pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

projekt domu
Dom

O czym pamiętać wybierając projekt domu?

Mogłoby się wydawać, że wybór projektu domu jest banalnie prostym zadaniem. Nic bardziej mylnego! Podczas podejmowania decyzji należy przeanalizować wiele różnych czynników, tak aby zagwarantować sobie oczekiwany komfort i swobodę życia. Zastanawiasz się, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę? W tym wpisie umieszczono zbiór przydatnych wskazówek, dzięki którym wszystko stanie się jasne. Warto korzystać z podpowiedzi osób posiadających doświadczenie w temacie. Być może uchronią one przed nieudaną inwestycją.

Nieruchomość pasująca do działki

Wybierając projekt domu należy zwrócić uwagę, czy nieruchomość będzie pasować do działki. Trzeba pamiętać, że budynek musi spełniać szereg restrykcyjnych norm. Proces budowy opiera się na aktualnie obowiązujących przepisach prawa. Tutaj nie ma miejsca nawet na najmniejsze nieprawidłowości. Trzeba pamiętać o zachowaniu odległości 4 m od granicy działki (w przypadku otworów okiennych i drzwiowych) lub 3 m (ściany bez okien i drzwi). W sieci można znaleźć przydatne wyszukiwarki projektów, w których można wskazać wymiary działki. Znacząco ułatwia to poszukiwania!

Usytuowanie budynku względem stron świata

Wiele osób zapomina, że usytuowanie domu względem stron świata ma bezpośredni wpływ na wygodę codziennego życia. Strona południowa oraz zachodnio-południowa jest najbardziej nasłoneczniona, co ma swoje plusy i minusy. W chłodne miesiące łatwiej o utrzymanie ciepła, jednak latem pomieszczenia nagrzewają się o wiele szybciej. Po stronie północnej i wschodniej powinna znajdować się kuchnia czy sypialnia. Oczywiście nie ma konieczności aranżowania przestrzeni „książkowo”. Każdy posiada zupełnie inne preferencje.

Energooszczędność budynku

Wybierając idealny dom należy sprawdzić, czy jest on energooszczędny. Dlaczego ma to znaczenie? Wdrożenie nowoczesnych systemów wspomagających magazynowanie ciepła wewnątrz budynku znacząco ogranicza koszty utrzymania nieruchomości. Wysokiej klasy izolacja cieplna chroni przed nadmiernym ubytkiem energii, co przyczynia się do obniżenia rachunków. Jest to szczególnie ważne w czasach rosnących opłat za opał, gaz czy energię elektryczną. Nowoczesne domy Wawer są również przyjazne środowisku naturalnemu. Z pewnością ma to znaczenie dla tych, którzy troszczą się o planetę.

Koszty budowy

Podczas wyboru projektu nie należy kierować się wyglądem domu. Trzeba pamiętać, że elementy zewnętrzne i dekoracyjne można z łatwością zmodyfikować. Ogromną rolę odgrywa tutaj koszt budowy. Ci, którzy posiadają ograniczony budżet powinni celować w budynek z dachem dwuspadowym. Im mniejsza liczba załamań powierzchni, tym niższy koszt materiałów i robocizny. Dachy wielospadowe mogą prezentować się niezwykle efektownie, jednak koszt ich wykonania jest często nawet dwa razy wyższy (w porównaniu z dachem dwuspadowym)! Krawędzie wymagają zastosowania różnego typu kosztownych akcesoriów. Koszt budowy zwiększają także jaskółki czy lukarny, więc lepiej z nich zrezygnować.

Optymalne doświetlenie poddasza

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy z poddaszem. Wybierając projekt trzeba sprawdzić wysokość ścianki kolankowej. Priorytetem jest, aby wygoda codziennego życia nie wzbudzała żadnych wątpliwości. Wyższa ścianka zwiększa powierzchnię użytkową poddasza, a także ułatwia jego optymalne doświetlenie. Należy wspomnieć, że niektóre projekty domów uwzględniają wdrożenie modyfikacji na życzenie klienta. Na etapie adaptacji możliwe jest podniesienie ścianki kolankowej, o ile tylko wprowadzone zmiany nie naruszają zasad MPZP lub WZ.

Powierzchnia użytkowa domu

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaka powierzchnia użytkowa domu będzie wystarczająca, gdyż każda rodzina posiada inne preferencje. Z pewnością należy uwzględnić liczbę domowników. Każdy dodatkowy metr kwadratowy generuje koszty na poziomie kilku tysięcy złotych. Właśnie dlatego nie warto jest przesadzać z wielkością budynku, jeśli nie dysponujemy ogromnym budżetem. Dobrą opcją jest dom posiadający przestronne wnętrza oraz niewielkie korytarze i ścieżki komunikacyjne.

Garaż w bryle budynku

Nie każdy wie, że garaż w bryle budynku generuje wyższy koszt budowy domu. Być może warto jest wznieść osobny obiekt do przechowywania pojazdów i sprzętów ogrodowych. Garaż „w domu” wymaga zastosowania drogich materiałów termoizolacyjnych, gdyż zwiększa on ryzyko uciekania ciepła. Nie można również nie wspomnieć, że zmniejsza on powierzchnię użytkową nieruchomości. Zdarza się, że zajmuje on aż połowę parteru. W wielu przypadkach dodatkowo wydziela się kotłownię.

Wybierając projekt domu, warto zaufać doświadczonemu deweloperowi. Dzięki temu można zyskać pewność, że projekt zostanie wykonany z najwyższą starannością, a także z zachowaniem wszystkich obowiązujących norm. Również zastosowanie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budynku, które znacząco poprawiają komfort życia przemawia za tym, aby w kwestii wyboru wymarzonego domu zaufać profesjonalistom.