pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Dlaczego warto korzystać z sauny? Poznaj zalety saunowania!
Lifestyle

Dlaczego warto korzystać z sauny? Poznaj zalety saunowania!

Sauna to coś, z czego korzystali nasi przodkowie już w starożytności i nie robili tego bez powodu. Jej właściwości prozdrowotne, a także te związane z urodą, odkrywamy od jakiegoś czasu na nowo. A naukowe badania w końcu mogą potwierdzić, że saunowanie faktycznie przynosi wiele korzyści. Dlaczego warto korzystać z sauny? I gdzie można znaleźć dobre saunarium w Krakowie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Sauna dla zdrowia

Czynnikami, które wpływają na prozdrowotne korzyści saunowania, jest wysoka temperatura, jaka w niej panuje i wilgotność powietrza – nie licząc oczywiście saun suchych. Istnieje bowiem kilka rodzajów saun, takich jak sauna sucha czy sauna mokra (łaźnia parowa), gdzie mamy do czynienia z różnym zakresem temperatur i wilgotności. Pozwala to na dopasowanie zabiegu w saunie do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Przykładowo sauny parowe to świetne sposób na nawilżenie błon śluzowych i poprawę pracy układu oddechowego. Saunowanie w łaźni parowej łagodzi także stany zapalne i zmniejsza dolegliwości reumatyczne. Natomiast suche sauny fińskie czy infrared zwiększają wydolność organizmu, pozwalają na redukcję stresu i napięć poprzez rozluźnienie oraz wpływają łagodząco na schorzenia gośćcowe czy choroby zwyrodnieniowe stawów.

Saunowanie ma również korzystny wpływ na układ odpornościowy i układ krążenia. Według finlandzkich badań kilkanaście minut saunowania kilka razy w tygodniu znacząco zmniejsza ryzyko nagłego zatrzymania krążenia. Na tym jednak nie koniec, bo seans w saunie to także doskonały sposób na poprawę nastroju. Za wszystko odpowiadają wysokie temperatury, sprzyjające wydzielaniu przez organizm beta-endorfin, które nie tylko wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, ale również niwelują dolegliwości bólowe.

poznaj zalety saunowania

Sauna dla urody

Seanse w saunie mają pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na urodę. Jest to świetny sposób na oczyszczenie skóry z toksyn oraz jej gruntowną pielęgnację. Wysoka wilgotność w saunie intensywnie i dogłębnie nawilża skórę, na tym jednak nie koniec. Sauna jest bowiem sprawdzonym wsparciem w walce z problemami z cerą. Pod wpływem wysokich temperatur, jakie panują w saunie, odblokowują się pory skóry, co pozwala na usunięcie nadmiaru sebum. Ponadto po zabiegu w saunie skóra staje się lepiej ukrwiona i jędrna.

Saunarium w Krakowie – gdzie warto się udać?

Zalet saunowania jest sporo, najlepiej jednak przekonać się o tym na własnej skórze. Jakie saunarium w Krakowie warto odwiedzić? Jednym z najbardziej rozbudowanych obiektów tego typu jest z pewnością saunarium mieszczące się w Parku Wodnym w Krakowie. Mamy tutaj do dyspozycji prawdziwy kompleks saun, gdzie obok sauny fińskiej znajdziemy również łaźnię parową, saunę na podczerwień, infrared solny, banie, saunę ziołową czy saunę ognistą.

Po skorzystaniu z sauny można odprężyć się w specjalnej strefie relaksu z tężnią. Natomiast przed samym saunowaniem można poćwiczyć na świetnie zaopatrzonej siłowni w FitParku czy popływać w jednym z basenów krakowskiego Parku Wodnego.