Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Zobacz, czym kierować się przy wyborze projektu małego domu?

8 czerwca 2022


Projekty małych domów cieszą się coraz to większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Stosunkowo szybkie w budowie i przystępne cenowo, a zarazem komfortowe i niedrogie w codziennym użytkowaniu, są chętnie wybierane przez osoby oszczędne lub dysponujące ograniczonymi funduszami na budowę. Nawet niewielki budynek jest w stanie zapewnić optymalną przestrzeń do życia dla standardowej rodziny z dziećmi. Aby tak się stało, podczas wyboru projektu należy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Czym kierować się przy wyborze projektu małego domu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt małego domu?

Za małe domy uważane są budynki, których powierzchnia użytkowa oscyluje w granicach 50-100 m2. Aby ten niewielki metraż okazał się wystarczający, bardzo ważne jest wykorzystanie każdego metra i zapewnienie optymalnego układu pomieszczeń. Te aspekty będą determinować funkcjonalność domu i  komfort użytkowania. Jeżeli cenimy sobie prywatność i możliwość niezakłóconego wypoczynku, zdecydujmy się na projekt domu z poddaszem lub piętrowego, w którym strefa nocna jest wyraźnie oddzielona od części dziennej. Jeśli natomiast zależy nam na zacieśnianiu więzi rodzinnych i wygodzie dla osób starszych, wybierzmy raczej wersję parterową. Zastanówmy się, bez jakich pomieszczeń nie wyobrażamy sobie życia – być może będzie to mała garderoba, a może praktyczna spiżarnia, które nierzadko są umieszczane nawet w niewielkim budynku mieszkalnym. Zwróćmy uwagę na usytuowanie obiektu względem stron świata; optymalne będzie skierowanie strefy dziennej na południe lub zachód, natomiast nocnej i gospodarczej na wschód i północ. Przemyślmy technologię budowy; mały dom może być murowany – cechując się doskonałą trwałością lub szkieletowy – czyli szybszy w budowie. Nie zapominajmy również o dopasowaniu najważniejszych parametrów, m.in. wysokości i szerokości budynku oraz kształtu i kąta nachylenia dachu do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego bądź Warunków Zabudowy. Często, to one mogą się okazać głównym wyznacznikiem naszego wyboru, dlatego zanim zaczniemy tworzyć wizję własnego domu, gruntownie przeanalizujmy miejscowe wytyczne.

Małe domy w ramach Polskiego Ładu – najważniejsze zasady

Od stycznia 2022 roku niewielkie domy można wybudować wyłącznie na podstawie zgłoszenia. To znaczące ułatwienie dla wielu inwestorów, umożliwiające skrócenie i uproszczenie formalności przed rozpoczęciem budowy. Aby móc skorzystać z tego udogodnienia, należy zakupić odpowiedni projekt domu. Musi to być obiekt wolnostojący i jednorodzinny (zatem nie bliźniak ani dom szeregowy). Jego powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 70 m2, a obszar oddziaływania nie może wybiegać poza granicę własnej działki. Dom bez pozwolenia musi posiadać maksymalnie dwie kondygnacje – możemy zatem wybierać spośród wersji parterowych, z poddaszem lub piętrowych. Według najnowszych przepisów, na zgłoszenie wzniesiemy również parterowy budynek rekreacyjny. Podobnie jak w przypadku obiektów mieszkalnych całorocznych, także i jego powierzchnia zabudowy nie może być większa niż 70 m2. Dodatkowo, rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może przekroczyć 6 m, a wysięg konstrukcji wsporczej musi się zmieścić w 2 m.

Mały dom to godne polecenia rozwiązanie, które zadowoli zdecydowaną większość oszczędnych inwestorów. Podczas wyboru projektu, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd czy metraż, ale także na zgodność z zapisami lokalnego planu, a opcjonalnie – również kryteriami programu Polski Ład. Pozwoli nam to wznieść przytulny i funkcjonalny budynek bez pozwolenia na budowę, który będzie wygodny i niedrogi w codziennym użytkowaniu – tak dla pary, jak i większej rodziny z dziećmi.

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Redakcja pajo.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

grzejniki do mieszkania
niezależność energetyczna
Co można zawiesić w oknach

Co można zawiesić w oknach?

30 września 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Co można zawiesić w oknach