Ocieplenie stropu z całą pewnością jest bardzo istotnym działaniem w przypadku każdego budynku mieszkalnego. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z najczęściej wykorzystywanymi rodzajami ociepleń.
Z artykułu dowiesz się:
- czym powinieneś ocieplać strop
- jakie właściwości mają poszczególne materiały na ocieplenie
- co daje ocieplenie stropu
Sprawdź: GARAŻ Z PŁYT BETONOWYCH
Czym ocieplić strop?
W obecnych czasach istnieje bardzo wiele metod oraz materiałów izolacyjnych, które są wykorzystywane do takich działań, jak ocieplanie stropu. Każda z zastosowanych technik ma swoje zalety oraz wady, dlatego wybór konkretnej metody powinien być w odpowiedni sposób dopasowany do danego przypadku. Jednak wybierając materiał do ocieplenia stropu powinno się kierować przede wszystkim wysokim poziomem jego termoizolacyjności. Jest to niezwykle istotny aspekt w całym procesie.
Wełna mineralna
Ocieplenie stropu może być wykonane między innymi z zastosowaniem takiego materiału, jak wełna mineralna. Wełna mineralna charakteryzuje się stosunkowo wysokim wskaźnikiem termoizolacyjności, dlatego jest bardzo polecana przy wykonywaniu tego rodzaju prac. Dodatkowo materiał ten nie przepuszcza powietrza, co sprawia, że dzięki niemu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła w pomieszczeniu. Wełna mineralna stosowana jest również w celu poprawy izolacji akustycznej.
Ocieplenie stropu – styropian
Kolejnym materiałem, który z powodzeniem może być wykorzystany do ocieplania stropów bez wątpienia jest styropian. Styropian, w porównaniu do wełny mineralnej, nie ma właściwości, dzięki którym możliwa jest poprawa izolacji akustycznej. Styropian jest mniej elastyczny niż wełna, co sprawia, że jest trudniejszy w montażu. Nie dopasowuje się także do nierówności oraz nietypowych kształtów. Jednak cena styropianu jest niższa niż innych materiałów, dlatego dość często się go wykorzystuje podczas prac.
Zobacz również: https://pajo.pl/dom-modulowy-caloroczny-czy-to-sie-oplaca/
Ekofiber
Wśród pozostałych materiałów, które mogą być wykorzystywane do wykonywania ociepleń można również wymienić ekofiber. Stworzony jest on z włókien celulozowych i posiada dość wysokie właściwości termoizolacyjne. Dodatkowo tego rodzaju materiał jest stosunkowo prosty w montażu i łatwiej się go układa niż styropian, ponieważ występuje w sprzedaży w formie granulek. Wysypuje się go na strop, gdzie następnie wnika w jego powierzchnię.
Granulat wełny mineralnej
Wełnę mineralną można również znaleźć w sprzedaży w postaci granulatu. Takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdzi, jeśli chodzi o ocieplanie stropów i ma szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim wełna mineralna w granulacie jest bardzo łatwa w montażu, ponieważ dopasowuje się do wszystkich nietypowych kształtów. Dlatego idealnie sprawdzi się w przypadku wszystkich miejsc o nierównym podłożu. Wełna w tej postaci stanowi doskonałą izolację termiczną, podobnie jak tradycyjna wełna mineralna.
Polecamy: https://pajo.pl/jak-odpowietrzyc-grzejnik-wszystko-co-warto-wiedziec/
Strop betonowy
Ocieplenie stropu betonowego najczęściej wykonywane jest z wykorzystaniem takich materiałów, jak wełna mineralna lub styropian. W przypadku stropów wykonanych z betonu bardzo istotną kwestią jest stworzenie warstwy izolacyjnej o odpowiedniej grubości. Dzięki takiemu rozwiązaniu na pewno strop będzie we właściwy sposób ocieplony. Dodatkowo w przypadku stropów betonowych nie warto zapominać o warstwie folii paroizolacyjnej, zwłaszcza, jeśli ocieplenie dotyczy stosunkowo nowego budynku.
Ocieplenie stropu – strop drewniany
Ocieplenie stropu drewnianego następuje w podobny sposób, co stropu betonowego. Jednak w tym przypadku zazwyczaj rezygnuje się z wykorzystywania styropianu oraz stawia się na tradycyjną wełnę mineralną. Drewno jest materiałem o dość nierównej powierzchni, dlatego wełnę w łatwy sposób będzie można do niego dopasować. Z całą pewnością będzie przylegać idealnie.
Ocieplenie stropu – zalety
Ocieplenie stropu to działanie, które bez wątpienia ma szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim są one w bezpośredni sposób związane ze sprawnością ocieplenia w całym budynku. Dzięki temu możliwe są mniejsze straty ciepła, co wpływa na możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty, która byłaby wydatkowana na ogrzewanie domu. Ocieplony strop zmniejsza zapotrzebowanie na energię, co sprawia, że możliwe jest wytwarzanie jej mniejszej ilości.