pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

trendy cenowe
Dom

Trendy cenowe na rynku nieruchomości w Bułgarii

Krajobraz rynku nieruchomości w Bułgarii prezentuje mieszankę oczekiwań. Po udanych latach 2022-2023, które przyniosły korzyści zarówno sprzedającym, jak i kupującym nieruchomości ze względu na rosnące ceny i ilość transakcji, optymizm na przyszłość (co najmniej na lata 2024-2025) jest uzasadniony. Jednakże pojawiają się obawy związane z wysoką inflacją i niepewnościami politycznymi zarówno w kraju, jak i za granicą.

Trendy rozwoju rynku nieruchomości w Bułgarii w latach 2024-2027

W okresie lat 2024-2027 eksperci przewidują mniej dynamiczny, ale stabilny rynek nieruchomości w Bułgarii w porównaniu do boomu w poprzednich latach. Nacisk będzie kładziony na równowagę rynkową i stabilizację. Ten ogólny trend jest spodziewany we wszystkich, bez wyjątku, regionach kraju. Do kluczowych trendów należą także:

  • zmniejszone zainteresowanie inwestycyjne nieruchomościami miejskimi ze względu na wysokie ceny;
  • rosnące stopy kredytów hipotecznych;
  • wolniejsze zamykanie transakcji, ponieważ kupujący stają się bardziej ostrożni i rozważni, często oczekując na decyzje kredytowe;
  • rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w budynkach panelowych z lat 80. i 90., znanych z większej przestrzeni mieszkalnej i niedawnych energooszczędnych remontów;
  • atrakcyjne stopy kredytów w Bułgarii, zachęcające do kupna nieruchomości w obszarach nadmorskich i miejskich.
  • wolniejszy wzrost opłat za wynajem. 

Zwrot z inwestycji w niektórych obszarach miejskich może się zmaterializować dopiero po 25-30 latach. W przeciwieństwie do tego, nieruchomości w kurortach, takich jak: St. Vlas, Pomorie, Sozopol, Burgas i Warna pozostają dochodowe, a szczególną popularnością cieszą się, jak zawsze – domy w Bułgarii.

Inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na rosnący trend rodziców kupujących studia lub małe mieszkania dla swoich dzieci, preferujących nieruchomości od deweloperów ze względu na ich przystępność cenową i możliwość dostosowania wykończenia. Inwestorzy powinni także pamiętać o utrzymującym się zainteresowaniu mieszkaniami w kurortach nadmorskich i górskich, a także wiejskimi domkami i domami szeregowymi.

Dynamika cen na nieruchomości w Bułgarii: prognozy ekspertów

Eksperci przewidują stabilne, ale dość wysokie ceny nieruchomości w głównych bułgarskich miastach, takich jak Sofia, Burgas i Warna, szczególnie w prestiżowych obszarach, w pobliżu dzielnic turystycznych i tych położonych na morskim wybrzeżu.

Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na dzielnice w Burgas, takie jak: Lazur, Vazrazhdane, Bratya Miladinovi, Sarafovo i Zornitsa, gdzie oczekuje się utrzymania cen na poziomie 1800-2000 euro za metr kwadratowy: w najbliższych 5 latach jest prognozowany wzrost kosztów o co najmniej 50-60%.

Ciekawe z punktu widzenia inwestycji są także prestiżowe dzielnice w Sozopolu i Pomorii, szczególnie w pierwszorzędnych lokalizacjach lub luksusowych kompleksach.

Pomimo tego popytu, znaczący wzrost cen w najbliższych latach jest mało prawdopodobny, Ponadto jest spodziewane obniżenie cen nieruchomości w odległych obszarach miejskich lub słabo utrzymanych budynkach (które są również ciekawymi obiektami inwestycji, gdyż po realizacji stosunkowo taniej renowacji można je sprzedać o 60-80% drożej).

Ogólnie, w najbliższych latach zapowiada się stabilny rozwój rynku nieruchomości w Bułgarii, z utrzymującym się popytem, ograniczoną podażą i korzystnymi warunkami kredytowymi i hipotecznymi, umożliwiającymi kupującym znalezienie nieruchomości zgodnych z ich preferencjami i potrzebami.

Materiał zewnętrzny