pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

Lifestyle

Wybór monitoringu do firmy- na co zwrócić uwagę?

Pracodawcy coraz częściej decydują się na założenie monitoringu w swojej firmie. Nowoczesnym sposobem na doglądanie obszaru zakładu pracy jest monitoring wizyjny. Kamery można zamontować wewnątrz oraz na zewnątrz firmy. Monitoring sprawdzi się, kiedy na terenie firmy dojdzie do niepożądanego zdarzenia, takiego jak na przykład zniszczenie mienia czy kradzież. Należy pamiętać, że monitoring można wykorzystywać tylko do określonych celów.

Do czego jest potrzebny monitoring w firmie?

Najważniejszym o czym należy pamiętać jest to, że pracodawca może wykorzystywać monitoring, tylko do konkretnych celów. Zabronione jest monitorowanie pracownika, w celu sprawdzania jego pracy. Za pomocą monitoringu, nie powinno się kontrolować czasu pracy pracownika, ani jej efektywności. Właściciel firmy, nie może również instalować monitoringu wszędzie gdzie chce. Monitoring zakazany jest w pomieszczeniach sanitarnych, stołówkach, szatniach, palarniach i pomieszczeniach które wykorzystują związki zawodowe. Według Kodeksu Pracy monitoring w firmie można wykorzystać do:

  • kontrolowania produkcji,
  • ochraniania mienia,
  • bezpieczeństwa osób zatrudnionych,
  • zachowania informacji których ujawnienie może narazić pracodawce na szkodę w tajemnicy.

Czy monitoring w firmie wymaga zgody pracowników?

Pierwszym i niezmiennym warunkiem, wyposażenia firmy w kamery jest zgoda pracowników. Należy pamiętać o zasadach RODO. Istotnym jest fakt, że monitoring nie powinien nagrywać dźwięków. Minimum dwa tygodnie, przed wprowadzeniem do firmy monitoringu należy powiadomić pracowników. Informacja powinna dotrzeć do każdego pracownika, który powinien otrzymać pisemny zakres, cele i sposób działania monitoringu w firmie.

Jakie są koszta monitoringu w firmie?

Wszystko jest uzależnione od tego jakiej ilości urządzeń do monitorowania potrzebuje firma, oraz od samej pracy przy montowaniu. Kamery o lepszych parametrach, dające wyraźniejszy obraz będą droższe. Należy pamiętać, że inny rodzaj sprzętu służy do monitorowania zewnętrznego niż ten do wewnętrznego. Można znaleźć zestawy do monitorowania już od 1,5-2 tysięcy złotych, wszystko zależy jednak od wielkości firmy i potrzeb jej właściciela. Im większa powierzchnia firmy i więcej obszaru do obserwacji, tym koszta będą większe.

Jaki monitoring do firmy wybrać?

Właściciel firmy, może korzystać ze wszystkich urządzeń monitorujących jakie są dostępne, ogranicza go jedynie zakaz nagrywania dźwięku. Oferta urządzeń monitorujących jest niezwykle szeroka. Najbardziej polecane są urządzenia przewodowe, które są mniej podatne na zakłócenia i cechują się niezawodnością. Do zestawu monitorującego możemy zaliczyć rejestrator, kamery, kable i dysk. Należy pamiętać o zatrudnieniu do montażu, solidnej i sprawdzonej firmy. Warto zainwestować w monitoring który będzie dostępny na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu właściciel firmy, może mieć do niego dostęp z każdego miejsca i urządzenia, nie tylko w firmie.

Kto może mieć dostęp do monitoringu w firmie i jak przechowywać nagrania?

Dostęp może mieć właściciel firmy, lub osoba przez niego upoważniona. Pracodawca na żądanie pracownika, powinien mu udostępnić określone nagranie. Nagrań z monitoringu, nie można przechowywać dłużej niż trzy miesiące. Można ustawić na monitoringu automatyczne usuwanie starych nagrań. W określonych sytuacjach, pracodawca ma prawo zachować nagrania, na przykład kiedy toczy się sprawa w sądzie i nagrania będą dowodem.

Monitoring w firmie w dzisiejszych czasach często jest konieczny. Sprawdzi się w różnego rodzaju zakładach pracy. Jednak należy przy tym pamiętać, o poszanowaniu praw pracowników, czyli stosowaniu się do Kodeksu Pracy oraz ustawy RODO.

Materiał zewnętrzny