pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

wertykulacja trawnika
Dom

Prawidłowa wertykulacja trawnika – porady

Bolączką wielu osób jest przesuszony trawnik, który zaczyna z czasem wręcz zanikać. Trawa potrzebuje do prawidłowego wzrostu regularnego nawadniania, dostarczania składników odżywczych. Jeśli będzie się ją tylko kosić i sporadycznie podlewać lub polegać tylko na opadach deszczu, nie można liczyć na piękny trawnik. Gęsta i soczyście zielona murawa wymaga zaangażowania. Jeśli będzie się pamiętać o kilku istotnych kwestiach i systematyczności, to pielęgnacja trawnika nie powinna być żadnym wyzwaniem. Zawsze można wspomóc się różnymi narzędziami, maszynami i preparatami, co ułatwi zadanie i pozwoli cieszyć się zadbanym trawnikiem.

Wertykulacja trawnika kiedy i po co wykonać?

Wertykulacja i aeracja trawnika to idealne zabiegi, które warto wykonać każdego roku na wiosnę. Trawnik wymaga nie tylko podlewania i koszenia, ale też nawożenia. Niezwykle pomocne jest nacinanie gleby i napowietrzenie jej, dzięki czemu zostaje dotleniona, łatwiej przenikają do niej składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego wzrostu trawy. Nadrzędną funkcją wertykulacji jest zerwanie mchu i filcu, czyli martwej warstwy na powierzchni ziemi, która utrudnia rozwój trawy. Wertykulator nie tylko ułatwia zadanie i przyspiesza pracę, ale też zapewnia większą skuteczność niż posiłkowanie się wyłącznie grabiami. Przy gęstym trawniku wertykulacja to wręcz koniecznością. Zaleca się wykonać już wczesną wiosną, a następnie powtórzyć zabieg jesienią, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Można liczyć na na to, że trawnik szybciej odzyska kondycję po zimie. Wiosenna wertykulacja zapewnia trawie optymalne warunki do wzrostu, nie będą go zaburzać żadne mchy, chwasty ani filc. Trawnik po wertykulacji nie prezentuje się zbyt estetycznie, ale zostanie pobudzony do wzrostu, dzięki lepszemu dostępowi do promieniowania słonecznego, wody i nawozu. Istotne jest to, aby nie wykonywać wertykulacji na nowo założonym trawniku, należy odczekać dwa lata, aby trawa się dobrze ukorzeniła. W przeciwnym razie może zostać wyrwana przez wertykulator.

trawnik

Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację trawnika?

Pierwszym krokiem będzie oczywiście zakup wertykulatora. Dostępne są modele ręczne, elektryczne, spalinowe i akumulatorowe. W przypadku niewielkiego trawnika wystarczający będzie model ręczny, ale w celu ułatwienia sobie zadania i przyspieszenia pracy warto zainwestować w model elektryczny. W przypadku większego ogrodu zaleca się zakup wertykulatora akumulatorowego, bo nie wymaga podłączenia do źródła zasilania, jest cichy i wydajny. Do pracy na dużym terenie najlepiej sprawdzi się wertykulator spalinowy, nadaje się nawet do ciężkich prac. Urządzenie powinno być dobrej jakości, bezawaryjne, wydajne. Istotne będzie to, aby ostrza były wykonane z wytrzymałego stopu metalu, a silnik o dużej mocy. Znaczenie ma też szeroki rozstaw ostrzy, co przełoży się na większą szybkość i wydajność. ZObacz więcej: https://pajo.pl/mulczowanie-trawy-na-czym-polega/

wertykulacja trawnika

Przed przystąpieniem do wertykulacji należy przyciąć krótko trawnik, pamiętając o wykoszeniu trawy również przy płocie i rabatkach. Kolejnym krokiem będzie przejechanie po trawniku wertykulatorem, podobnie jak kosiarką. Możliwe jest regulowanie wysokości cięcia darni. Wertykulator będzie wyciągać nie tylko mech i suchą trawę, ale też inne pozostałości roślinne. Po przejechaniu wertykulatorem w pionie, zleca się zrobić to drugi raz w poziomie, szczególnie jeśli ma się mocno zaniedbany trawnik. Kolejnym krokiem będzie dokładne wygrabienie trawnika i oczyszczenie go z wszystkiego, co pomiął wertykulator. Po wertykulacji ważne jest to, aby nawieźć trawnik. Istotne jest to, aby rozprowadzić nawóz równomiernie, dlatego najlepiej będzie zrobić to za pomocą siewnika. Po wysypaniu nawozu pozostaje obfite podlanie trawnika, aby mógł się dobrze rozpuścić i dotrzeć do korzeni roślin. Jest to też czas na dosianie trawy w miejscach, gdzie prześwituje gleba. Trawnik musi być obficie podlewany przez kilka następnych tygodni, aby gleba cały czas pozostawała wilgotna.