pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

lodówka turystyczna
Lifestyle

Lodówka turystyczna – jak wybrać najlepszą?

Osobom podróżującym, chcącym mieć przy sobie swoje ulubione produkty spożywcze w nienagannym stanie, polecić można śmiało zakup lodówki turystycznej. Na wakacjach poza domem sprawdzi się fenomenalnie, można ją zabrać ze sobą na biwak, pod namiot, na wyjazd w góry czy morze. Lodówka turystyczna nie tylko chłodzi, ale też zamraża, dlatego podczas długiej podróży będzie niezwykle przydatna. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że można z łatwością znaleźć dla siebie idealną lodówkę w oparciu o osobiste potrzeby i oczekiwania.

Jaką wybrać lodówkę turystyczną?

Lodówka turystyczna składa się z komory z uchwytem, wyposażona jest w wkłady chłodzące. Taki podstawowy model nie wymaga zasilania zewnętrznego do tego, aby spełnić swoją nadrzędną funkcję. Trzeba jednak pamiętać o uprzednim schłodzeniu wkładów w zamrażarce. Układa się je u góry lodówki, aby zapewnić całej zawartości lodówki optymalne chłodzenie. Są one w stanie utrzymać temperaturę do nawet dwunastu godzin, w zależności od temperatury otoczenia. Lodówka turystyczna pasywna jest tania, lekka, mobilna, świetnie sprawdzi się podczas krótkich wyjazdów, będzie idealna na piknik. Minusem jest ograniczony czas chłodzenia, trzeba wyciągać wkład chłodzący i schłodzić je w zamrażarce. Inną opcją jest lodówka turystyczna na gaz, która działa przez bardzo długi czas działania, pracuje na jednej butli gazowej przez ponad dwieście godzin. Będzie to świetna opcja na wyprawę kamperem, można liczyć na sporą pojemność.

lodówka camper

Wadami lodówki na gaz jest oczywiście jej nieporęczność i spora waga oraz wysoki koszt zakupu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie lodówka turystyczna na prąd, bardziej funkcjonalna, zasilana z sieci lub przez gniazdo zapalniczki. Można nawet wybrać lodówkę termoelektryczną, dzięki czemu będę nie tylko chłodzić, ale też grzać, co sprawdzi się rewelacyjnie w okresie jesienno-zimowym. Można będzie cieszyć się ciepłym posiłkiem w dowolnym momencie. Oczywiście wiąże się to z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. Lodówka turystyczna elektryczna wymaga stałego podłączenia do prądu, chyba że wybierze się model wzbogacony o dodatkowe wkłady termiczne. W przeciwnym razie nie będzie mobilny, przez co niemożliwe stanie się używanie go w plenerze.

Czym kierować się przy wyborze lodówki turystycznej?

Wybierając lodówkę turystyczną, należy mieć na uwadze jej wymiary i pojemność, dobrać do swoich rzeczywistych potrzeb. Jeśli wyjeżdża się na dłuższy czas i zabiera ze sobą kilka osób, to niezbędne będzie oczywiście większe urządzenie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zajmie ono więcej miejsca. W przypadku lodówek elektrycznych można mówić o pojemności do 30 litrów, natomiast modele na gaz są pojemniejsze, mogą mieć do nawet 50 litrów. Kolejną kwestią będzie temperatura chłodzenia i jej regulowania. Nie można ustawić preferowanej temperatury w lodówce pasywnej, ale jest to możliwe w urządzeniach elektrycznych i gazowych. Użytkownik może wybrać konkretną temperaturę, dopasowując ją do swoich preferencji i wymagań termicznych produktów przechowywanych w lodówce. Polegając wyłącznie na układach chłodniczych, trzeba liczyć się z tym, że z każdą godziną ich zdolność schładzania produktów będzie coraz mniejsza.

kamper

Przy wyborze lodówki turystycznej znaczenie ma zużycie energii, jeśli wybierze model elektryczny, kompresorowy czy sprężarkowy. Zasada jest tutaj oczywiście prosta – wraz ze wzrostem zapotrzebowania na prąd, rosną koszty eksploatacyjne. Lodówki turystyczne mogą być wyposażone w wielorakie funkcje i opcje dodatkowe, co również trzeba mieć na uwadze przy zakupie. Praktycznym rozwiązaniem będą kółka, które ułatwią przenoszenie lodówki, szczególnie modeli o większej pojemności. Przyda się także termometr, dzięki czemu będzie można sprawdzać temperaturę wewnątrz komory chłodzącej. Niektóre modele są wzbogacone o alarm, który uaktywnia się po otwarciu pokrywy.