Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Na jakie ubezpieczenie mieszkania warto się zdecydować?

16 lutego 2023 ubezpieczenie domu


Kiedy już kupujemy mieszkanie, chcemy, aby pozostało z nami na dłużej, a być może, aby odziedziczyły je nasze dzieci lub wnuki. Jeszcze niektórzy wynajmują je lub czekają, aż cena nieruchomości w danej lokalizacji podskoczy i w odpowiedniej chwili sprzedają je. Bez względu na cel posiadania mieszkania, jedno się nie zmienia – chcemy czuć się w nim bezpiecznie.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania z punktu widzenia prawa

Ubezpieczenia majątkowe (a do nich zaliczamy ubezpieczenie domu i mieszkania) są relatywnie tanie oraz nieobowiązkowe, w porównaniu do zdrowotnego czy ubezpieczenia OC. Tak sprawa wygląda w teorii. W praktyce może się okazać, że obowiązek wykupienia podstawowej polisy ubezpieczeniowej zażąda od nas bank. Jeśli bank udzielił kredytu na zakup mieszkania, nasza nieruchomość jest dla niego inwestycją. Jak widzimy, kwestię tę regulują nie z góry ustalone przepisy zawarte w ustawach, a regulaminy konkretnego banku.

Osobną kwestią są gospodarstwa przekraczające łączną powierzchnię hektara. Tutaj już nie ma mowy o dobrowolnym ubezpieczeniu – polisę musimy wykupić. Ubezpieczenie musi objąć zarówno bryłę domu mieszkalnego, jak i osobno budynki gospodarcze wybudowane w obrębie naszego gospodarstwa. Warto sprawdzić w tym serwisie listę aktualnych towarzystw ubezpieczeniowych – w jakim zakresie oraz za ile są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo nam i naszym bliskim.

Co obejmuje polisa mieszkalna?

Zakres polisy zależy od naszych indywidualnych potrzeb, niemniej najważniejszym podziałem jest podział na nieruchomości i ruchomości.

Nieruchomości to elementy wchodzące w skład konstrukcji domu, a zatem:

  • dach,
  • mury,
  • piwnica,
  • balkonu i tarasy,
  • schody zewnętrzne,
  • panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu domu lub garażu (jeśli garaż jest połączony z domem),
  • instalacje (wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna),
  • okna, drzwi i podłogi.

Ruchomości są, inaczej mówiąc, tym, co stanowi o wyposażeniu domu, co można zdemontować i swobodnie wynieść, czyli:

  • sprzęt AGD,
  • sprzęt RTV,
  • meble,
  • wyposażenie kuchenne i łazienkowe,
  • sprzęt sportowy,
  • gotówka.

Jeśli chcemy ubezpieczyć nowe ruchomości – na przykład sprzęt RTV – musimy poczekać, aż skończy się ich gwarancja ze sklepu. Przedmiot nie może być objęty podwójną polisą. W ramach dodatków do polisy mieszkaniowej wolno nam ubezpieczyć niejeden cenny przedmiot, ale wszystkie.

Jakie są zalety ubezpieczenia mieszkania?

Jak możemy się domyślić, główną zaletą jest to, że śpimy spokojnie, bo nie martwimy się skutkami awarii, pożarów, podtopień, przepięć, niekorzystnych zjawisk pogodowych, stłuczek czy kradzieży.

Przypomnijmy, że cena polisy mieszkaniowej jest dość niska, a jej zakup nieobowiązkowy, co daje nam dowolność w wyborze stowarzyszenia i zakresu świadczeniu usług, a co za tym idzie również wysokości składki.

Choć nieobowiązkowe, warto o nim pomyśleć, bo w przyszłości, jeśli dojdzie do losowych wypadków, możemy liczyć na niemałe wsparcie, zwłaszcza jeśli mieszamy w nieciekawej dzielnicy, gdzie zdarzają się kradzieże albo w pobliżu rzeki czy jeziora, którym w przeszłości zdarzało się wystąpić z brzegów.

Redakcja pajo.pl

Jestem pasjonatem szeroko pojętego budownictwa i wszystkiego, co związane z domem i ogrodem. Z entuzjazmem zagłębiam się w każdy temat – od nowoczesnych technologii budowlanych, przez urządzanie wnętrz, aż po pielęgnację roślin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak odnowić drzwi łazienkowe i nadać im nowe życie?
Czym odtłuścić metal przed malowaniem: najlepsze preparaty
Jaka farba do doniczek glinianych: poradnik malowania

Jesteś zainteresowany reklamą?