Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Szczoteczka elektryczna – jaka jest najlepsza?

24 czerwca 2021 szczoteczka elektryczna

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uzębieniem, wolnym od nieestetycznych przebarwień i próchnicy prowadzącej do jego utraty. Do pielęgnacji jamy ustnej nie może zabraknąć oczywiście szczoteczki i pasty do zębów, które należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Szczoteczka elektryczna do zębów już dawno wyparła model manualny ze względu na wygodę użytkowania i skuteczność. Można liczyć na dokładne oczyszczenie jamy ustnej i to niemalże bezwysiłkowo. Nie ma problemu z dotarciem do trudno dostępnych miejsc czy nawet wyczyszczeniem języka. Szczoteczek elektrycznych jest tak wiele do wyboru, że aż trudno zdecydować się na konkretny model.

Co przemawia za wyborem szczoteczki elektronicznej do zębów?

Jeśli chce się mieć dobre wyszczotkowane zęby i to bez większego wysiłku, to warto zdecydować się na szczoteczkę elektryczną. Można liczyć na skuteczność i precyzję, doczyszczenie każdego zakamarka w jamie ustnej. Stosunkowo mała główka szczoteczki jest w stanie dotrzeć do ostatnich zębów, w których często gromadzą się resztki pokarmowe. Jeśli nie zostaną usunięte, to staną się pożywką dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Regularne używanie szczoteczki elektrycznej zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Wystarczy już dwuminutowe szczotkowanie zębów, najlepiej po każdym posiłku. Zaletą szczoteczek elektrycznych jest komfortowe użytkowanie, nie trzeba używać zbyt wiele siły ani energicznie szczotkować zębów, aby uzyskać pożądany efekt. Będzie to idealne rozwiązanie w przypadku osób borykających się z nadwrażliwymi dziąsłami, odsłoniętymi szyjkami, noszącymi aparat ortodontyczny. Szczoteczka elektryczna skutecznie usuwa płytkę nazębną, oczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Nie trzeba martwić się o uszkodzenie szkliwa ani dziąseł, bo poruszająca się główka nie uciska nadmiernie powierzchni zębów.

Szczoteczka elektryczna

Jak znaleźć dla siebie idealną szczoteczkę do zębów? Co ma znaczenie przy jej wyborze?

Wyróżnić można wiele rodzajów szczoteczek elektrycznych. Modele obrotowe, inaczej rotacyjne, wyposażone są w okrągłą głowę wykonującą na zmianę obroty w lewo i w prawo. Na minutę są w stanie wykonać od 7 do prawie 9 tysięcy obrotów. Kolejnym rodzajem są szczoteczki obrotowo-pulsacyjne, które zostały dodatkowo wzbogacone o ruchy pulsacyjne, polegające na naciskaniu główki do powierzchni zębów. Ilość drgań na minutę wynosi od 20 do aż 40 tysięcy na minutę, przez co można liczyć na dokładniejsze szczotkowanie. Coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne, które wykonują ruchy wymiatające w górę i w dół. Ponadto generują drgania, które ułatwiają odrywanie się płytki bakteryjnej, a pasta lepiej dociera do przestrzeni międzyzębowych. Jeśli komuś zależy na przeciwdziałaniu przebarwieniom i nalotowi nazębnemu, to szczoteczka soniczna będzie świetnym wyborem. Ilość drgań na minutę wynosi od 25 do 40 tysięcy.

szczoteczka

Na rynku dostępne są też szczoteczki ultradźwiękowe, najbardziej zaawansowane, które najlepiej czyszczą zęby. Nie ścierają one zabrudzeń ze szkliwa, ale czyszczą całą jamę ustną za pomocą fal ultradźwiękowych. Są one w stanie rozbić i zneutralizować bakterie i to w pełni bezinwazyjny sposób. Doczyszczą nawet najdrobniejszą szczelinę, dotrą do każdego zakamarka w jamie ustnej. Są najbardziej delikatne dla zębów i dziąseł, generują kilkadziesiąt fal ultradźwiękowych na minutę. Przy wyborze elektrycznej szczoteczki do zębów należy mieć na uwadze jej rozmiar, częstotliwość ruchów, rodzaj i dostępność końcówek, twardość włosia, rodzaj zasilania, czas działania i ładowania, wagę, funkcje. Elektryczna szczoteczka do zębów to świetny wybór nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać o tym, że musi być ona mniejsza i wyposażona w główkę z miękkim włosiem, aby nie podrażnić wrażliwych dziąseł. Szczoteczka elektryczna dla dzieci powinna być wyposażona w czujnik nacisku, co będzie przeciwdziałać nadmiernemu przyciskaniu główki do zębów i dziąseł. Istotny będzie też sygnalizator czasu mycia, dzięki czemu dziecko będzie wiedziało, jak długo powinno pielęgnować jamę ustną.

Redakcja pajo.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rotomaty do zegarków
Jak nawadniać się w upalne dni
z blondu na brąz

Jesteś zainteresowany reklamą?

z blondu na brąz