pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

aranżacja ogrodu przy płocie
Ogród

Rośliny wzdłuż ogrodzenia – jak wybrać odpowiednie?

Ogród jest integralną częścią domu. Jednak najważniejsza jest ta część, która znajduje się przed domem. Jest to wizytówka całej posesji. Warto również pamiętać, że prawidłowo wybierając nasadzenia, które będą rosły przy płocie osłonimy się przed czujnym okiem sąsiadów. Jak wybrać rośliny, które będą rosły wzdłuż płotu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie rośliny z powodzeniem mogą zastąpić ogrodzenie
  • jakie kwiaty wzdłuż płotu najlepiej zasadzić
  • jakie są najpiękniejsze aranżacje dla roślin przy ogrodzeniu

Zobacz także: https://pajo.pl/program-do-projektowania-ogrodu-na-jaki-sie-zdecydowac/

Ochronna z roślin – rośliny zamiast ogrodzenia

Aranżacja ogrodu przy płocie musi być bardzo przemyślana. Wytyczenie granic działki przy pomocy nasadzeń jest eleganckim wykończeniem posesji. Rośliny wzdłuż ogrodzenia mogą być bardzo różnorodne, więc bez problemu można skomponować większe i mniejsze krzewy, które będą izolowały działkę przede światem zewnętrznym lub dawały piękny widok na to, co jest poza naszą posesją. Wybór roślin uzależniony jest od efektu, który chce osiągnąć właściciel.

Rośliny wzdłuż ogrodzenia

Aranżacja ogrodu przy płocie to nie tylko zapewnienie sobie gustownego wykończenia posesji. Trzeba pamiętać, że to dzięki roślinom stworzymy barierę, która ochroni nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, ale również stworzymy barierę akustyczna, która ma ogromne znaczenie, gdy dom znajduje się przy ruchliwej ulicy.

Rośliny wzdłuż ogrodzenia tworzą również barierę termiczną. Wysokie i gęsto posadzone rośliny będą zabezpieczeniem przed silnymi wiatrami. Działka stanie się zaciszna, co będzie przyjemne zarówno dla ludzi, jak i krzewów i kwiatów.

Warto również pamiętać, że wysokie, kujące rośliny pełnią również funkcję antywłamaniową. Przez wysoki żywopłot trudniej jest się przedrzeć niż przez siatkę ogrodzeniową.

Drzewa i krzewy iglaste jako rośliny wzdłuż ogrodzenia

Iglaste rośliny wzdłuż ogrodzenia widzimy bardzo często. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż są to drzewa, które są gęste i szybko rosną, co pozwala w krótkim czasie uzyskać ładny, zielony płot.

Najczęściej wykorzystujemy tuje, cisy, jałowce i świerki, które są łatwe u hodowli. Ich zaletą jest również podatność na formowanie, co pozwala na uzyskanie bardzo interesujących kształtów., które idealnie wyglądają w nowoczesnym ogrodzie. Warto również pozostawić je samym sobie. Drzewa w naturalnej postaci są najpiękniejsze.

Aranżacja ogrodu przy płocie drzewami iglastymi będzie wyglądała bardzo interesująco, gdy poszerzymy ją dosadzając rośliny zimozielone, dzięki temu przez cały rok nasze ogrodzenie będzie estetyczne. Cyprysy, trzmielina, rumianka japońska czy gęsiówka kaukaska pomogą stworzyć interesujące kompozycje.

Drzewa przy płocie

Aranżacja ogrodu przy płocie nie musi składać się wyłącznie z drzew iglastych, które są dosyć oklepanym sposobem wykończenia ogrodzenia. Warto również postawić na drzewa liściaste. Buk, grab, surmia, głóg czy klon to bardzo piękne drzewa.

Nie każdemu spodobają się puste przestrzenie, które znajdują się pod koronami drzew. Warto w te miejsca posadzić rośliny, które dobrze radzą sobie w zacienionych miejscach. Tawułki to krzewy, które pięknie kwitną. Ich białe, różowe lub czerwone kwiaty będą utrzymywały się od mają aż do września.

Polecamy: https://pajo.pl/kwiaty-do-salonu-jak-wybrac-odpowiednie/

rośliny koło ogrodzenia

Funkie to rośliny, które mają bardzo znikome wymagania. Ich wielkie liście są bardzo dekoracyjne, do tego są to rośliny, które również kwitną chociaż ich drobne, kwiaty osadzone na wysokiej łodydze nie są wyjątkowo dekoracyjne.

Żurawki to rośliny, które również sprawdzą się posadzone wzdłuż ogrodzenia. Mają bardzo szeroką gamę kolorystyczną. Ich zielone liście mogą być jasne lub bardzo ciemne. Są również żurawki, które mają liście różowe, czerwona lub bordowe.

Wybierając rośliny wzdłuż ogrodzenia nie można zapomnieć również o barwinku pospolitym, który jest rośliną płożącą o małych, delikatnych kwiatuszkach. Fioletowo niebieskie kwiatuszki będą subtelną dekoracją ogrodu.

Berberys to kolejny krzew, który ma bardzo dekoracyjne liście. Drobne czerwone listki pięknie wyglądają pod zielonymi drzewami. Warto również pamiętać, że owoce berberysu są świetne na dżem.

Aranżacja ogrodu przy płocie to ogromne wyzwanie. Od naszych przemyślanych decyzji będzie zależał wygląd posesji oraz komfort spędzania czasu na podwórzu. Wybierając rośliny koniecznie trzeba zadbać, by stanowiły nie tylko dekoracje, ale również chroniły przed hałasem i dawały poczucie intymności.

Zobacz także: https://pajo.pl/jak-sadzic-warzywa-porady/