pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

układanie płytek cena
Budownictwo

Układanie płytek – jak zrobić to dobrze?

Płytki to bardzo popularny materiał wykończeniowy, który chętnie wykorzystywany jest we wnętrzach o różnym charakterze. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także poznać różne możliwości jego układania.

Zobacz też: Jak zacząć przygodę z budową domku na narzędzia?

Układ prosty

Układanie płytek cena to aspekt, który jest dość zróżnicowany i zależny od kilku czynników. Przede wszystkim cena układania płytek odnosi się do ich układu, który może być dość różny. Wśród najbardziej popularnych układów płytek można wymienić prostą metodę. Sprawdzi się ona przede wszystkim w przypadku kwadratowych kafelek. W tym układzie fugi są tworzone równolegle do krawędzi płaszczyzny, dlatego jest to jedna z najprostszych metod układania płytek.

Układ karo

Kolejną możliwością układania płytek jest układ karo. Ta metoda bardzo dobrze sprawdzi się podczas realizacji takich działań, jak układanie płytek na ścianie, ponieważ niezwykle efektownie się prezentuje. Układ karo z powodzeniem może być również stosowany w pomieszczeniach o nietypowych kształtach, ponieważ będzie tam bardzo dobrze pasować. Dodatkowo ten sposób jest idealny podczas układania kafelek, które mają kontrastujące kolory. Warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić.

układanie płytek

Układ na mijankę

Płytki w kształcie kwadratowym można również bez większych problemów układać na tak zwaną mijankę. Jest to bardzo popularny w ostatnich latach motyw, który jest chętnie wykorzystywany we wnętrzach o różnym charakterze. W tym sposobie kolejne rzędy kafelek są przesunięte względem poprzednich. Płytki mogą być przesunięte na przykład o połówkę. W tym przypadku są układane na tak zwaną cegiełkę. Cegiełka szczególnie dobrze prezentuje się na ścianach pomieszczeń. Jednak podczas stosowania tej metody jest konieczność docinania dość dużej ilości płytek.

Układ klasyczny

Kolejnym rodzajem płytek, które mogą być układane we wnętrzach, z całą pewnością są płytki prostokątne. Mogą być one rozłożone na przykład w układzie klasycznym, który bardzo dobrze sprawdzi się w wielu zróżnicowanych sytuacjach. Wśród nich można na przykład wymienić układanie płytek na schodach. Metoda klasyczna charakteryzuje się przede wszystkim prostotą wykonania, ale także wysokim poziomem uniwersalności.

Układ pionowy

Wśród różnych opcji układania płytek prostokątnych można również wymienić układ pionowy, który w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie wnętrza o niepowtarzalnym charakterze, na czym szczególnie zależy wielu osobom. Do układu pionowego warto wybierać dłuższe płytki. Wystarczą nawet takie o długości kilkunastu centymetrów. Będzie to doskonałe rozwiązanie, które idealnie się zaprezentuje zarówno na ścianie, jak i na podłodze.

płytki układanie

Układ w cegiełkę

W ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności również układ w cegiełkę, a więc warto go rozważyć. Tego rodzaju wzór jest stosunkowo prosty, dzięki czemu nie powinien sprawiać problemów podczas układania. Cegiełkę najczęściej wykorzystuje się w kuchni nad blatem, ponieważ w tym miejscu najbardziej efektownie się prezentuje. Do tego układu z powodzeniem można wykorzystywać kafelki, które swoim wyglądem będą przypominały tradycyjne cegiełki.

Układ w jodełkę

Kolejną możliwością układania płytek jest układ w jodełkę, który znajduje szczególne możliwości zastosowania przede wszystkim na podłogach we wnętrzach. Jodełka sprawdzi się bardzo dobrze w pomieszczeniach o różnym charakterze. Wśród nich można wymienić zarówno korytarz, jak i kuchnię. Dlatego warto się zastanowić nad tak korzystnym rozwiązaniem. Zobacz również: https://pajo.pl/klatka-schodowa-w-domu-jak-ja-urzadzic/