pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Systemy alarmowe – rodzaje zabezpieczeń mienia
Lifestyle

Systemy alarmowe – rodzaje zabezpieczeń mienia

Stosowane w ochronie elektroniczne systemy zabezpieczeń to zespół urządzeń technicznych, których celem jest minimalizowanie lub niwelowanie zagrożenia związanego z włamaniami, kradzieżami, pożarami lub aktami przemocy. Systemy alarmowe są powszechnie stosowane zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w obiektach komercyjnych. W artykule przedstawimy najważniejsze rodzaje elektronicznych systemów alarmowych i omówimy ich zastosowanie oraz zalety.

System alarmowy zapobiegający włamaniom i kradzieżom

Właściciele firm decydują się na instalacje systemów alarmowych z kilku ważnych powodów. Jednym z nich jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w swoich obiektach. Tutaj systemy zabezpieczeń są niezawodne – nie tylko odstraszają potencjalnych sprawców kradzieży czy włamań, ale też umożliwiają szybką interwencję w razie takiego incydentu. 

Elektroniczne systemy alarmowe składają się głównie z czujników otwarcia drzwi lub okien, czujników ruchu oraz sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych. Systemy alarmowe są często instalowane razem z monitoringiem wizyjnym. To ułatwia pracę centrali alarmowej, ponieważ pracownicy mogą dokładniej ocenić sytuację, gdy otrzymają zgłoszenie o próbie włamania. 

Korzyścią wynikającą z instalacji systemów alarmowych jest przede wszystkim zwiększenie profilu bezpieczeństwa firmy, a także łatwa integracja z innymi systemami.

Elektroniczne systemy alarmowe zwiększające bezpieczeństwo pracowników

Do kolejnej grupy systemów zabezpieczeń zalicza się urządzenia techniczne służące do wczesnego wykrywania i sygnalizowania awarii lub nieprawidłowości w instalacjach technicznych w budynkach. Obecność tego rodzaju zabezpieczeń w obiektach zwiększa poziom bezpieczeństwa ludzi, ponieważ wcześnie ostrzega o czynnikach zagrażających zdrowiu lub życiu, takich jak pożar, zalanie lub ulatniający się gaz. 

Najważniejszym elementem przeciwpożarowych systemów alarmowych jest centrala alarmowa. Jej zadaniem jest przetwarzanie sygnałów z zainstalowanych w obiekcie elementów (np. optycznych lub termicznych czujników dymu) i informowanie o zagrożeniu za pomocą komunikatów wizualnych i dźwiękowych. Jednocześnie sygnał ten jest przesyłany do Państwowej Straży Pożarnej, co skutkuje natychmiastowym przyjazdem jednostek ratunkowo-gaśniczych.

Gdzie jeszcze mogą być wykorzystywane systemy zabezpieczeń?

Elektroniczne systemy zabezpieczeń mogą mieć jeszcze inne, nieco mniej popularne, zastosowanie. Doskonałym przykładem są inteligentne kłódki GPS/GSM, które nie wymagają klucza ani kodu do otwarcia, ale wykorzystują inne metody uwierzytelniania (np. łączność Bluetooth). Ten system alarmowy stosowany jest zamiast tradycyjnych plomb do zabezpieczania transportu lub sejfów. Urządzenie pozwala na pełną rejestrację dostępu, klient w każdej chwili może sprawdzić kto i kiedy je otwierał, dostaje również informacje o wszelkich próbach naruszenia kłódki. Dodatkowym atutem kłódki GPS jest możliwość śledzenia lokalizacji pojazdu, co jest bardzo przydatne w branży logistycznej.

Inne interesujące rozwiązanie to Yard Management System, czyli system informatyczny do zarządzania przestrzenią składowania. Wykorzystywany jest m.in. do identyfikacji wąskiego gardła w procesie logistycznym. Jak działa ten system zabezpieczeń? Rejestruje wszystkie wizyty, wjazdy i wyjazdy pojazdów,  a ponadto też kontroluje ich cel, czas i przebieg.