pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

kosiarki spalinowe z napędem
Ogród

Kosiarki do trawy – jaką wybrać?

Kosiarka do trawy z całą pewnością jest bardzo przydatnym urządzeniem dla wszystkich posiadaczy trawników. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego rodzaju urządzeń, a także aspektów, na jakie dobrze zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Wielkość trawnika

Przede wszystkim podczas wyboru kosiarki warto zwrócić uwagę na taki aspekt, jak wielkość trawnika, który będzie koszony. Małe kosiarki z całą pewnością nie sprawdzą się przy dużych trawnikach, ponieważ cały proces będzie zbyt pracochłonny. Na małych trawnikach najlepiej używać kosiarki ręczne. Na większych powierzchniach warto zdecydować się na wybór kosiarki akumulatorowej lub spalinowej. Natomiast na stosunkowo dużych powierzchniach najlepiej sprawdzą się kosiarki spalinowe z napędem lub nawet minitraktorki.

kosiarka

Kształt trawnika

Kolejnym istotną kwestią, nad którą warto się zastanowić podczas wyboru kosiarki, z całą pewnością jest kształt trawnika, jaki się posiada. W przypadku małych powierzchni, które mają nieregularny kształt, najlepiej wybrać takie rozwiązanie, jak kosiarka elektryczna lub urządzenie ręczne o małej szerokości roboczej. Tego rodzaju urządzenie jest dość łatwe w operowaniu, dlatego poradzi sobie z nim każdy. Natomiast w przypadku większych trawników bardziej sprawdzą się kosiarki o dużej mocy, a także sporej szerokości roboczej.

Ukształtowanie terenu

Ukształtowanie terenu to kolejny element, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru kosiarki. Na prostym terenie można bez większych problemów korzystać ze standardowych urządzeń. Natomiast w przypadku sporego nachylenia terenu warto zdecydować się na wybór kosiarki ręcznej i elektrycznej, a także urządzenia z silnikiem 2-suwowym. Jeśli teren przeznaczony do koszenia jest nierówny najlepiej zdecydować się na kosę elektryczną lub spalinową.

Częstotliwość koszenia

W przypadku wyboru odpowiedniej kosiarki warto również przemyśleć kwestię związaną z częstotliwością koszenia. Jeśli dość często kosi się trawnik to warto zdecydować się na wybór kosiarki bębnowej. W przypadku rzadszego koszenia trawnika z powodzeniem można się zdecydować na wybór urządzenia rotacyjnego, które wyposażone jest w silnik o średniej mocy. Warto zobaczyć: https://pajo.pl/prawidlowa-wertykulacja-trawnika-porady/

Głośność

Kosiarki do trawy, które są w obecnych czasach dostępne w sprzedaży mają różny poziom głośności. Dla niektórych osób ma to dość duże znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Najcichszym rozwiązaniem z całą pewnością będą kosiarki ręczne, które nie są wyposażone w silnik. W tym przypadku sprawdzą się również kosiarki elektryczne. Natomiast głośniejsze podczas pracy są kosiarki spalinowe. Warto ich unikać, jeśli pragnie się kosić trawnik ze średnim natężeniem hałasu.

Przechowywanie

Takie urządzenia, jak kosiarki, różnią się również sposobem przechowywania. Każdy model powinien być przede wszystkim umieszczony w suchym miejscu, aby nie uległ zniszczeniu. Kosiarki z silnikiem spalinowym powinno się przechowywać w pozycji poziomej, natomiast kosiarki bębnowe można nawet powiesić na ścianie. Dzięki temu zaoszczędzi się sporą ilość miejsca. Dodatkowo warto zdecydować się na wybór kosiarki, która będzie miała składany uchwyt do prowadzenia.

kosiarka do trawy

Kosiarki elektryczny

Wśród najbardziej popularnych rodzajów kosiarek można przede wszystkim wymienić urządzenia elektryczne. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu osób, jednak podczas zakupu tego rodzaju kosiarek warto pamiętać o ich odpowiedniej eksploatacji. Obejmuje ona przede wszystkim takie aspekty, jak prawidłowe ułożenie przewodów podczas koszenia, a także regularne czyszczenie urządzenia. Dodatkowo powinno się sprawdzać stan noża tnącego. Powinno się go co jakiś czas ostrzyć.

Kosiarki spalinowe

Urządzenia takie jak kosiarki występują również w wersji spalinowej. W celu wybrania odpowiedniego modelu warto skorzystać z takiego rozwiązania, jak kosiarki spalinowe ranking. Podczas użytkowania tego rodzaju przedmiotów warto zadbać o kilka istotnych aspektów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić kontrolowanie poziomu oleju, a także paliwa w zbiorniku.