pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

remont starego domu
Budownictwo

Remont starego domu – od czego zacząć?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na remont starego domu. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także poznać poszczególne etapy realizowanych prac w domu do remontu.

Dopełnienie formalności

Pierwszym etapem remontu starego domu z całą pewnością jest dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Są one zależne przede wszystkim od rodzaju prac, które są zaplanowane do wykonania. Bardzo często remont starego domu w polskim ustawodawstwie traktowany jest jako przebudowa danego obiektu. Na przebudowę domu należy uzyskać stosowne pozwolenia. Jednak w wielu przypadkach remont będzie wymagał jedynie odpowiedniego zgłoszenia. Warto zwrócić uwagę na ten istotny aspekt.

Remont ścian działowych

Remont starego drewnianego domu obejmuje przede wszystkim różnego rodzaju prace, które w bezpośredni sposób związane są z istniejącymi ścianami działowymi. Dość często należy je wyburzyć, a na ich miejsce postawić nowe. Dodatkowo w trakcie tego procesu można również ściany działowe postawić w innych miejscach danego domu. Takie rozwiązanie stosuje się na przykład w przypadku chęci powiększenia konkretnych pomieszczeń lub doprowadzenia do nich większej ilości światła dziennego.

remont domu

Remont elewacji zewnętrznej

Kolejnym etapem prowadzonych prac z całą pewnością będzie remont elewacji zewnętrznej, który ma dość duży wpływ na wygląd całego budynku z zewnątrz. Podczas tego procesu zazwyczaj cały dom zostaje również w odpowiedni sposób ocieplony, co sprawia, że straty energii stają się mniejsze. Bardzo często zdarza się tak, że stare domy nie posiadają żadnej izolacji. Dlatego konieczne jest wykonanie, co najmniej w stopniu podstawowym.

Wymiana dachu

Podczas prac remontowych, które są wykonywane w starym domu warto również uwzględnić takie działanie, jak wymiana dachu. Zdarza się tak, że bywa ono konieczne. Wymiana dachu może być całkowita lub częściowa. W niektórych przypadkach może wystarczyć jedynie jego odnowienie. Remont dachu może obejmować dość wiele zróżnicowanych elementów. Wśród nich można wymienić zarówno więźbę dachową, jak i pokrycie. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić stan poszczególnych elementów domu, aby wiedzieć, co należy poddać remontowi. Warto zobaczyć: https://pajo.pl/domy-z-prefabrykatow-projekt-i-budowa/

Wymiana okien

Dom do remontu może również wymagać wymiany okien, co zdarza się stosunkowo często. Zazwyczaj okna w starych domach są nieszczelne, dlatego istnieje konieczność ich wymiany na nowe. Dzięki wymianie okien łatwiejsze będzie również ogrzewanie pomieszczeń, ponieważ działanie to w dużej mierze zapobiegnie stratom ciepła. Remont domu wymaga obliczenia łącznej powierzchni okien. Dlatego warto wykonać to zadanie przed rozpoczęciem realizacji niezbędnych prac.

remont starego domu

Wymiana drzwi

W starym domu może być również konieczna wymiana stolarki drzwiowej. Bardzo często drzwi ulegają zniszczeniu podczas codziennej eksploatacji. Dlatego wymiana ich na nowe będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem, które nie generuje zbyt wysokich nakładów finansowych. Drzwi wewnętrzne nie są drogie, dlatego warto je uwzględnić w kosztorysie wykonywanego remontu. Oprócz tego warto również zadbać o wymianę drzwi zewnętrznych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się drzwi metalowe.

Tynkowanie ścian

Remont starego domu obejmuje również szereg prac wykończeniowych, które są niezbędne do zakończenia całego procesu. Wśród nich można wymienić między innymi tynkowanie ścian. Ściany w starym domu powinny być odnowione w sposób kompleksowy. Jedynie w tym przypadku będą się korzystnie prezentować, ponieważ bardzo często są zniszczone wieloletnią eksploatacją. W każdym pomieszczeniu powinny zostać przygotowane nowe tynki wraz z gładziami gipsowymi.

Nowe instalacje

Podczas remontu starego domu warto również uwzględnić konieczność założenia nowych instalacji. Wśród nich wymienia się przede wszystkim instalacje wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. Bardzo często są one zniszczone w starych budynkach oraz niedostosowane do obecnych realiów. Takie stare instalacje mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia człowieka.

Zobacz też: Jak zacząć przygodę z budową domku na narzędzia?