pajo.pl

pajo.pl – budownictwo, dom, ogród

ekologiczny biokominek
Dom

Nowoczesny i ekologiczny biokominek – jak działa?

Nie każdy może sobie pozwolić na postawienie kominka w mieszkaniu czy w domu, bo nie ma do tego odpowiednich warunków. Można jednak poczuć klimat palącego się ognia i stworzyć przytulną atmosferę praktycznie w każdym pomieszczeniu dzięki biokominkowi. Jak działa takie urządzenie i w jakich warunkach warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Czym tak naprawdę jest biokominek?

Zapewne każdy widział i słyszał o biokominku, ale nie każdy zapewne wie, jak on działa i czy można nim ogrzewać dom. Wyjaśniając tę kwestię, należy wiedzieć, że jest to znakomita alternatywa dla tradycyjnych kominków ogrzewanych drewnem. Jednak różnica jest zasadnicza między tymi dwoma rozwiązaniami. Po pierwsze biokominek można ustawić w dowolnym miejscu lub powiesić na ścianie. By zobaczyć, jak wygląda biokominek i jak można zaaranżować przestrzeń przy jego pomocy, warto wejść na stronę https://www.komineo.pl/biokominki. Po drugie nie ma konieczności podłączania go do komina i wykonywania instalacji. Jest to urządzenie bezobsługowe, które jest jednocześnie ekologiczne. W biokominku pali się bioetanolem, który nie wytwarza dymu, smogu i zapachów. Choć takim kominkiem nie ogrzeje się całego domu, to z pewnością można dogrzać pomieszczenie, a przy okazji stworzyć przytulną atmosferę sprzyjającą relaksowi.

Na jakiej zasadzie działa biokominek?

Zasada działania biokominka jest bardzo prosta, a co ważniejsze jest to urządzenie bezobsługowe. By pojawił się ogień, nie trzeba mieć suchego drzewa lub innego rodzaju opału, a jedynie biopaliwo, które można kupić praktycznie w każdym sklepie. To biopaliwo wlewa się na specjalną wkładkę, która znajduje się wewnątrz biokominka i to wszystko. Podczas spalania bioetanolu wydziela się jedynie trochę pary wodnej oraz nieduże ilości dwutlenku węgla. Z racji tego, że do spalania tego płynu niezbędny jest dopływ tlenu, to należy pamiętać o wentylacji. Płyn i biokominek są tak dopasowane, by ogień podtrzymywał się samoistnie, dopóki jest paliwo w środku. Jeśli chodzi o spalanie, to średnio przyjmuje się, że na około 5 godzin palenia potrzebny będzie litr biopaliwa.

Kiedy warto zdecydować się na biokominek?

Zasada działania biokominka jest bardzo łatwa, a niezaprzeczalną zaletą jest łatwość obsługi, a wręcz brak konieczności obsługiwania tego urządzenia. Kolejnym plusem przemawiającym za wybraniem biokominka jest możliwość zamontowania go praktycznie wszędzie. Nie trzeba mieć dostępu do komina, a dodatkowo można taki biokominek postawić lub powiesić na ścianie. Nie ma problemu, by zamontować go na tarasie czy w każdym dowolnym pokoju w domu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które dbają o środowisko i aspekt ekologiczny jest dla nich kluczowy.

Biokominek nie wydziela substancji smolistych, co też jest ważne w przypadku rodzin, w których są małe dzieci. Biokominki nie zajmują także dużo miejsca, a więc można je bez problemu zainstalować także w niewielkich pomieszczeniach. Stanowią znakomitą dekorację, a szczególnie jeśli ktoś zdecyduje się powiesić go na ścianie w centralnym punkcie. Mając w domu zwykły kominek, zawsze dookoła zbiera się brud, na meblach osadza się trochę sadzy i trzeba ciągle dbać o czystość i sprawdzać, czy ogień nie gaśnie. W przypadku biokominka takich problemów nie ma. Wystarczy wlać paliwo i cieszyć się przyjemnym ciepłem i delikatnym ogniem, który tworzy fantastyczną atmosferę. Biokominek to znakomita alternatywa dla tradycyjnych kominków, jest to rozwiązanie proste i nowoczesne, pozwalające stworzyć przytulny klimat w miejscu, w którym nie ma technicznych możliwości wybudowania instalacji kominkowej.

Materiał zewnętrzny