pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

urządzanie ogrodu
Dom

Jak urządzić duży ogród, by znalazła się w nim strefa zabawy, wypoczynku, ale i uprawy?

Posiadacze dużych ogrodów mają sporo miejsca do zagospodarowania, dlatego może być to zarówno świetna sprawa, jak i swoiste przekleństwo, wszak o ogród należy dbać, a im większa przestrzeń, tym pracy więcej. Niektórzy jednak bardzo to lubią i jeśli do nich należysz, a ponadto pragniesz urządzić swój duży ogród, podpowiemy Ci jak zmieścić w nim strefę zabawy, wypoczynku, ale i uprawy warzyw i owoców.

Oczko wodne albo kaskada wodna w strefie relaksu – jaką pompę hydroforową wybrać?

Przy tworzeniu oczek wodnych, ale i kaskad niezbędna jest pompa hydroforowa o odpowiedniej mocy, wysokości podnoszenia wody, wydajności, a także wielkości pasującej do danego zbiornika i kompatybilności z filtrem oczyszczającym z zanieczyszczeń. Pompy hydroforowe można wybrać dwie, jednak z reguły nie ma miejsca na ich montaż w jednym oczku wodnym, dlatego warto wybrać pompę fontannową, która jednocześnie może zasilać filtr i powodować wyrzut czystej wody. Niezbędna jest tutaj odpowiednia moc urządzania. Oczywiście stosuje się tu pompy zatapialne, które podłączone są do sieci elektrycznej i połączone są ze zbiornikiem hydroforowym znajdującym się w domu albo w ogrodzie. Dzięki temu można zapewnić efektywne napowietrzanie zbiornika, a tym samym zapewnienie dostępu do tlenu roślinom znajdującym się bliżej dna. Ponadto kieruje brudną wodę do filtra, dzięki czemu oczko wodne łatwiej utrzymać w czystości.

Meble wypoczynkowe w strefie relaksu na tarasie lub w altanie ogrodowej

W ogrodzie, w strefie wypoczynku powinny znaleźć się także meble ogrodowe. Można je zamontować na tarasie albo ustawić w altanie ogrodowej. Świetnie sprawdzają się stoły i ławy drewniane, które zapewniają nie tylko wygodę, ale i ciepłą powierzchnię drewna. Zatem w takim otoczeniu przyjemnie się przebywa, tym bardziej że drewno wydziela przyjemną woń. Można oczywiście wybrać wygodne i trwałe meble technorattanowe. Będą one pasować do nowoczesnej aranżacji elewacji domu. W przypadku industrialnej można wybrać te wykonane z drewna i metalu bądź też metalowe. W strefie relaksu sprawdzą się również huśtawki i wiszące fotele ogrodowe, wykonane z mocnego trwałego tworzywa i metalu. Odpowiednio zabezpieczone meble albo obojętne na warunki materiały to najlepszy wybór do ogrodu, gdzie narażone są one nie tylko na wilgoć, ale również silne nasłonecznienie.

Strefa zabawy dla dzieci, czyli huśtawka, drabinka i zjeżdżalnia, a także piaskownica

Warto zdecydować się także na strefę rozrywki dla dzieci. W niej może znaleźć się trampolina, ale dla mniejszych dzieci można wybrać inną atrakcję, a mianowicie zestaw zawierający huśtawkę, drabinkę i zjeżdżalnię. Oczywiście w ogrodzie powinna być i piaskownica. W niej chętnie bawić się będzie także pies. Oczywiście musisz pamiętać o jego regularnym wyprowadzaniu, aby nie urządził sobie w niej kuwety, bo wtedy z miejsca rozrywki stanie się po prostu psią toaletą. Choć można samodzielnie wykonać zabawki ogrodowe, to jednak lepiej sięgnąć po gotowe modele, które posiadają atesty, zatem możesz mieć pewność, że są bezpieczne.

Strefa uprawy w wydzielonej części ogrodu pod osłoną, w inspekcie albo w szklarni

Warto zadbać o trawnik w intensywnie użytkowanym ogrodzie z wieloma strefami. Tam gdzie postawione są atrakcje dla dzieci można po prostu wysypać piasek i nie siać w tym miejscu trawy. A gdzie znajdzie się strefa upraw? Zważywszy na rekreacyjny charakter ogrodu, w którym wiele się dzieje, najlepiej postawić na uprawę pod osłonami w inspektach albo szklarniach, ewentualnie niewielkich tunelach foliowych. Znajdziecie także mini szklarnie, zatem nie musicie decydować się na te pełnowymiarowe. W takiej strefie można uprawiać włoszczyznę, warzywa ciepłolubne, a nawet zioła. Warto wszystko dokładnie rozmieścić, pamiętając o płodozmianie, by dana strefa upraw została maksymalnie wykorzystana.

Duży ogród to sporo pracy, jednak można ją ograniczyć stosując praktyczne rozwiązania architektoniczne, a także nie decydując się na liczne nasadzenia w postaci krzewów, drzew czy ozdobnych kwiatów. Już przy samym oczku wodnym jest sporo pracy, a przy tym tak stworzony ogród pięknie się prezentuje.