pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

nożyce do żywopłotu
Ogród

Nożyce do żywopłotu – jakie wybrać?

Żywopłot to praktyczna dekoracja ogrodowa, naturalny sposób na wytłumienie hałasów, ogrodzenie działki i zmniejszenie ekspozycji na zanieczyszczenia z zewnątrz. Jeśli żywopłot ma spełniać swoje funkcje, to trzeba odpowiednio o niego dbać. Pamiętać należy o podlewaniu, nawożeniu i przycinaniu. Do formowania żywopłotu najlepiej sprawdzają się nożyce. Mogą być ręczne, elektryczne, spalinowe czy nawet akumulatorowe. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Wystarczy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, aby dokonać właściwego zakupu.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje nożyc do żywopłotu
  • co sprawdzić przed wyborem nożyc
  • jakie rodzaje są najlepsze

Zobacz także: https://pajo.pl/jak-wybrac-rosliny-rosnace-wzdluz-ogrodzenia-posesji/

żywopłot

Jakie są dostępne rodzaje nożyc do żywopłotu?

Wyróżnić można cztery podstawowe grupy nożyc: ręczne, elektryczne, spalinowe i akumulatorowe. Każde z tych urządzeń ma zalety i wady, dlatego warto być ich świadomym, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Najtańsze i najprostsze są nożyce ręczne, czyli tak zwany sekator. W przypadku niewielkiego żywopłotu będzie wystarczającym narzędziem. Przyda się do przycinania pojedynczych gałązek, ale nie pozwoli na równomierne przycięcie całej korony. Sekatory mogą być dźwigniowe lub z przekładnią. Na średniej działce lepszym rozwiązaniem będzie zakup nożyc elektrycznych, trzeba jednak pamiętać o tym, że wymagają one stałego źródła zasilania. Konieczny będzie wobec tego długi kabel lub użycie przedłużacza. Modele elektryczne są stosunkowo ciche, ekologiczne, w przystępnej cenie.

Jeśli komuś przeszkadza kabel lub nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego, to warto wybrać nożyce do żywopłotu akumulatorowe. Są bardzo mobilne, nie trzeba ich podłączać kablem ani uzupełniać paliwa. Należy pamiętać przed użyciem o naładowaniu akumulatora. Minusem będzie ograniczony czas działania, zwykle po niecałej godzinie trzeba je ponownie podłączyć do prądu, co przerywa wszystkie prace. Jeśli sprzęt będzie często używany, ma się dużą działkę, to najlepszym rozwiązaniem będą nożyce do żywopłotu spalinowe. Cechują się one dużą mocą, co przekłada się na wysoką wydajność. W sprzedaży dostępne są jeszcze teleskopowe nożyce do żywopłotu, czyli na specjalnym wysięgniku. Będzie to idealna opcja do wysokich roślin, zniknie potrzeba posiłkowania się drabiną w celu przycięcia żywopłotu. Zaleca się wybrać model lekki, z wymiennym akumulatorem, obrotową głowicą i ergonomicznym uchwytem.

Warto zobaczyć: https://pajo.pl/jak-zaaranzowac-ogrod-przydomowy-na-wsi/

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie nożyc do żywopłotu?

Kluczowym elementem w każdych nożycach do żywopłotu są oczywiście ostrza. Mogą być one jedno- lub dwustronne. Pierwsze zapewniają dłuższe cięcie, co przyspiesza pracę. Jeśli ma się płaski i szeroki żywopłot, to ostrza jednostronne będą najlepszym rozwiązaniem. Z kolei dwustronne pozwalają na precyzyjniejsze cięcie. W przypadku żywopłotów o nieregularnej koronie sprawdzą się idealnie. Dobrej jakości ostrza wycinane laserowo, po czym szlifowane diamentowo. Przekłada się to na wysoką wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kolejną kwestią będzie uchwyt nożyc, który powinien być ergonomiczny, umożliwiać trzymanie go oburącz oraz pracę w pionie i poziomie.

żywopłot

Nie może zabraknąć odbojów, mile widziany będzie uchwyt wysuwany teleskopowo. Przy wyborze nożyc do żywopłotu zawsze trzeba mieć na uwadze jego moc, jeśli nie wybiera się modelu ręcznego. Zasada jest taka, że im gałęzie będą grubsze i twardsze, tym nożyce muszą mieć większą moc, aby prace przebiegały bezproblemowo i urządzenie sprostało zadaniu. Zaleca się także mieć na uwadze moment obrotowy, który wpływa na szybkość cięcia. Nie bez znaczenia jest też waga nożyc, od której w dużej mierze zależy komfort użytkowania. W przypadku wielogodzinnego przycinania żywopłotu parametr ten ma ogromne znaczenie, dlatego warto wybrać urządzenie o wadze poniżej trzech kilogramów.