pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

domy z prefabrykatów
Budownictwo

Domy z prefabrykatów – projekt i budowa

Wiele osób marzy o własnym domu, jednak jego wybudowanie pochłania dużo czasu, energii i środków finansowych. Oczywiście można nabyć już gotową nieruchomość z rynku pierwotnego lub wtórnego. Jeśli chce się mieć dom w pełni zgodny z indywidualnymi potrzebami, oczekiwaniami i preferencjami, to najlepszym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie go od podstaw z architektem. Jeśli budynek ma zostać szybko i bezproblemowo wzniesiony, to warto postawić na budownictwo modułowe. Dom z prefabrykatów może zostać wykonany w trybie niemalże ekspresowym, co umożliwi szybkie przeprowadzenie się do nowego lokum.

dom z prefabrykatów

Czy dom z prefabrykatów to dobry pomysł?

Domy z prefabrykatów betonowych i drewnianych cieszą się rosnącą popularnością. Za granicą są powszechnie spotykane, w Polsce budownictwo modułowe dopiero zdaje się „raczkować”, ale z roku na rok przybywa inwestorów. Jest to świetna alternatywa dla budownictwa tradycyjnego, w przypadku którego budowa domu jest żmudna i czasochłonna, trzeba wszystkiego pilnować na bieżąco, liczyć się z pojawieniem wielorakich problemów i dodatkowych kosztów. Budowa domu z prefabrykatów opiera się na nowoczesnej technologii, będzie to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą jak najszybciej wprowadzić się do swojego nowego domu. Budynki wzniesione z prefabrykatów betonowych mają wiele zalet, a jedną z nich jest niezwykła wytrzymałość. Można mówić o nawet dwudziestoletniej gwarancji od producenta. Możliwe jest wzniesienie domu na wysokość do aż czterech kondygnacji. Co więcej, dach domu takiego modułowego budynku może zostać zagospodarowany na ogród czy przestrzeń rekreacyjna. Domy z prefabrykatów są bardzo bezpieczne, ognioodporne. Kolejną zaletą będzie szybki i łatwy montaż. Co więcej, możliwe jest zdemontowanie budynku i postawienie go w zupełnie innym miejscu. Można wobec tego mówić o mobilności, co jest niemożliwe do uzyskania w przypadku tradycyjnego budownictwa. Domy z prefabrykatów betonowych są ekologiczne, nie stosuje się w ich przypadku żadnych materiałów, które mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Do zalet zaliczyć można też niski koszt budowy i brak komplikacji prawnych. Zobacz także: https://pajo.pl/remont-starego-domu-od-czego-zaczac/

Na czym polega budowa domu z prefabrykatów?

W przypadku ścian wykonanych z prefabrykatów betonowych można mówić o ich trójwarstwowości. Konstrukcja wykonana jest betonu, łączona nierdzewnymi łącznikami, a między warstwą wewnętrzną i zewnętrzną znajduje się izolacja termiczna. Wszystkie szczeliny w warstwie elewacyjnej wypełnia się bardzo elastycznym materiałem. Ściany powstają w fabryce zgodnie z wymiarami zawartymi w projekcie budowlanym. Stawia się je na wcześniej wykonanych fundamentach lub płytach fundamentowych. Wylewka fundamentów to jedyne prace mokre. Ściany działowe są tak wyprofilowane, aby można było je z łatwością łączyć ze ścianami konstrukcyjnymi, potem przechodzi się do układania stropu. Przywiezione na plac budowy ściany prefabrykowane mają już specjalne wycięcia i bruzdy na puszki i rurki, aby można było rozprowadzić po całym budynku niezbędne instalacje. Postawienie domu z prefabrykatów można porównać do układania puzzli lub klocków. Poszczególne elementy trzeba do siebie przypasować, aby stworzyły spójną całość, czyli solidną konstrukcję. Ściany z prefabrykatów mogą być dowolnie przestawiane i naprawiane, nie ma też problemu z wymianą instalacji. Stosunkowo mała ilość elementów sprawia, że realizacja projektu nie zajmuje wiele czasu. Budowa domu z prefabrykatów trwa zwykle do kilku tygodni.

domy z prefabrykatów

Domy z prefabrykatów cena, czyli z jakim trzeba liczyć się kosztami?

Na cenę projektu domu z prefabrykatów betonowych wpływa kilka czynników: wymiary, stopień skomplikowania, charakter budynku. W przypadku domów modułowych o powierzchni użytkowej w okolicach 100 m2 można kupić projekt już za niewiele ponad 3500 złotych. Za budynek w stanie surowym otwartym zapłaci się około 170 tysięcy złotych, a za stan surowy zamknięty z instalacjami niecałe 243 tysięcy złotych. Jeśli chce się kupić nieruchomość w stanie deweloperskim kompletnym, to potrzebne będzie około 280 tysięcy złotych.