pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

mulczowanie trawy
Ogród

Mulczowanie trawy – na czym polega?

Jednym z elementów składających się na pielęgnację trawnika jest koszenie go. Wiele osób wyrzuca skoszoną trawę, ale jest to błąd. Może ona posłużyć przykładowo do przykrycia rabat kwiatowych czy warzywnych lub stać się częścią kompostu. Świeżo ścięta trawa idealnie nadaje się do mulczowania trawnika. W ten sposób można nawieźć glebę, ograniczyć parowanie wody, spowolnić rozwój chwastów. Z mulczowania trawnika płynie szereg korzyści, które warto poznać, podobnie jak technikę prawidłowego wykonania tego zabiegu pielęgnacyjnego.

Czy mulczowanie trawy ma sens?

Mulczowanie trawy opinie ma bardzo dobre, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Jest to zabieg pielęgnacyjny, polegający na rozdrobnieniu skoszonej trawy. Warto wiedzieć, że skoszona trawa idealnie sprawdza się w postaci naturalnego nawozu. Za pomocą mulczowania możliwe jest równomierne rozprowadzenie pokosu na całej powierzchni trawnika. Płynie z tego wiele korzyści, a jedną z nich jest oczywiście dowóz składników odżywczych do roślin. Na tym jednak nie koniec, można też liczyć na zapobieganie nadmiernemu przesuszaniu się gleby, co zmniejsza potrzebę nawadniania trawnika. Pozwala to na oszczędzenie pieniędzy na zakup zarówno nawozów, jak środków służących do ochrony murawy. Mulczowanie trawnika spowalnia wzrost chwastów, co będzie kolejnym plusem. Co więcej, będzie można przyspieszyć koszenie. Do zalet mulczowania trawnika zalicza się przeciwdziałanie erozji gleby i zmniejszenie ilości odpadów ogrodowych. Można wobec tego zaoszczędzić wodę i prąd, czyli pieniądze oraz czas. Mulczowanie trawy warto wykonać podczas każdego koszenia, aby uzyskać jak najlepsze efekty, czyli co kilka dni. Zaleca się wykonywać regularnie zabieg w przypadku trawy przerzedzającej się, wolno rosnącej, pożółkłej, podatnej na uszkodzenia i choroby. Mulczowanie trawnika jest sposobem na poprawienie jego kondycji, przywrócenie mu utraconej formy.

wertykulacja trawnika

Jak prawidłowo wykonać mulczowanie trawnika?

Przed przystąpieniem do mulczowania trawy, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Murawa musi być sucha i drobno pocięta, aby można było równomiernie rozprowadzić pokos na jej powierzchni i przyspieszy jej rozkład. Istotne będzie to, aby warstwa utworzona z pokosu była stosunkowo cienka, bo zbyt gruba może stać się wręcz problematyczna. Nadają się tylko młode i delikatne źdźbła trawy. W pokłosie nie mogą nadawać się żadne łodygi roślin ani stare źdźbła trawy. Konieczne jest wobec tego przed koszeniem dokładne oczyszczenie trawnika z wszelkich liści i gałęzi. Należy go też dobrze wygrabić. Do mulczowania trawnika można użyć kosiarki z systemem podwójnych noży i mielenia zmiennego. Warto wiedzieć, że na efektowność mulczowania wpływają zarówno warunki pogodowe, jak i wysokość trawy. Jeśli murawa będzie sucha i niewysoka, to nie będzie problemu z równomiernym rozprowadzeniem pokosu ani jego gniciem. Zobacz także: https://pajo.pl/prawidlowa-wertykulacja-trawnika-porady/

trawnik wertykulacja

W przypadku trawy przeznaczonej do mulczowania bardzo ważne jest to, aby ją mocniej przyciąć. Zaleca się skracać ją na około 1/3 wysokości, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Można ułatwić sobie zadanie, jeśli zainwestuje się w urządzenie umożliwiające regulowanie cięcia i kontrolowanie ilości ścinanej trawy. Jeśli ma się wysoki i gęsty trawnik, to niestety nie można przeprowadzić na nim z zabiegu mulczowania. Pierwszym krokiem będzie oczywiście skoszenie go, aby uzyskać optymalną wysokość około czterech centymetrów. Mulczując, trzeba pamiętać o tym, aby robić to zarówno w pionie, jak i poziomie. Zapewni to równomierne rozłożenie pokosu na całej powierzchni murawy. Można też ułatwić sobie zadanie i zainwestować w robota koszącego, który pracuje samodzielnie, po czym wraca do stacji ładującej.