pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Grunt pod farbę elewacyjną
Lifestyle

Grunt pod farbę elewacyjną – podstawowe informacje o żywicznych preparatach zabezpieczających

Grunty pod farby elewacyjne to preparaty służące przede wszystkim w celu zwiększenia przyczepności podłoża. Dzięki nim nałożona powłoka farby tworzy stabilną strukturę, która nie odpada od podłoża. Płyny gruntujące składają się zazwyczaj z żywic akrylowych i silikonowych. Dzięki temu można z ich pomocą przygotować podłoże pod dalsze prace wykończeniowe.

Co wyróżnia materiały gruntujące? Co wchodzi w ich skład?

Do produkcji materiałów gruntujących wykorzystuje się najczęściej drobnocząsteczkowe żywice, które wykazują właściwości wodorozcieńczalne. Dzięki temu można z ich pomocą impregnować podłoża budowlane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Grunt pod farbę elewacyjną jest wykorzystywany do impregnowania:

  • tynków wapiennych,

  • podłoży betonowych,

  • tynków wapienno-cementowych i cementowych,

  • płyt cementowych i włóknowych,

  • murów klinkierowych itd.

Grunt pod farbę elewacyjną jest dostępny w różnych opakowaniach. Najczęściej są to pojemniki mieszczące 5 – 10 litrów gotowego produktu. Efektywność z jednego opakowania zależy m.in. od techniki stosowania i od chłonności podłoża. Małe opakowanie wystarczy w celu przeprowadzenia drobnych, miejscowych napraw powłoki elewacyjnej. Z kolei duże opakowanie jest wystarczająco pojemne, by wykonać remonty wielkopowierzchniowych nawierzchni.

Podkłady gruntujące – zalety i sposób wykorzystania

Najważniejszą zaletą materiałów gruntujących jest ich uniwersalność, gdyż można je stosować na różne rodzaje powierzchni. Oprócz tego grunt pod farbę elewacyjną charakteryzuje się dużą gęstością. Oznacza to, że użytkownik może – w razie potrzeby – rozcieńczyć produkt z wodą i dzięki temu uzyskać mieszaninę o określonej konsystencji. Wreszcie aplikacja produktu jest bardzo prosta. W tym celu wystarczy przelać ciecz do pojemnika, a następnie pokrywać nią powierzchnię podłoża budowlanego, wykorzystując do tego celu duży, masywny pędzel.

Zaleca się, aby nie wykorzystywać materiału gruntującego do zabezpieczenia posadzek, a także innych rodzajów podłoża przed wilgocią gruntową. Grunt pod farbę elewacyjną jest wykorzystywany przede wszystkim do ochrony elewacji na powierzchniach ścian nośnych oraz przegród działowych, niezależnie od tego, jakie temperatury i warunki atmosferyczne na nie działają.

Reasumując, środki gruntujące to profesjonalne, skuteczne, ale też i uniwersalne produkty, dzięki którym powłoka malarska utrzymuje się na swoim miejscu przez bardzo długi czas. Niektóre grunty wykorzystywane są również do przygotowywania podłoża pod tynki i gładzie.

Materiał zewnętrzny