skonstruować jeszcze przed budową domu, zyskując tym samym doskonałe miejsce na przechowywanie narzędzi i materiałów,
  • garaże przylegające – konstrukcja garażu przylegającego opiera się na jednej ze ścian domu, między nimi nie ma jednak bezpośredniego połączenia w postaci współdzielonego przejścia. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że garaż przylegający może zostać wybudowany po zakończeniu budowy domu, dodatkowo jego konstrukcja może zostać wykonana z bardziej ekonomicznych materiałów,
  • garaże wbudowane – garaż wbudowany stanowi integralną część domu, jego budowę koniecznie trzeba więc zaplanować już na początkowym etapie konstruowania budynku. Zaletą garażu wbudowanego w bryłę domu jest prosty i łatwy dostęp – do garażu można dostać się bezpośrednio z domu, co stanowi duże ułatwienie, szczególnie podczas chłodnych czy deszczowych dni.

Polecamy: https://pajo.pl/ocieplenie-stropu-rodzaje-ocieplen/

garaż z płyt

Garaż z płyt betonowych – sprawdzony sposób na praktyczny garaż

Garaż z płyt betonowych to coraz częściej wybierane rozwiązanie, które umożliwia efektywne zabezpieczenie samochodu, ale nie tylko – w przestronnym garażu betonowym znajdzie się również miejsce dla różnego rodzaju narzędzi czy maszyn używanych na co dzień w gospodarstwie domowym.

Garaże z płyt betonowych przygotowuje się ze specjalnych elementów, które w bardzo łatwy sposób można ocieplić i otynkować – zabieg ten zapewni nie tylko dodatkową izolację, ale pozwoli na zachowanie spójności pomiędzy wyglądem garażu i domu.

Dodatkowo warto pamiętać również o tym, że beton to niezwykle wytrzymały materiał, który nie potrzebuje praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Długoletnie użytkownie i niska cena sprawiają, że garaże z płyt betonowych stają się jedną z najbardziej ekonomicznych i wytrzymałych opcji.

Garaż z płyt betonowych – który wybrać?

Przy wyborze rodzaju garażu z płyt betonowych warto wziąć pod uwagę potrzeby gospodarstwa – liczna rodzina, która posiada więcej niż jeden pojazd będzie potrzebowała bardziej przestronnego i pojemnego garażu. Przy konieczności przechowywanie większej liczby samochodów doskonale sprawdzi się na przykład garaż podwójny.

Garaż, który ma pełnić również funkcję warsztatu powinno się zaopatrzyć w okno. Dopływ światła dziennego pozwoli na łatwiejsze wykonywanie różnego rodzaju napraw.

Osoby, którym zależy na wykorzystaniu garażu jako miejsca na przechowywanie zapasów powinny zatroszczyć się o to, żeby w garażu znalazło się wystarczająco dużo przestrzeni na postawienie dodatkowych regałów.

Warto zobaczyć: https://pajo.pl/ukladanie-plytek-jak-zrobic-to-dobrze/

garaż w domu

Garaż z płyt betonowych projekt

Większość biur architektonicznych oferuje swym klientom przygotowanie projektu budowy garażu z płyt betonowych. Najczęściej projekty obejmują konstrukcje o powierzchni do 50 m2. Koszty projektu będą różnić się w zależności od stawek firmy czy rodzaju wykończenia, jednak za większość z nich trzeba będzie zapłacić od kilkuset do nawet 2 tysięcy złotych.

Projekt garażu z płyt betonowych powinien zostać dopasowany do stylistyki domu. Szczegóły takie jak rodzaj tynku czy forma dachu mają ogromny wpływ na efekt końcowy budowy. Dużą zaletą płyt betonowych jest to, że ich wielkość może zostać dopasowana do potrzeb konkretnego projektu – pomimo tego, że występują w określonym rozmiarze mogą być dowolnie przycinane, co pozwala na uzyskanie zróżnicowanych kształtów.

Redakcja pajo.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

niezależność energetyczna
Co można zawiesić w oknach

Co można zawiesić w oknach?

30 września 2024

zakup mieszkania

Jesteś zainteresowany reklamą?

zakup mieszkania