pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Montaż wykładziny
Budownictwo

Montaż wykładziny, paneli i płytek – jak wykonać samodzielnie?

Remont nie jest ulubioną czynnością dla większości z nas. Jednak czasami konieczna jest wymiana starych paneli, gumolitu czy też płytek. Oczywiście poza zakupem materiału, trzeba pamiętać, że także sam montaż wiąże się z dość wysokimi kosztami. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by takie prace wykonać samodzielnie. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam, jak wykonać samodzielnie montaż wykładziny, paneli i płytek.

O precyzji zdań kilka

Nie ma się co oszukiwać, że wymiana podłogi jest łatwa i szybka. Oczywiście mając doświadczenie wiele prac można wykonać w stosunkowo krótkim czasie, ale jednak nadal trzeba pamiętać, o tym, by zachować precyzję. Dlatego też jeżeli nie macie cierpliwości, to lepiej nie podejmujcie się takich prac. Ponadto przyda się precyzja i szczypta umiejętności, a efekt może przerosnąć Wasze oczekiwania. Na pewno zaletą samodzielnie przeprowadzonego remontu jest fakt, że w znaczący sposób możecie obniżyć koszty i naprawdę sporo zaoszczędzić. Zatem czas przejść do konkretów.

Montaż wykładziny krok po kroku

Montaż wykładziny jest stosunkowo łatwy, jednak trzeba pamiętać o tym, iż konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża pod wykładzinę. Musi być ono stabilne, równe i stosunkowo czyste. Oczywiście warto, aby powierzchnia była sucha, gdyż wtedy montaż przebiegnie szybciej. Już na początku pamiętajcie, że dokonując pomiaru pomieszczenia musicie zmierzyć też wnęki i progi. Zatem do szacunkowego wymiaru podłogi doliczacie ok. 10 bądź 20 cm. Gdy powierzchnia jest już w pełni oczyszczona, czas przygotować klej do klejenia gumy. Linoleum dzięki temu będzie lepiej się trzymać, zaś powierzchnia będzie odporniejsza. Gdy rozłożycie wykładzinę pamiętajcie, że powinna ona zachodzić na ściany, na wysokość ok. 10 cm. Gdy już przykleicie ją do powierzchni, musicie poczekać ok. 24 godzin, aż klej do gumy się zwiąże. Po tym czasie możecie także przyciąć zbyt wysokie brzegi. Najtrudniejszym etapem jest wykonanie naroży wewnętrznych i do tego celu przyda Wam się ostry, wysuwany nożyk. Tak naprawdę to już koniec prac, gdyż pozostaje ewentualne wykończenie. Możecie tutaj zamontować listwy przypodłogowe i gotowe.

Samodzielne układanie paneli nie jest trudnego

Na pewno samodzielne układanie paneli nie sprawi problemu nawet amatorom. Oczywiście pamiętajcie, aby wybierać wytrzymałe modele o wysokiej klasie ścieralności, np. AC4 czy AC5. Do tego ważna jest ich grubość, która nie powinna być mniejsza niż 7 mm. Kolejnym ważnym elementem jest system łączenia. Tutaj możecie wybrać modele na klej, choć są one raczej już wycofywane. Zdecydowanie lepiej postawić na system podwójnego kliku, kliku i docisku bądź kliku i dobicia. W każdym tym wypadku montaż nie nastręcza problemów. Na pewno przed samym montażem oczyśćcie podłogę i zamontujcie folię paroizolacyjną, która chroni panele przed wilgocią. Dodatkowo tłumi odgłosy i pełni formę zabezpieczenia posadzki. Teraz można już przejść do montażu. Tutaj musicie wiedzieć, że panele rozmieszcza się prostopadle do okna. Jeżeli okaże się, że ostatni pas będzie miał mniej niż 5 cm, to oczywiście czeka Was przycinanie pierwszego rzędu. Panele układamy od ściany, zawsze wpustem do siebie, łączymy je zatrzaskami, pamiętając, że przy pierwszym rzędzie należy zastosować kliny między ścianę a panel. Po montażu paneli wystarczy zamontować jeszcze listwy przypodłogowe i gotowe.

Montaż płytek podłogowych – co warto wiedzieć?

Oczywiście także w przypadku montaży płytek podłogowych należy właściwie przygotować podłoże, a więc usunąć tłuszcz, wszelkie zabrudzenia i ogólnie wyczyścić całą podłogę. Do tego celu świetnie sprawdzi się samopoziomująca masa szpachlowa, którą rzecz jasna nanosimy na powierzchnię i czekamy aż wyschnie. Teraz można przejść już do montażu właściwego. My dzisiaj podpowiemy Wam, jak ułożyć płytki metodą równoległą, która jest najważniejsza. Płytki trzeba kłaść symetrycznie zaczynając od wewnątrz i kierując się na zewnątrz. Wyznaczamy środek pomieszczenia. Tutaj przyda się sznurek. Pierwszy rząd płytek kładziemy wzdłuż linii, następnie kontynuujemy układanie aż do końca.

Samodzielne układanie wykładziny, paneli czy płytek przy odpowiednich narzędziach i akcesoriach nie powinno być trudne. Wystarczy kierować się naszymi wskazówkami i wszystko powinno wyjść jak należy.