pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

jak odpowietrzyć kaloryfer
Dom

Jak odpowietrzyć grzejnik – wszystko co warto wiedzieć

Problemy z zapowietrzaniem się grzejnika spotykane są bardzo często. Kłopot ten pojawia się nawet w przypadku nowych kaloryferów, które wydawać by się mogły całkowicie bezawaryjne. Jak zatem odpowietrzyć grzejnik, aby zrobić to przede wszystkim skutecznie i szybko?

Odpowietrzanie grzejnika

Może na początek warto wspomnieć o tym, dlaczego grzejniki w domach tak naprawdę się zapowietrzają. W tym przypadku bezpośrednią przyczyną zapowietrzania się kaloryfera jest nieprawidłowe napełnienie instalacji grzewczej wodą, co sprawia, że do środka przedostaje się niechciane powietrze, które w późniejszym czasie zapowietrza grzejnik. Czasami zbędne powietrze przedostaje się do wnętrza grzejnika na skutek nieszczelnej instalacji. Oczywiście efektem zapowietrzenia się kaloryfera jest przede wszystkim brak ogrzewania. Grzejnik jest zimny w całości lub od połowy, dlatego też pomieszczenie nie nagrzewa się praktycznie w ogóle.

Warto zobaczyć: https://pajo.pl/ocieplenie-stropu-rodzaje-ocieplen/

grzejnik odpowietrzanie

Dlaczego trzeba odpowietrzać grzejniki?

Odpowietrzanie grzejnika jest niezwykle istotne, gdyż w ten sposób można zapewnić stałą temperaturę w pomieszczeniu. Warto wspomnieć też o tym, obecność powietrza w instalacji grzewczej może negatywnie wpływać na jej stan techniczny. Dlaczego tak się dzieje? Otóż tlen, który znajduje się w powietrzu reaguje z żelazem, co z kolei powoduje korozję. Nieodpowietrzanie grzejnika może zatem powodować trwałe jego uszkodzenie, a konsekwencji wygeneruje to koszty naprawy.

Zobacz także: https://pajo.pl/dom-modulowy-caloroczny-czy-to-sie-oplaca/

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Wiadomo już zatem dlaczego grzejniki się zapowietrzają i w jakim celu powinno się je odpowietrzać. Jednak jak odpowietrzyć kaloryfer, aby zadanie to wykonać skutecznie? Cały proces nie jest czasochłonny ani nie wymaga wiele pracy. Odpowietrzanie zajmuje przeważnie kilkanaście minut. Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju kaloryfera, jaki należy odpowietrzyć, jednak można to zadanie przeprowadzić bez problemu samemu w domu. Wyróżnia się tutaj dwa rodzaje odpowietrzników, co jest bardzo istotne w tej kwestii. Spotkać można odpowietrzniki ręczne i automatyczne. Do odpowietrzania grzejnika wyposażonego w ręczne urządzenia przydadzą się odpowiednie klucze i śrubokręty. Jednak praca przy automatycznych elementach jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza, gdyż wymaga zaledwie zastosowania specjalnych kluczy.

Polecamy: https://pajo.pl/domy-energooszczedne-na-co-zwrocic-uwage/

kaloryfer odpowietrzanie

Istotną kwestią przed rozpoczęciem odpowietrzania grzejnika jest podstawienie pod niego pojemnika na wyciekającą wodę. Następnie trzeba zakręcić termostat. W ten sposób woda przestanie dopływać do grzejnika. Kolejnym krokiem jest delikatne odkręcenie śrubunku. Gdy po tej czynności usłyszy się syk, woda zacznie wypływać. Potem wystarczy dokręcić śrubunek i zakończyć proces odpowietrzania grzejnika. Jeśli odpowietrzany jest żeliwny grzejnik, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie odkręcić śruby zbyt mocno, gdyż wypływająca woda może zalać podłogę.

Warto sprawdzać, czy grzejniki nie są zapowietrzone. Jeśli kaloryfer jest zimny i nie ogrzewa pomieszczenia, konieczne jest jego niezwłoczne odpowietrzenie.