pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

domy energooszczędne
Budownictwo

Domy energooszczędne – na co zwrócić uwagę?

Zakup projektu i budowa domu pochłania mnóstwo środków finansowych, ale trzeba liczyć się też ze stałymi kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli chce się zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, chłodzenie czy wentylowanie, warto zdecydować się na dom energooszczędny. Jak sama nazwa na to wskazuje, jest to dom zużywający mało energii, co gwarantuje spore oszczędności w skali roku. Co więcej, można liczyć obecnie na uzyskanie dofinansowania na budowę takiego budynku, co przekłada się na jeszcze szybszy zwrot z inwestycji. Nie każdy wie, po czym poznać, że dom jest energooszczędny i czym kierować się przy wyborze projektu. Warto wobec tego zagłębić się nieco bardziej w ten temat.

dom energooszczędny

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

Projekty domów energooszczędnych cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej inwestorów stawia na nowoczesne technologie i ekologię. Warto wiedzieć, że rodzajów domów energooszczędnych jest wiele, a wśród nich znajdują się między innymi domy niskoenergochłonne i nawet zeroenergetyczne. W przypadku tych drugich można mówić o braku konieczności korzystania z zewnętrznych źródeł energii, co oczywiście wiąże się z ogromnymi oszczędnościami. Taki obiekt jest samowystarczalny, pozyskuje energię z darmowego i odnawialnego źródła w postaci promieniowania słonecznego. Oczywiście wymaga to montażu instalacji fotowoltaicznej. Wytworzona energia elektryczna posłuży do ogrzewania budynku i wody użytkowej, zasilania urządzeń elektronicznych. Można też liczyć na przydomową oczyszczalnię ścieków i własne ujęcie wody gruntowej. Najpierw trzeba niestety zainwestować sporo pieniędzy w budowę takiego zeroenergetycznego domu, po czym trzeba poczekać na zwrot z inwestycji, aby można było zacząć mówić o jakichkolwiek oszczędnościach.

W zwykłych domach energooszczędnych dąży się do jak największego ograniczenia ilości zużywanej energii, ale niekoniecznie wiąże się to z instalacją wymienników ciepła, turbin wiatrowych czy solarów. Charakterystyczne dla domu energooszczędnego będzie: prosta i zwarta bryła, nieskomplikowany dach (zwykle dwuspadowy), powierzchnia użytkowa dostosowana do potrzeb domowników, południowa orientacja budynku, dobra izolacja termiczna, dobrej jakości materiały budowlane, dążenie do zminimalizowania powierzchni i kubatury budynku, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, stolarka okienna i drzwiowa z niskimi współczynnikami przenikania ciepła, ograniczenie lub rezygnacja z laur dachowych, maksymalne otwarcie na słońce pomieszczeń po stronie południowej, garaż i pomieszczenie gospodarcze jako oddzielny budynek. Zobacz również: https://pajo.pl/najlepszy-nawilzacz-powietrza-do-twojego-domu/

Jakie zalety ma dom energooszczędny?

W przypadku domów energooszczędnych można mówić o wysokim komforcie zarówno cieplnym, jak i akustycznym. Jest to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne dla środowiska naturalnego. Wykorzystuje się zieloną energię w postaci promieniowania słonecznego, ruchu mas powietrza czy nawet bezpośrednio gleby. Jedną z kluczowych zalet są niskie koszty użytkowania takiego budynku. Domy energooszczędne są projektowane w taki sposób, aby wyciszyć hałasy dobiegające z zewnątrz. Dąży się do jak najlepszego wykorzystania zysków cieplnych ze słońca, doświetlenie pomieszczeń w naturalny sposób przez zastosowanie dużych przeszkleń (nierzadko okna zastępują całkowicie ścianę, sięgają od podłogi aż po sam sufit). Można też liczyć na stały dopływ świeżego powietrza bez strat ciepła w okresie grzewczym dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Dom energooszczędny spełnia najwyższe standardy nowoczesności. Można liczyć na optymalny rozkład wszystkich pomieszczeń, które zostały zaprojektowane względem stron świata. Wartość rynkowa domów energooszczędnych jest wysoka i cały czas rośnie.

dom

Co należy mieć na uwadze przy wyborze projektu domu energooszczędnego?

Wybierając dom energooszczędny, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Najważniejsza jest technologia wykonania, bryła budynku i jej wielkość, optymalne usytuowanie na działce i zastosowanie niskoemisyjnych systemów grzewczych. Dobra izolacja, prawidłowe wykonanie wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych w domu, rozmieszczenie pomieszczeń i rodzaje źródeł energii – to wszystko ma ogromne znacznie. Zawsze trzeba mieć na uwadze jakość wykorzystanych materiałów i profesjonalne wykonawstwo.